ایران اتهام آمریکا در مورد حمایت از تروریسم را رد کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption افخم رویکرد دولت آمریکا نسبت به مساله تروریسم را "عامل تهدید صلح" دانسته است.

دولت ایران با رد اتهام حمایت از تروریسم، آمریکا را به داشتن معیارهای دوگانه در تعریف تروریسم متهم کرده است.

روز پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت (۱ مه)، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا که جمهوری اسلامی را به حمایت از تروریسم متهم کرده است، گفت که "ایران بزرگترین قربانی تروریسم در سه دهه گذشته بوده و ایراد اتهام به چنین کشوری انحراف از واقعیات و براساس معیارهای دوگانه و حاوی رویکردی سیاسی است."

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه در مورد تروریسم در جهان در سال گذشته میلادی، گفته است که ایران همچنان یکی از دولت‌های حامی تروریسم در جهان است و به تجهیز و کمک مالی به شبکه‌های تروریستی ادامه می دهد.

خانم افخم گفته است که "جمهوری اسلامی ایران براساس شواهد و قرائن مستند و انکارناپذیر، بزرگ‌ترین قربانی تروریسم در سه دهه گذشته بوده و ایراد اتهام حمایت از تروریسم به چنین کشوری، انحراف از واقعیات بوده و کاملا براساس معیارهای دوگانه و رویکرد سیاسی نسبت به این موضوع مهم و مبتلابه جامعه جهانی است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران، آمریکا را به دلیل "حضور و فعالیت آزادانه تروریست‌ها در ایالات متحده آمریکا که عامل شهادت بیش از پانزده هزار نفر از شهروندان ایرانی و مقامات ارشد کشورمان بوده‌اند" مورد انتقاد شدید قرار داده است. ظاهرا اشاره خانم افخم عمدتا به عملیات خشونت آمیز در دهه ۱۳۶۰ است که در جریان آن، شماری از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، در اثر عملیات خشونت آمیز کشته یا زخمی شدند. سازمان مجاهدین خلق مسئول این عملیات شناخته شد.

حق نشر عکس f
Image caption شماری از مقامات ایرانی در عملیات خشونت‌آمیز کشته شده‌اند

این سازمان متقابلا جمهوری اسلامی را به کشتن و اعدام چندین هزار تن از اعضا و هواداران خود متهم کرده است.

سازمان مجاهدین خلق به دلیل دست زدن به عملیات خشونت آمیز برای چند سال در فهرست سیاه دولت آمریکا قرار داشت اما در سال‌های اخیر، ایالات متحده با این ا ستدلال که این گروه عملیات تروریستی را نفی کرده، آن را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرده است.

خانم افخم همچنین استفاده آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن اعضای گروه‌های تندرو در پاکستان را که در مواردی با کشته شدن غیرنظامیان همراه بوده، و نادیده گرفتن عملیات ارتش اسرائیل در سرزمین های فلسطینی را به عنوان چالشی جدی در برابر "ادعای دولتمردان ایالات متحده در مبارزه با تروریسم" ذکر کرده و آن را "عامل تهدید صلح و امنیت بین المللی" دانسته است.

کشورهای حامی تروریسم

وزارت خارجه آمریکا هر ساله "گزارش کشوری در باره تروریسم" منتشر می‌کند که حاوی شرح عملیات و اسامی سازمان‌های تروریستی و کشورهایی است که از دید مقامات آمریکایی، از چنین سازمان‌ها و عملیاتی حمایت می‌کنند.

حق نشر عکس d
Image caption گزارش وزارت خارجه آمریکا از ایران، سودان، سوریه و کوبا به عنوان کشورهای حامی تروریسم نام می‌برد

در گزارش سال ۲۰۱۳، از کوبا، سودان، سوریه و ایران به عنوان کشورهای حامی تروریسم در جهان نام برده شده است.

این گزارش یادآور می‌شود که حکومت ایران برای نخستین بار در سال ۱۹۸۴ در فهرست حکومت‌های حامی تروریسم قرار گرفت و از آن زمان تا کنون، "به فعالیت‌های مرتبط با تروریسم از جمله حمایت از گروه‌های تروریستی فلسطینی در غزه و همچنین حزب الله" ادامه داده است." در این گزارش آمده است که "علاوه بر این، ایران حضور خود در آفریقا را افزایش داده و کوشیده است از این مسیر، برای جدایی طلبان حوثی در یمن و گروه‌های شیعی مخالف در بحرین، اسلحه قاچاق کند."

وزارت خارجه آمریکا گفته است که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب و "عوامل محلی آن" به عنوان بازوی سیاست خارجی جمهوری اسلامی عمل می‌کند و پوشش لازم را برای عملیات جاسوسی و ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه فراهم می‌آورند.

این گزارش می‌افزاید که دولت ایران همواره سوریه را به عنوان مسیری برای ارسال اسلحه برای حزب الله لبنان مورد استفاده قرار داده و در سال ۲۰۱۳، همچنین از شبه‌نظامیان شیعه عراق که در "سرکوب مردم سوریه توسط حکومت" شرکت داشتند حمایت مالی، تسلیحاتی و آموزشی به عمل آورد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption کشته شدن نظامیان ایرانی به عنوان نشانه مشارکت ایران در جنگ داخلی سوریه ذکر شده است

وزارت خارجه آمریکا گفته است "شواهدی در دست است که نشان می‌دهد نیروهای سپاه قدس به طور مستقیم در عملیات نظامی در سوریه مشارکت داشته‌اند" و به کشته شدن افرادی که آنها را فرماندهان سپاه پاسداران می‌نامد اشاره کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است که ایران به طور سنتی از جنبش حماس و "سایر گروه‌های تروریستی فلسطینی" حمایت کرده است و همچنین، علیرغم تعهد به کمک به ایجاد ثبات در عراق، به حمایت مالی و هدایت گروه‌های تندرو شیعی عراقی ادامه می‌دهد. ارتباط با اقدامات خشونت آمیز در یمن از دیگر اتهامات علیه ایران است.

وزارت خارجه آمریکا افزوده است که دولت ایران از اعلام اسامی و محاکمه اعضای ارشد شبکه القاعده که در بازداشت دارد خودداری می‌ورزد و به برخی از اعضای سابق این گروه اجازه داده است تا از طریق ایران، امکانات مالی لازم را در اختیار گروه‌های تروریستی در جنوب آسیا و سوریه قرار دهند. در بخش دیگری از این گزارش سایر اقدامات خشونت آمیز در ارتباط با ایران، از جمله بمب‌گذاری در برابر سفارت جمهوری اسلامی در پایتخت لبنان اشاره شده است.

بخش دیگری از این گزارش حاوی ابراز نگرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران است.