دولت ایران آزاد شدن قسط‌ های توافق ژنو را تایید کرد

حق نشر عکس isna

دولت ایران آزاد شدن دارایی‌های ایران مطابق اقساط تعیین شده در توافق ژنو را تایید کرده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، در جمع خبرنگاران گفته است که تا این تاریخ همه اقساط طبق برنامه پیش بینی شده در توافقنامه ژنو آزاد شده است.

در هفته‌های اخیر برخی از نمایندگان مجلس و رسانه‌های محافظه کار در ایران از آنچه که آزاد نشدن اقساط توافق ژنو خوانده بودند، گله کرده و دولت را مورد انتقاد قرار داده بودند.

مطابق توافق ژنو قرار است ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران که به واسطه تحریم‌های غرب علیه برنامه های هسته‌ای جمهوری اسلامی در خارج بلوکه شده، آزاد شود و دولت بتواند از آنها استفاده کند.

آقای نوبخت درباره سازوکارهای بانکی آزاد شدن دارایی های ایران گفته است "کشورها و بانک‌هایی که باید به ازای فروش نفت به ما ارز بدهند، در شرایط فعلی که رفع تحریم‌ها انجام شده است از ما حساب طلب می‌کنند تا ما به آنها شماره حسابی بدهیم ... اما قصد ما این است که از این پول‌ها علاوه بر استفاده حواله‌ای، بتوانیم به صورت نقدی نیز استفاده کنیم."

به گفته آقای نوبخت بر اساس توافق ژنو ویژگی این حساب ها امکان برداشت نقدی از آنها است که پیش از این برای بانک‌ها متداول نبوده است.

سخنگوی دولت ایران گفته ما تصمیم داریم با توجه به اینکه در داخل نیاز به ارز نقد داریم تا در بازار آزاد خرید و فروش‌های جزئی را انجام دهیم از حساب‌هایی با شرایط برداشت نقدی استفاده کنیم و در حال حاضر با چند بانک توافق کرده‌ایم تا مساله جابجایی ارقام انجام شود."

آقای نوبخت گفته "اگر از این حساب به هر دلیلی تاکنون کالایی وارد نشده باشد به منزله آزاد نشدن این اقساط نیست."

مطالب مرتبط