یک مقام بلندپایه وزارت خارجه بریتانیا وارد تهران شد

حق نشر عکس Fars
Image caption آقای گس حدود دو سال سفیر بریتانیا در تهران بود

سایمون گس، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا برای دیدار رسمی یک روزه وارد تهران شده است.

آقای گس بلندپایه ترین مقام بریتانیایی است که از زمان تعطیلی سفارت این کشور در ایران، به تهران سفر می کند.

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که آقای گس با تعدادی از مسئولان سیاسی ایران دیدار و درباره روابط دو جانبه و مسائل بین‌المللی گفت و گو خواهد کرد. آقای تخت روانچی به تازگی از احتمال افزایش سطح روابط سیاسی ایران و بریتانیا خبر داده بود.

وزارت امور خارجه بریتانیا هم با انتشار بیانیه ای اعلام کرده به دنبال "سفرهای موفق" آجای شارما، کاردار غیر مقیم بریتانیا به تهران، سفر آقای گس در ادامه "بهبود گام به گام روابط با ایران" است.

در حال حاضر روابط سیاسی دو کشور در حد کاردار غیرمقیم برقرار است. به دنبال حمله گروهی از "دانشجویان بسیجی" به اقامتگاه کارکنان و ساختمان سفارت بریتانیا در تهران در پاییز سال ۱۳۹۰، دولت بریتانیا با خارج کردن همه کارکنان خود از ایران، دستور اخراج دیپلمات های ایرانی از بریتانیا را صادر کرد.

با تعطیلی سفارتخانه ها، روابط ایران و بریتانیا در پایین ترین سطح پیش از قطع کامل قرار گرفت، اما پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، دو کشور برای بهبود گام به گام روابط به توافق رسیدند.

آقای گس که امروز صبح وارد ایران شده، امشب این کشور را ترک خواهد کرد. او از فروردین سال ۱۳۸۸ به مدت حدود دو سال سفیر بریتانیا در تهران بود و در حال حاضر، رئیس هیئت مذاکره کننده بریتانیا در گروه ۱+۵ است که سرگرم مذاکره اتمی با ایران است. آقای گس همچنین نماینده ویژه نخست وزیر بریتانیا در امور افغانستان و پاکستان است.