محسنی اژه‌ای از تشکیل پرونده برای 'تخریب کنندگان اموال زندان' اوین خبر داد

حق نشر عکس MEHR

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که برای کسانی که به گفته او "در غائله داخل زندان اوین اقدام به تخریب اموال زندان کرده اند" پرونده قضایی تشکیل می شود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای اژه‌ای امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه در یک نشست خبری در تهران گفت که قوه قضائیه ایران به قانون پایبند است و "اگر در داخل یا خارج زندان کارمند یا زندانی طبق مقررات عمل کند از او حمایت شده و اگر خلافی مرتکب شود با او برخورد می شود. دستگاه قضا به هیاهوها و موضوعات رسانه های مغرض توجه نمی کند."

روز پنج شنبه ۲۸ فروردین ماه مأموران بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین، با گروهی از زندانیان که حاضر به ترک اتاق های خود نبودند درگیر شدند. خانواده زندانیان می گویند که در جریان این درگیری تعدادی از آنها به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند و آثار این جراحات در ملاقات با آنها مشهود بوده است، اما رئیس وقت سازمان زندان ها که چند روز بعد به شغل دیگری گمارده شد، گفت که مأموران در جریان این وقایع حتی "تلنگری" به زندانیان نزده اند.

او زندانیان را به خرابکاری و تخریب اموال زندان متهم کرده بود.

پس از وقایع روز پنج‌شنبه، مأموران زندان موهای برخی زندانیان را تراشیده اند. به گفته خانواده‌ها شماری از دیگر زندانیان نیز برای اعتراض به این مسئله و همراهی با این عده موی خود را تراشیده‌اند.

خانواده‌ها پس از ملاقات با زندانیان وضعیت زندانیان را توصیف کردند.

مادر یاشار دارالشفاء گفت که پس از "درگیری شدید" در بند ۳۵۰، بیش از ٣٠ نفر از زندانیان را به بند انفرادی ۲۴۰ منتقل کرده‌اند. او درباره فرزندش گفته بود: "این قدر او را زده بودند که نمی‌توانست روی پایش بایستد. اعتصاب غذا هم هستند و قدرت نداشت که حرف بزند."

فاطمه بابادی، همسر سهیل بابادی به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود: "همه چیزهایی را که در سایت‌ها خوانده بودیم را تایید کردند. با دست بسته کتکشان زده بودند. بدن‌هایشان کبود بود و یک سری شکستگی داشتند."

در پی این حمله تعدادی از زندانیان زندان اوین و رجایی شهر در اعتراض به رفتار صورت گرفته دست به اعتصاب غذا زدند.

اعتصاب غذا

عاطفه خلفی، همسر حسن اسدی زیدآبادی که امروز به ملاقات همسرش در زندان رفته است، با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی همسرش به خاطر اعتصاب غذا به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "با توجه به اعتصاب غذا بسیار ضعیف شده است و هر چه قدر از آنها خواستیم که اعتصابشان را بشکنند، موافقت نکردند."

خانم خلفی در خصوص وضعیت زندانیانی که به انفرادی منتقل شده‌اند نیز گفت: "این زندانیان همچنان در انفرادی هستند و امروز به خانواده آنها اجازه ملاقات داده نشد."

در همین حال مژگان مرادپور، مادر داور حسینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که پسرش و تعداد دیگر از زندانیانی که اعتصاب غذا کرده بودند، به اعتصاب خود پایان دادند و از خانواده‌هایشان نیز خواستند که به اعتصاب پایان دهند.

خانم مرادپور همچنان اضافه کرد: "تا مشخص شدن عاملان این حمله به پیگیری پرونده ادامه می‌دهم، باید مشخص شود چه کسانی به فرزندانمان حمله کردند."

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین و از رهبران اصلاح طلبان ایران در نامه‌ای خطاب به این زندانیان از آنها خواسته است که به اعتصاب خود پایان دهند.

در بخشی از این نامه آمده است: "به دنبال حوادث ناگوار اخیر در زندان اوین و اهتمام دولت محترم برای پیگیری امور و نیز توجه مجلس محترم شورای اسلامی به این امر از همه عزیزانی که در اعتراض به حوادث پیش آمده اعتصاب غذا کرده اند درخواست می شود که اعتصاب را بشکنند، به امید این که اقدام دولت و مجلس موجب روشن تر شدن امور و تأمین خواست قانونی همه عزیزانی باشد که انقلاب و جمهوری اسلامی را پاس می دارند."

می‌خواهند مدارک را 'امحا' کنند

همچنین قربان بهزادیان نژاد و محسن میردامادی در نامه ای خطاب به محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه باید مسئله حمله به بند ۳۵۰ زندان اوین رسیدگی شود، نوشتند: "عاملان آن اقدامات تلاش می کنند هرگونه بررسی یا انجام نشود یا با تاخیر صورت گیرد تا آثار ضرب و جرح ها برطرف و مدارک مربوطه امحا شود."

نویسندگان این نامه، در بخشی از نامه خود آورده‌اند که درگیری در بند ۳۵۰ حدود ۲ ساعت ادامه داشته است و تصاویر دوربین های هواخوری، راهرو و ورودی بند بخش عمده واقعه را ضبط کرده اند.

مطالب مرتبط