بازداشت تعدادی از فعالان کارگری در روز کارگر در ایران

حق نشر عکس Ilna

براساس گزارش‌های رسیده از ایران امروز پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت تعدادی از کارگران در مقابل وزارت کار تجمع کرده بودند که تعدادی از آنها بازداشت شده اند.

اتحادیه آزاد کارگران نوشته که تعدادی از کارگران و فعالان کارگری در "گروه های چند نفره و به صورت پراکنده" در اطراف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کرده بودند که نیروهای امنیتی "پروین محمدی عضو هیئت مدیره این اتحادیه و نیز تعدادی از امضاء کنندگان طومار۴۰ هزارنفری" را دستگیر کردند و با این اقدام، نیروهای امنیتی "عملا مانع تجمع کارگران در این روز شدند."

همچنین گزارش‌ها حاکی است جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی دو فعال کارگری شب گذشته در آستانه روز کارگر اول مه بازداشت شدند.

پیشتر آقایان عظیم زاده و محمدی و پروین محمدی همراه با سه عضو دیگر این تشکل کارگری، فراخوانی برای برگزاری تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران منتشر کرده بودند.

بنا به گفته شاهدان عینی، تعدادی از بازداشت شدگان در مینی بوسهای ون نیروی پلیس و تعدادی هم در اتومبیل های نیروهای امنیتی به محل نامعلومی برده شدند.

همچنین گزارش شده که امروز پنج شنبه یازدهم اردیبهشت ماه، همزمان با روز جهانی کارگر، ابراهیم مددی، آقایان سعیدی، وحیدی و نعمتی از اعضای سندیکای رانندگان شرکت واحد نیز در پایانه آزادی دستگیر شدند.

اتحادیه آزادکارگران با انتقاد از این برخوردها "جلوگیری ممانعت نیروهای امنیتی، پلیس ولباس شخصی ها، از تجمع مسالمت آمیز و به ویژه بازداشت اعضای خود وسایرکارگران شرکت کننده را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده است.

"حتی اجازه پخش شیرینی میان رانندگان را ندادند"

داوود رضوی، از فعالان کارگری و عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد که امروز همزمان با روز جهانی کارگر در پایانه آزادی به همراه گروهی از رانندگان شرکت واحد قرار بود تجمع کنند، با اشاره به حضور گسترده نیروهای امنیتی در این پایانه به بی‌بی‌سی فارسی گفت:"آقای مددی و خوانساری و تعدادی دیگر قرار بود وسایل را به داخل بیاورند، بیرون از پایانه نیروهای لباس شخصی شیرینی‌ها را گرفتند و زیر پایشان له کردند، سپس آقای مددی را کتک زدند و پنج نفر را بازداشت کردند."

آقای رضوی با اشاره به اینکه رانندگان داخل پایانه خواستار برگزاری مراسم امروز بودند ،گفت: "متاسفانه در داخل هم تحمل پخش کردن شیرینی را نداشتند، برخورد کردند و حدود ۲۰ نفر بازداشت شدند و راننده ها دور ما حلقه زدند و اجازه بازداشت ما را ندادند، اما رانندگانی که ما را رد کردند، همانجا بازداشت شدند."

این فعال کارگری با اشاره به سخنان امروز حسن روحانی در مراسم روز کارگر در خصوص فعالیت بیشتر تشکل‌های کارگری گفت: "این یک شعار است، یک روز مال کارگر است، ببینید چه برخوردی شد، حتی تحمل شیرینی پخش کردن و قطعنامه خواندن نداشتند، مگر این تعداد راننده می‌خواست در پایانه چه کاری انجام دهد و اصلا اجازه تجمع ندادند."

گزارش‌ها حاکی است غیر از آقایان مددی، سعیدی، وحیدی و نعمتی که همچنان در بازداشت هستند، بقیه بازداشت شدگان روز کارگر ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند.

مراسم روز جهانی کارگر در شرایطی برگزار شد که دولت با درخواست خانه کارگر برای برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر مخالفت کرده بود.

مراسم روز جهانی کارگر امروز در ورزشگاه آزادی تهران با حضور حسن روحانی برگزار شد.

در این مراسم بیانیه کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر خوانده شد که در آن خواستار حذف همه‌گونه "مظاهر کار کودک در جامعه و حمایت از زنان کارگر" شده بود.

در این بیانیه، کارگران برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر را حق خود دانسته و بر تسهیل جهت برگزاری این راهپیمایی در سال‌های آینده تاکید کردند.

مطالب مرتبط