بررسی روزنامه‌های صبح پنجشنبه تهران – یازدهم اردیبهشت

امروز هم عمده گزارش‌ها و تحلیل‌های روزنامه‌های صبح در ایران به اظهارات دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری آن کشور اختصاص دارد. هرچند روزنامه‎های تندرو هنوز از ساخت و توزیع فیلم "من روحانی هستم" دفاع می‌کنند.

گام‌هایی برای کارگران

حق نشر عکس Shargh Newspaper May1
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

حسین راغفر، اقتصاددان در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است در نگاه به معضلات کارگری به نظر می‌رسد، تفاوت اساسی بین دولت روحانی و دولت گذشته وجود دارد که در برخورد با روز کارگر نیز می‌توان آن را مشاهده کرد. دولت قبلی می‌کوشید همه پدیده‌ها را سیاسی کرده و به دنبال آن نیز نگاه امنیتی حاکم می‌شد در حالی که این دولت می‌کوشد حتی مطالبات پاسخ داده نشده‌ای که صنفی بودند، اما برخی منتقدان آن را سیاسی جلوه می‌دهند را به مجرای خود بازگردانده وصنفی کند.

به اعتقاد نویسنده این امر فرصتی برای تشکل‌های کارگری در راستای شکل دادن به اتحادیه خود است که نقش اساسی به عنوان تسهیل‌گران اجتماعی برعهده داشته و می‌توانند وارد مذاکره با دولت‌ها شده و نه‌تنها خواست‌ها و مطالبات را به دولت منعکس کنند تا ارزیابی واقعی‌تری به دست آنها داده شود، بلکه همزمان می‌توانند برای حل مسایل کارگری، یاریگر دولت‌ها شوند.

به اعتقاد آقای راغفر نکته دیگر این که مطالبات نیروی کارگری عمدتا معیشتی است، موضوع مهم حداقل دستمزد که سال‌ها مورد کم توجهی قرار گرفته است و البته مختص نیروی کارگری نیست بلکه دستکاری آن در بخش کارمندی هم مشکل‌ساز شده است.

منتقدان بی‌نشان

حق نشر عکس Etemaad Newspaper May1
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است، تخریب در لباس انتقاد، سی دی تخریبی، ایرادهای پی در پی و ظهور مخالفانی که هشت سال روزه سکوت گرفته بودند، واکنش حسن روحانی را به دنبال داشت. رئیس جمهوری که مخالفانش در ظاهر اقلیتی اندک اما در باطن خستگی‌ناپذیر هستند و حسن روحانی را متهم ردیف اول همه مشکلات این روزهای کشور می‌دانند، زودتر از سایران با لبه تیز شمشیر افراطی‌ها روبه‌رو شد.

به نوشته این گزارش آقای روحانی هر چه قدر از اعتدال دم زد و تاکید کرد که هر دو جریان اصلی سیاست را قبول دارم، بازهم افراطی‌ها دست از سرش برنداشتند، تیر آخرشان را هم به سابقه انقلابی رئیس جمهور زدند و در شکل فرهنگی، کار تخریبی کردند و صدای همه را درآوردند.

در ادامه این گزارش از جمله آمده که حسن روحانی روز چهارشنبه در نمایشگاه کتاب با منتقدانش اتمام حجت کرد، از منتقدانی که معلوم نیست مسوولیت انتقادهای بدون سندشان با کیست؟

مکانیزم‌های دفاعی برای یک مستند

حق نشر عکس Javan Newspaper May1
Image caption صفحه نخست روزنامه جوان

عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان که به سپاه پاسداران ایران نزدیک است در ادامه دفاعیات این روزنامه از مستند "من یک روحانی هستم" نوشته است؛ این سی‌دی به صورت زیرزمینی و شب‌نامه‌ای تهیه نشده است. هویت ساختاری و انسانی تولیدکننده آن کاملا روشن است.

نویسنده در ادامه پرسیده که چرا هیچ کس نمی‌گوید کجای این فیلم خلاف است؟ حتی بخشی که علی لاریجانی، رئیس مجلس آن را دروغ می‌شمارد، مبتنی بر خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است.

آقای گنجی در پایان این سرمقاله نوشته است که دکتر روحانی صادقانه بگوید چه چیزی در این سی دی تخریب شده است؟ ابهام گویی در افکار عمومی زیبنده دولتی که مدعی شفافیت است، نیست. حقیقت‌های این مستند را که دیروز قابل افتخار بود و امروز موجب سرشکستگی شده است، به مردم بگویند.

سه پیام ثبت‌نام یارانه نقدی

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad Newspaper May1
Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

تیمور رحمانی، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که ثبت‌نام یارانه‌ها بعد از مدتی التهاب و جنجال رسانه‌ای و عقب‌نشینی مسوولان خاتمه یافت و مطابق اظهارنظر آنها نتیجه رضایت‌بخش نبوده و درصد اندکی از گرفتن یارانه منصرف شده‌اند که ممکن است بخش قابل توجهی از آنها نیز به دلیل مشکلاتی موفق به ثبت‌نام نشده باشند.

نویسنده سرمقاله نتیجه مختصر و مفید این فرآینده را به نظر خود در سه پیام خلاصه کرده است؛ اول آن که در طول یک دوره زمانی کوتاه که مردم دوبار برای دریافت یارانه ثبت نام کرده‌اند، تفاوت معنی داری دیده نمی‌شود. دوم این که تا زمانی که مردم توصیه اخلاقی یا تهدید به جریمه شدن را جدی نمی‌گیرند، عدم انصراف را دارای هزینه نمی‌دانند و اصل تصمیم‌گیری آنها مبتنی بر منفعتی است که انتظار دارند کسب کنند.

به اعتقاد آقای تیموریان سومین پیام این رخداد هم آن است که تصمیمات اقتصادی در صورتی توجیه می‌یابند که فایده آنها از هزینه آنها بیشتر باشد.

قالیباف عذرخواهی نکرد

حق نشر عکس Aftab Yazd Newspaper May1
Image caption صفحه نخست روزنامه آفتاب یزد

گروه سیاسی روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته است؛ محمدباقر قالیباف، شهردار تهران عذرخواهی نکرد. او روز گذشته در دو مراسم حضور یافت و نه تنها عذرخواهی نکرد که حتی اشاره‌ای هم به حادثه اتوبوس واحد نکرد.

به نوشته این گزارش متاسفانه اعضای شورای شهر مانند شهرداری هیچ علاقه‌ای به شفاف شدن این موضوع که طی آن هشت نفر کشته شدند ندارد. این کاش برای خود یادآوری کنند، زمانی را که با هزار تلاش درصدد بودند که رای مردم تهران را جلب کنند.

آذر منصوری، فعال سیاسی هم در گفتگو با آفتاب یزد تاکید کرده که به میزانی که فضا برای نقد و پرسشگری در جامعه فراهم باشد، به همان میزان می‌شود از مسئولان و متولیان امر انتظار پاسخگویی، پذیرش و ایفای مسئولیت را داشت.

او همچنین گفته که چنانچه در کشورهای توسعه یافته چنین مواردی رخ می‌داد، مسئولان مربوطه علاوه بر عذرخواهی حتی استعفا می‌دادند.

گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب

حق نشر عکس Arman Newspaper May1
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

روزنامه آرمان در گزارشی نوشته که با آغاز بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران ماموران گشت ارشاد در ورودی‌های مصلای تهران حاضر شده و به برخی مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه تذکر می‌دهند.

به نوشته این گزارش روی کارآمدن دولت تدبیر و امید و اظهاراتی که آقای روحانی در باره گشت ارشاد داشت باعث شد تغییر در شیوه‌های گشت ارشاد به عنوان مطالبه عمومی مطرح شود. مسئولان دولتی از رئیس جمهور گرفته تا وزیر کشور، وزیر ارشاد و همچنین معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همگی بر این موضوع تاکید کرده‌اند که رویکرد به مقوله حجاب و عفاف باید اجتماعی فرهنگی باشد و نه انتظامی.

مطالب مرتبط