بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه ۹ اردیبهشت

امشب حسن روحانی‌، رئیس جمهوری ایران بار دیگر از تلویزیون دولتی با مردم آن کشور سخن خواهد گفت؛ از این رو روزنامه‌های امروز صبح این موضوع را در کانون توجه خود قرار داده‌اند.

انتظار مردم از روحانی

حق نشر عکس ETEMAD

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که حسن روحانی، رئیس جمهوری امشب برای چهارمین بار از زمان روی کار آمدنش با مردم گفت‌و‌گو خواهد کرد. این در حالیست که این روزها جامعه درگیر مباحث مهمی همچون بالا رفتن قیمت بنزین و بحث انصراف از یارانه‌هاست؛ موضوعاتی که اگر دولت نتواند آنها را به درستی مدیریت کند برای او مساله‌ساز خواهد شد و می‌تواند در میزان محبوبیت او در جامعه و کسانی که به او رای داده‌اند تاثیرگذار باشد.

به نوشته این گزارش آقای روحانی در حالی امشب با مردم به گفت‌وگو می‌نشیند که به باور صاحب‌نظران زمان انتقاد از دولت گذشته در سخنان او گذشته است و مردم در انتظار سخن گفتن از کارهایی هستند که وعده آن را پیش از این در سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش به مردم داده بود.

گزارش اعتماد همچنین حاکیست که به هر حال این روزها بازار شایعه و فیلسمازی در مورد آقای روحانی هم داغ است؛ از ماجرای مهمانی همسرش در سعدآباد گرفته تا ماجرای ساخت فیلم مستندی در باره او به نام "من روحانی هستم". از این رو مردم در انتظار پاسخ او به این هجمه‌ها نیز هستند.

عبور دولت از حاشیه‌سازان

حق نشر عکس IRAN

پوریا محمدی، در روزنامه ایران با این پرسش مقاله خود را آغاز کرده که از حمله مستقیم به همسر رئیس جمهوری تا هدف قرار دادن شخص روحانی با انتشار فیلم‌های غیرواقعی تا بی‌ثبابی غیرطبیعی این روزهای بازار ارز، چه پیامی حاصل می‌شود؟ آیا می‌توان نتیجه گرفت که یک برنامه مخفی علیه دولت طراحی شده است؟

نویسنده در ادامه بازهم پرسیده که ماجرا چیست و چرا در شرایطی که اوضاع اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی کشور آهنگ بهبود دارد، گسل‌های تندرو که البته اشاره‌ نویسنده به تندروهای آمریکا هم هست، اینچنین فعال شده‌اند؟

به نوشته آقای محمدی طبیعی است که حاشیه‌سازان زمانی در تعقیب اهداف خود کامیاب می‌شوند که طرف مقابل را به گود بازی‌های خویش بکشانند، اما شواهد حاکی از آن است که دولت یازدهم نه تنها وارد چنین بازی نشده است که با ادبیاتی متفاوت، سعی در روشنگری نسبت به تبعات چنین اقدام‌های منفی برای منافع ملی کشور دارد.

ایران و انگلیس و دیپلماسی زمان

حق نشر عکس arman

شمس‌الدین خارقانی، کاردار سابق ایران در انگلستان در سرمقاله روزنامه آرمان با اشاره به سفر سایمون گس، مدیر کل سیاسی وزارت خارجه بریتانیا به تهران نوشته است که ما باید سعی کنیم تا تنش‌های ایجاد شده میان دو کشور را برطرف کرده و در عادی‌سازی روابط کوشش کنیم.

به نوشته این مقاله به محض این که ما دوره تنش را طی کنیم، عادی‌سازی روابط ادامه پیدا می‌کند، اما از طرفی گروه‌های تندرویی وجود دارند که مانع این عادی‌سازی خواهند شد.

به اعتقاد آقای خارقانی در دیپلماسی، زمان نقش مهمی در توسعه روابط دیپلماتیک دارد. هر چه زمان طولانی‌تری با یک کشور تنش نداشته باشیم، توسعه روابط در سطوح مختلف گسترش خواهد یافت.

ایران و انگلیس دارای دو قطب قابل قبول در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در منطقه خاورمیانه و اروپا هستند و مجبورند که روابط خود را با یکدیگر حفظ کنند.

بورس در کنترل گروه‌های فشار؟

حق نشر عکس jahanesanat

هادی مومنی، در روزنامه جهان صنعت نوشته است که بورس به میدان تازه بحران‌سازی برای دولت روحانی تبدیل شده است که البته با اقدام سریع وزیر اقتصاد فعلا اولین بحران و چالشی که می‌رفت برای دولت گران تمام شود در نطفه مهار شد. در ادامه نیز معاملات این بازار پس از ریزش‌های شدید که باعث افت چندهزار واحدی شاخص کل شده بود به حالت عادی خود برگشت و دیگر شاهد موج وسیع نگرانی‌ها در میان سهامداران و فعالان بازار نیستیم.

در ادامه این گزارش با بررسی لایه‌های مختلف بورس آمده که در فضایی که دولت حسن روحانی توسط گروه‌های سیاسی تندرو از سیاست خارجی تا سبد کالا، از یک جشن ساده زنانه تا نرخ تورم کاهش یافته، تحت فشارهای مستمر و بی‌پایان است، گروه‌های به تعبیر نویسنده خاکستری حاضر هستند با به چالش کشیدن نهادهای اقتصادی سرمایه‌پذیر از جمله بورس، ارز و طلا عملکرد سیاهی را از دولتی که حتی یک سال از فعالیت آن نمی‌گذرد برای مردم به نمایش بگذارند.

اتوبوس مرگ

حق نشر عکس sharq

فاطمه جمال‌پور در گزارش اول روزنامه شرق به موضوع سانحه واژگونی اتوبوس شرکت واحد در بزرگراه آزادگان تهران پرداخته است که بر اثر آن هشت نفر کشته و ۲۴ نفر مجروح شدند.

به نوشته این گزارش دختر ۲۸ ساله‌ای که ۹ صبح دیروز سوار اتوبوس چیتگر به سمت همت شده بود شاید به مقصد دانشگاه یا سرکار هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد کمتر از چهار ساعت بعد تبدیل به یک جسد مجهول‌الهویه در سردخانه بیمارستان فیاض بخش شده باشد، آن هم بعد از دو عمل جراحی سنگین و تلاش برای نگه داشتنش در این دنیا.

در همین حال اسماعیل دوستی، عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در همین روزنامه با اشاره به معضل فرسودگی ناوگان حمل و نقل شهری تهران نوشته که در سال‌های گذشته به علت برخورد سیاسی دولت‌های نهم و دهم با مدیریت شهری تهران، دولت از پرداخت سهم خود در تکمیل ناوگان حمل و نقل شهری سرباز زد.

شاهدی از درون

حق نشر عکس etelaat

روزنامه اطلاعات با این مقدمه که برخی خبرگزاری‌ها و اشخاص روایت‌های عجیب و غریب و دور از حقیقت از مهمانی همسر رئیس جمهور در روز زن طرح کردند، یادداشتی را از فرشته طائرپور، تهیه کننده سینما و یکی از مدعوین آن جشن منتشر کرده است.

خانم طائرپور از جمله نوشته است که مگر می شود این همه تفاوت و خبر نادرست را از مجلسی شنید که غایبان چیزهایی در آن دیده‌اند که شاهدان ندیده‌اند؟ آن نماینده محترم مجلس چگونه می‌تواند برای تحریک افکار عمومی با طرح اخبار غیرواقعی به همسر رئیس جمهور کشور برچسب‌های کنایتی بزند، آن هم در ایام بزرگداشت مقام زن؟ آن یکی نماینده مجلس چگونه می‌تواند از سکه گرفته همه مهمانان قصه بسازد و احتیاط نکند از کشیده شدن پرونده تهمت زدنش به دادگاه‌های صالحه و از آن مهم‌تر به دادگاه خدای حضرت فاطمه؟

خانم طائرپور در پایان نوشته که سفره آن مهمانی با غذاهای مختصر و سردش بویی نداشت اما انگار بوی سوختگی دل و دماغ بعضی‌ها خیال فروکش ندارد.

مطالب مرتبط