فرمانده پلیس ایران: برخی انتقادها به دولت غیرمنصفانه است

احمدی مقدم حق نشر عکس Mehr
Image caption فرمانده پلیس ایران روش افزایش قیمت سوخت توسط دولت را "کم تنش" دانسته است

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران با "غیرمنصفانه" توصیف کردن برخی انتقادها به دولت حسن روحانی گفت که این دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها "عاقلانه" عمل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرتیپ احمدی مقدم چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت (۳۰ آوریل) با ذکر آنکه "در این حوزه نباید این میزان هجمه به دولت وارد کرد" افزود: "دولت از نظر ما روش کم تنش را انتخاب و آن را در فاز دوم هدفمندی اجرا کرد و جدولی که برای افزایش قیمت در نظر گرفته شده است نیز عاقلانه و منطقی بود."

حسن روحانی، رئیس جمهور، در مصاحبه تلویزیونی سه شنبه شب خود با ذکر اینکه میزان افزایش اخیر قیمت انواع سوخت به طور متوسط ۵۰ درصد بوده، به افزایش ۵۵۰ درصدی سوخت در زمان اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها توسط دولت آقای احمدی نژاد اشاره کرد و افزود که دولت او مخالف افزایش ناگهانی قیمت‌هاست.

افزایش ناگهانی قیمت سوخت در سال ۱۳۸۹، باعث بروز ناآرامی هایی در تهران و شهرهای دیگر و مقابله نیروهای پلیس با معترضان به این افزایش شد.

در پی اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در ایران در سال جاری، برخی محافظه کاران عملکرد دولت آقای روحانی در این زمینه را از زوایای مختلف مورد انتقاد قرار داده اند. نحوه افزایش قیمت سوخت و خودداری دولت از بررسی حساب های بانکی برای کشف افراد پردرآمد، از جمله محورهای انتقاد محافظه کاران بوده است.

فرمانده پلیس ایران، در صحبت های امروز خود که در گردهم‌آیی معاونان اجتماعی نیروی انتظامی بیان شده در عین حال گفته است که به نظر او دولت یازدهم می توانسته از روش های بهتری برای متقاعد کردن اقشار پردرآمد برای انصراف از دریافت یارانه استفاده کند. وی توضیح بیشتری در مورد این روش ها نداده است.

سرتیپ احمدی مقدم گفته است: "نظر دولتی ها خیر بود که درصد یارانه ها بیشتر صرف مستضعفین شود و مردم خودشان انصراف دهند ولی دیدیم همراهی مردم در این مورد در حد انتظار نبود."

به گفته منابع رسمی، کمتر از دو و نیم میلیون نفر از جمعیت ایران از دریافت یارانه نقدی در مرحله دوم طرح هدفمندسازی یارانه ها انصراف داده اند و این در حالی است که مقام های رسمی، صدا و سیما و مراجع تقلید، در هفته های گذشته از مردم خواسته بودند که در صورت نیاز نداشتن به یارانه نقدی، از دریافت آن خودداری کنند.

اسماعیل احمدی مقدم در همین ارتباط تاکید کرده است: "اگر مردم ما را قبول دارند، این دلیل نمی شود که همه چیز را از ما قبول کنند."