ابتکار: مرگ ماهیان فشافویه ربطی به سازمان محیط زیست ندارد

حق نشر عکس ISNA
Image caption گفته شده که شدت آلودگی به حدی است که دیگر امکان استفاده از این محدوده برای پرورش ماهی وجود ندارد

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، با اشاره به مرگ دومیلیون قطعه ماهی در منطقه سد فشافویه اعلام کرد که این منطقه یک استخر پرورش ماهی بوده و مرگ ماهیان آن هیچ ربطی به محیط زیست ندارد چون "شیلات متولی آن است".

در اواخر هفته گذشته اعلام شد که در پی ورود فاضلاب تصفیه نشده به پشت سد فشافویه در اسلامشهر بیش از ۳۰ تن ماهی تلف شده است. خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که این فاضلاب از شهرک "واوان" وارد این سد شده است.

اما خانم ابتکار امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست پیشتر در خصوص استفاده از آب آلوده برای این استخر تذکر داده بوده، گفت: "طرح‌های تصفیه فاضلاب مجتمع پرورش ماهی به خوبی اجرا نشده است و بسیاری از مجموعه‌های مسکونی حتی مسکن مهر سیستم تصفیه آب و فاضلاب ندارند."

رئیس سازمان محیط زیست مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها مبنی بر اینکه مرگ ماهی‌ها در سد فشافویه مربوط به این دریاچه بوده را نادرست دانست.

پیشتر محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران گفته بود که سد فشافویه مجوز پرورش ماهی نداشته است.

به گفته محسن شوکتی، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری، آلودگی شدید رودخانه کرج نه تنها موجب تلف شدن ماهی ها شده، بلکه مرگ تعدادی از پرندگان مهاجر را در این منطقه به همراه داشته است.