بررسی روزنامه‌های صبح چهار‌شنبه تهران – دهم اردیبهشت

روزنامه‌های امروز به دلیل پخش گفت‌وگوی رودروی رئیس جمهوری ایران از تلویزیون دولتی در عصر روز سه‌شنبه عمدتا به آن بخش اظهارات او که در افتتاح نمایشگاه کتاب تهران مطرح شده، پرداخته‌اند.

منتقدان رقیب شما نیستند

حق نشر عکس Keyhan Newspaper April30
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

محمد ایمانی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ انسان مومن شناسنامه دارد و صاحب هویت است. اما این شناسنامه فراتر از سجل ثبت احوال یا موقعیت سیاسی فرد است.

با این مقدمه نویسنده به نقد سخنان رئیس جمهوری ایران در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب پرداخته و نوشته که برخی دولتمردان و از جمله وزارت ارشاد همه چیز را منحصر در این می‌بینند که چه کسی به آنها رای داده یا حمایت می‌کند و چه کسی رای نداده و یا منتقد است.

نویسنده همچنین به یک جمله از سخنان آقای روحانی در آن مراسم اشاره کرده که گفته بود: "بگذاریم در دنیای کتاب آنچه در دل و اندیشه وجود دارد بر روی صفحه کاغذ بیاید" و در ادامه نوشته که این منطق‌های عجیب و غریب از کجای کتاب الهی و سنت معصومین استخراج می‌شود. چگونه است که فیلم "من روحانی هستم" تخطئه می‌شود اما محصولات فرهنگی به تعبیر کیهان ضد دین باید بدون مجوز و نظارت به حراج عمومی گذاشته شود؟!

بازاعتمادی فرهنگی

حق نشر عکس Etemaad Newspaper April30
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد تیتر اول خود را به سخنان رئیس جمهوری ایران در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب تهران اختصاص داده و نوشته دیروز فرصتی برای حسن روحانی بود تا از منتقدین خود گلایه کند. او از آنها خواست تا از کاه، کوه نسازند و با شناسنامه حرف بزنند.

در همین حال جلیل سازگار نژاد، نماینده پیشین مجلس ایران در روزنامه اعتماد نوشته که تاکید رئیس جمهور برلزوم امنیت و آزادی برای ناشران و آفرینندگان آثار مکتوب و همزمان امکان نقد منصفانه را باید زمینه‌ساز تعالی فکری فرهنگی ارزیابی کرد. امری که جامعه امروز ما به شدت به آن محتاج است.

به نظر نویسنده، آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث مهم ممیزی پرداخت و داوری مردم و وجدان عمومی را بالاترین مرجع تشخیص و تمییز تولیدات فرهنگی تاکید کرد که به نوبه خود تفسیر و ترجمان آیتی از کتاب الهی است که مردم را به شنیدن سخنان گوناگون و انتخاب نیکوترین سخن سفارش کرده است.

خلاصه آن که به اعتقاد آقای سازگارنژاد، نسیم بهاری فرهنگ که چند صباحی است با آغاز به کار دولت تدبیر و امید وزیدن گرفته است، همچنان در حال عطرآگین ساختن فضای فرهنگی کشور است.

دغدغه دیشب ما

حق نشر عکس Arman Newspaper April30
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

صادق زیباکلام در روزنامه آرمان نوشته است که بخش عمده‌ای از مصاحبه رئیس دولت یازدهم به محتوای خاص و جدیدی اختصاص نداشت. ایشان به برخی از مسائل جدی جامعه پرداخت اما از کنار برخی از مسائل نیز عبود کرد، در حالی که این مسائل دغدغه روز جامعه ایرانی محسوب می‌شوند.

به نوشته این استاد دانشگاه مسلما در ایران اتفاقاتی رخ داده که ۷۳ میلیون ایرانی برای دریافت یارانه ثبت نام کردند، این اتفاق پیام بسیار مهمی برای دولتمردان و از سوی دیگر برای کارشناسان دارد.

در ادامه مقاله آقای زیباکلام نوشته است که ایشان دو خبر مسرت‌بخش اعلام کردند و آن توسعه روابط با چین و روسیه است. فکر نمی‌کنم که کشور ما مشکلی بابت رابطه با روسیه یا چین داشته باشد. ما خواهان این هستیم که روابط ما با کشورهایی که سال‌هاست مشکل داشته است بهبود پیدا کند تا از رهاورد آن به منافع ملی خود بیاندیشیم.

در پایان مقاله آمده که به هر حال سخن گفتن رودرو با مردم خوب است اما نیاز امروز ما اکنون طرح مسائل جدی و پاسخ به سوالات مهم است.

این چند روز که نبودیم

حق نشر عکس Ebtekar Newspaper April30
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

روزنامه ابتکار بعد از یک تعطیلی موقت کوتاه از سوی دادسرای رسانه بار دیگر با تیتر "سلام سرزمین امید" به کیوسک روزنامه‌فروشی‌ها بازگشت.

محمد وکیلی، وکیل این روزنامه در سرمقاله با عنوان "این چند روز که نبودیم!" نوشته است، به هیچ وجه راضی به اتفاقات پیش آمده نبوده و نیستیم؛ چرا که تلاش کرده‌ایم هیچگاه در طبقه‌بندی‌های مرسوم قرار نگیریم. همواره در مستقل بودن و اعتدال در رفتار شهره بوده‌ایم و آن را راز ماندگاری خود در ده سال گذشته می‌دانیم.

آقای وکیلی در ادامه نوشته آن چه باعث توقیف چند روزه ابتکار شده و ناراحتی برخی مسئولان و دل آزاری مخاطبان را در پی داشت، از جنس خطاهای غیرعمد و البته با اعتماد همراه با کم دقتی به برخی منابع خبری داخلی بوده است.

کنترل تورم؛ هدف یا رویا

حق نشر عکس Jahan Sanat Newspaper April30
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

ولی‌الله آقایارزاده در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ تصمیم دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی موجب بدتر شدن وضعیت اقتصادی جامعه خواهد شد و هزینه‌های روزمره مردم به شدت افزایش خواهد یافت.

به اعتقاد نویسنده این هدف که تورم کنترل شود در حد یک آرزو باقی خواهد ماند. حال سوال این است که آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی عملا به این معنا نیست که تورم ادامه پیدا خواهد کرد و میزان آن کاهش نخواهد یافت.

در صورتی که قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند باید شاهد افزایش تورم در جامعه باشیم و این آسیب‌های خیلی جدی برای تولید در بر خواهد داشت و به همین تولید نصف و نیمه‌ای که وجود دارد نیز عملا آسیب جدی خواهد خورد.

مطالب مرتبط