ارتش ایران دو فروند موشک جدید را آزمایش کرد

سرتیپ کیومرث حیدری حق نشر عکس IRNA
Image caption حیدری گفت که موشک‌های جدید با کمک سپاه ساخته شده‌اند

ارتش ایران خبر داد که دو فروند موشک با "برد متوسط" را آزمایش کرده که "از نظر برد و کیفیت بالاتر از موشک‌های نازعات هستند."

موشک نازعات ۱۰ که بیش از یک سال پیش آزمایش شده بود بالستیک و میان برد است.

سرتیپ کیومرث حیدری، جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، به خبرگزاری فارس گفت که این موشک‌های جدید برای استفاده در نیروی زمینی ارتش ایران در حال ساخت است.

آقای حیدری توضیح بیشتری درباره این موشک‌های جدید نداده و صرفا به بیان این موضوع اکتفا کرده که موشک‌های جدید از نوع قبلی که نازعات نام دارد، بهتر است.

این موشک‌ها با همکاری نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران در حال ساخت است.

هوشنگ حسن‌یاری، استاد کالج نظامی سلطنتی کانادا در کینگستون، می‌گوید ایران پیشتر اعلام کرده بود، موشک‌های دور برد ساخته است: "ساختن موشک‌های میان برد برای چنین کشوری کار سختی نیست."

او می‌گوید در سال‌های گذشته ایران هر از گاهی دستیابی به فن آوری‌های جدید را اعلام کرده است.

از نظر آقای حسن‌یاری این گونه اخبار پشتوانه مذاکرات هسته‌ای است: "خبر ساخت این تجهیزات جدید اهرم فشار بر کشورهای پنج به علاوه یک است که در صورت شکست مذاکرات ایران قادر خواهد بود در برابر تهدیدات دفاعی از خود دفاع کند."

کشورهای غربی معتقدند که برنامه هسته‌ای ایران رویکردهای نظامی هم دارد و سعی می‌کنند برنامه موشکی ایران را راهی برای دستیابی به فناوری حمل کلاهک‌های هسته‌ای معرفی کنند.

از سوی دیگر در یک نشست خبری مشترک با همتای اتریشی خود، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تاکید کرد که برنامه موشکی ایران هیچ ربطی به برنامه هسته‌ای این کشور ندارد.

آقای ظریف گفت: "انتخاب مسائل دفاعی کشورهای مختلف با توجه به نیازهای دفاعی آن کشورها و مقدورات دفاعی آنها صورت می‌گیرد."

وزیر خارجه روسیه نیز در یک گفتگوی جداگانه با شبکه انگلیسی زبان روسیه گفت که برنامه موشکی ایران هرگز در چارچوب مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران نبوده است.