روحانی: به وعده هایی که به مردم دادم وفادارم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی حاضر شد و ضمن گفت‎و‌گوی مستقیم با شهروندان ایرانی به سئوالات مجریان پاسخ داد.

آقای روحانی در آغاز این برنامه گفت که اولویت دولت او در آغاز فعالیت، کنترل "تورم غیر قابل تحمل ۴۳ درصدی" بوده و از کنترل آن ابراز خرسندی کرد. رئیس جمهور ایران گفت که میزان تورم در پایان سال ۱۳۹۲ به زیر ۳۵درصد رسید.

این سومین گزارش تلویزیونی آقای روحانی به شهروندان ایرانی از زمان آغاز دوران ریاست جمهوری او در تابستان گذشته است.

او گفت که برنامه مسیر او از زمان ثبت نام در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری مسیر آشتی چه در داخل و در چه در خارج از ایران بوده است. آقای روحانی گفت که به وعده هایی که به مردم داده وفادار است: "من هیچ چیز یادم نرفته است و به شکر خدا حافظه‌ام خوب بوده و هنوز خوب است و به خوبی می‌دانم که چه قولی داده‌ام و چه باید بکنم" اما تاکید کرد که "عجله برخی ها کار ما را سخت می‌کند."

به نظر می رسد که اشاره تلویحی آقای روحانی، پاسخ به انتقادهایی است که به او درباره ادامه حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی می شود. آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی در پاسخ به درخواست آزادی آقایان موسوی و کروبی گفته بود که باید زمینه آزادی همه زندانیان وقایع مربوط به انتخابات سال ۱۳۸۸ فراهم شود.

'اگر بخواهند رای اکثریت را نادیده بگیرند، مردم باید به صحنه بیایند'

رئیس جمهور ایران گفت ممکن است عده ای روش و راه دولت را نپسندند اما از آنچه "اتهام ، دروغ، تخریب و هوچی بازی" علیه دولت خواند انتقاد کرد و گفت "اگر گروهی بخواهند رأی اکثریت را نادیده بگیرند و به آن لطمه بزند آنجا مردم باید به صحنه بیایند و دولت نیز در این مورد توضیح می‌دهد."

او گفت "در این مدت بسیاری از افراد از طریق پیامک و تلفن به من گفتند که به شایعه‌پراکنی‌ها پاسخ دهم ولی من می‌خواهم به آنها بگویم که هنوز وقت این کار نرسیده است."

آقای روحانی گفت که عده معدودی از تحریم هایی که علیه ایران اعمال شد سود بردند. به گفته او مردم ایران از کاهش تحریم ها خوشحال هستند اما "عده معدودی" هم از این وضع ناخشنوداند.

ابراز خوشبینی به توافق جامع اتمی

به گفته رئیس جمهور ایران "روندی که در پیش است، روند پایان دادن به تحریم هاست."

آقای روحانی گفت که برنامه دولت برای بهبود روابط با همسایگان و غیر همسایگان از جمله چین و روسیه و شکسته شدن تحریم ها ادامه خواهد داشت. رئیس جمهور ایران از اعضای گروه مذاکره کننده ایران تمجید و از کارکنان وزارت خارجه ایران برای اقدامات صورت گرفته از جمله توافق اتمی ژنو تشکر کرد.

آقای روحانی گفت نظر آنهایی که فکر می کنند مسائل جمهوری اسلامی ایران با دنیا حل نمی شود، نظر درستی نیست و علیرغم "پیچیدگی‌ها" مسائل قابل حل است.

رئیس جمهور ایران گفت که "نمی‌گذاریم منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت ها یا بیگانگان قرار بگیرد."

آقای روحانی گفت: "دنیای سیاست دنیای شعار نیست. آنهایی که فکر می کنند ما با لحن درشت با دنیا صحبت کنیم، پیروز می شویم، مسائل سیاسی را خوب نمی شناسند."

به گفته رئیس جمهور ایران برنامه دولت مطابق با سند چشم انداز توسعه، تعامل با دنیا است و ادامه هم خواهد داشت. آقای روحانی گفت "به سهم خودم با شناختی که از دنیا دارم و مساله را به خوبی می شناسم، نسبت به مذاکرات بدبین نیستم."