سازمان محیط زیست ایران: بنزین پتروشیمی‌ها سرطان زاست

حق نشر عکس BBC World Service

سازمان حفاظت محیط زیست ایران با صدور اطلاعیه به صورت رسمی تائید کرده که بنزین تولید شده در صنایع پتروشیمی "سرطان زا" است.

این سازمان با استناد به منابع علمی مرتبط با صنعت نفت و گاز نوشته که "صنایع پتروشیمی، حلال‌های بنزن، اولئون و زایلن تولید می‌کنند. این ترکیبات بعضاً خواص احتراقی (نظیر عدد اکتان) بهتری نسبت به بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها دارند اما سرطان‌زایی آنها اثبات شده است. لذا در هیچ نقطه‌ای از دنیا از حلال‌های تولیدی پتروشیمی به دلیل سرطان‌زایی آن به عنوان سوخت استفاده نمی‌کنند."

تولید بنزین در پتروشیمی ها حدود چهار سال پیش در دولت محمود احمدی نژاد و زمانی آغاز شد که دامنه تحریم ها روز به روز گسترده تر می شد و ایران که بخشی از نیاز مصرفی بنزین خود را وارد می کند، برای مقابله با تحریم، شروع به تولید بنزین در پتروشیمی ها کرد.

بیژن نامدار زنگنه اسفندماه گذشته اعلام کرد که موادی که در بنزین (تولیدی) پتروشیمی‌ها وجود دارد آلاینده و خارج از استاندارد هستند و قطعا دیگر این بنزین‌ها توزیع نخواهد شد.

سازمان محیط زیست هم تاکید کرده که "عدم رعایت استانداردهای فنی و زیست محیطی استفاده از بنزین تولید شده در واحدهای پتروشیمی اثرات نامطلوبی را بر سلامت شهروندان داشته است و می‌توان افزایش نرخ برخی از بیماری‌های صعب العلاج مانند سرطان را به این موضوع نسبت داد."

سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که در بنزین استاندارد یورو ۴ میزان بنزن یک درصد و میزان ترکیبان آروماتیک ۳۵ درصد است در حالی که "در بنزین پتروشیمی، بنزین و آورماتیک ها بخش اصلی" بنزین را تشکیل می دهند و "میزان آن بسیار فراتر از استاندارد" است.

این سازمان می گوید که نمونه های بنزین از پمپ بنزین های شهر تهران تهیه کرده و بعد از بررسی جزئیات آن در آلمان مشخص شده که "میزان اروماتیک ها بسیار بالا بوده است به گونه ای که نتایج مرکز آزمایشگاهی سازمان محیط زیست نیز حاکی از بالا بودن میزان آروماتیک ها به "مقدار ۷۲.۶۳ و میزان بنزن ۶.۹۸ در صد بوده است."

بنزن ماده‌ای سرطان زا است و سازمان محیط زیست می گوید که بررسی ها در سال ۱۳۷۶ در تهران نشان می داد که غلظت آن در هوا "در حدود حد استاندارد" بوده و مشکل اصلی هوای تهران منواکسید کربن بود در حالی که اکنون " سطح منواکسید کربن بسیار پایین‌تر از حد استاندارد است؛ اما غلظت بنزن در بعضی نقاط تهران به بالاتر از ۱۰۰ برابر حد مجاز نیز می‌رسد."

بحث بنزین‌های غیراستاندارد که باعث آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ در ایران شده، در چند سال گذشته همواره مطرح بوده است.

برخی کارشناسان معتقدند که در پی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، کارخانه‌های پتروشیمی دست به تولید بنزین زدند، اما این بنزین‌ها فاقد استاندارهای مورد نظر است.

طبق آمار رسمی به طور متوسط روزانه نزدیک به ۷۰ میلیون لیتر بنزین در ایران سوزانده می‌شود که این رقم بیشتر از میزان تولید داخلی است.

مطالب مرتبط