وزارت بهداشت ایران تهیه دارو از خارج بیمارستان را ممنوع کرد

حق نشر عکس FARS

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت اعلام کرده که از روز پانزدهم اردیبهشت "هیچ بیمار بستری در بیمارستان های وزارت بهداشت برای تهیه دارو و ملزومات پزشکی نباید به خارج از بیمارستان هدایت شود."

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از قول آقای دیناورند نوشته که "از روز دوشنبه (پانزدهم اردیبهشت) پرداختی بیماران بستری به بیمارستان‌ها بیشتر از ۱۰ درصد نخواهد بود و همچنین بیماران روستایی که به بیمارستان‌ها ارجاع می‌شوند بیشتر از پنج درصد پرداختی نخواهند داشت. "

نزدیک به شش میلیون ایرانی بیمه نیستند و دولت با اجرای طرحی درصدد بیمه کردن تمام ایرانیان است. بنابر گزارشها در ده روز گذشته که بیش از دو میلیون نفر درخواست استفاده از بیمه را مطرح کرده اند.

علاوه براین، گزارشهای رسمی نشان می دهد افرادی که بیمه هستند هم ناچار ۷۰ درصد قیمت داروها را به صورت آزاد می پردازند و بیمه ها تنها ۳۰ درصد هزینه درمان را تامین می کنند.

برای همین دولت حسن روحانی همزمان با بیمه کردن همه ایرانیان طرح دیگری را در دست اجرا دارد که بتواند مشکلات درمانی را برطرف کند.

در سالهای اخیر بالا بودن هزینه های درمان و سرگردانی بیماران برای پیدا کردن داروهای مورد نیاز یکی از مهمترین مشکلات بیماران بستری در بیمارستان ها بوده است و دولت با اجرای "طرح تحول نظام سلامت" درصدد است بلکه بتواند این مشکل را حل کند.

این طرح مخصوص بیماران بستری در بیمارستان است و هر کسی که شش ساعت در بیمارستان باشد، بیمار سرپایی است و هر بیماری که بیش از شش ساعت در بیمارستان باشد، بیمار بستری محسوب می شود و ظاهرا این گروه شامل این طرح خواهد شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای دیناروند می گوید که هزینه پرداخت شده از سوی بیماران بستری به بیمارستان‌ها بیشتر از ۱۰ درصد نخواهد بود

تا به حال رویه این بوده که بیماران یا خانواده آنها بعد از بستری کردن بیمار، نسخه به دست به دنبال دارو و وسایل پزشکی می گشتند و عمده بیمارستانها مسئولیتی در این زمینه قبول نمی کردند و تا زمانی که خانواده بیمار دارو و وسایل پزشکی را از خارج بیمارستان تهیه نمی کردند، عملیات مداوا و جراحی به تاخیر می افتاد.

طرح جدید مخصوص بیمارستانهایی است که زیر نظر وزارت بهداشت کار می کنند و بیمارستانها کمیته ای مخصوص دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد خواهند کرد تا دارو و وسایل پزشکی مورد نیاز بیماران را تامین کند.

به گفته آقای دیناروند، "در اعمال جراحی باید دقت شود وسایل پزشکی خاصی که مورد استفاده قرار می‌گیرد با فهرست مربوطه بیمارستان مطابقت داشته باشد و خارج از این فهرست وسیله‌ای استفاده نشود."

"طرح تحول نظام سلامت" بدون طرح آزمایشی اولیه اجرا می شود و آقای دیناروند می گوید "ادعا نمی‌کنیم که این طرح به پایلوت (مرحله آزمایشی) نیازی ندارد. چرا که اگر به صورت آزمایشی در چند بیمارستان اجرا می‌شد، بهتر بود. اما تقریبا طی شش ماه گذشته اقدامات زیادی بر روی این مساله در وزارت بهداشت صورت گرفته است و از روسای بیمارستان‌ها، معاونین درمان، غذا و دارو و ... نظرخواهی‌های لازم انجام شده است."

دولت حسن روحانی تاکید کرده که هزینه های درمان را کاهش خواهد داد و آقای دیناروند می گوید که "امروز یکی از گرفتاری‌های بزرگ مردم است و خیلی از وزراء ترجیح‌شان آن است که این برنامه سریعتر عملیاتی شود.به همین دلیل این طرح پایلوت نشد، مطمئنا در طول کار مشکلاتی وجود خواهد داشت ولی این مشکلات در طول اجرا شناسایی و برطرف خواهد شد."

برای اجرای این طرح سه هز ار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

به گفته آقای دیناروند هزینه دانشگاههای علوم پزشکی در سال گذشته شش هزار میلیارد تومان بوده است و امسال این رقم را ۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده ایم که سه هزار میلیارد تومان آن "ضریب افزایش دارو و ملزومات پزشکی برای اجرای این طرح" است.

این طرح "خدمات زیبایی و نازایی" را در بر نمی گیرد ولی به گفته رئیس سازمان غذا و دارو "سایر خدمات جزو این طرح محسوب می شوند."

آیا شما برای تهیه دارو برای خود یا بستگان‌تان در زمان بستری بودن در بیمارستان مشکلی داشتید؟ تجربه‌های خودتان را در بخش نظرات دیگران در میان بگذارید. همچنین اگر مایلید درباره تجربه خودتان صحبت کنید شماره تماس خود را برای ما بفرستید.