امام جمعه تهران: مبادا به انحطاط دوره اصلاحات برگردیم

حق نشر عکس tasnimnews
Image caption پس از نماز جمعه امروز تهران تجمعی در اعتراض به روند جاری مذاکرات هسته‌ای برگزار شد

محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه امروز تهران، به وزارتخانه‌های علوم و فرهنگ و ارشاد هشدار داده است که سیاست‌های دوران زمامداری محمد خاتمی را از سر نگیرند.

آقای موحدی کرمانی امروز، ۱۹ اردیبهشت، در نماز جمعه گفت: "به وزرای ارشاد و علوم هشدار می‌دهم که مبادا در حوزه فرهنگ و اخلاق به انحطاط دوره اصلاحات برگردیم."

او درباره زیر سوال بردن باورهای مذهبی، ترویج 'بی‌دینی' و همچنین درباره به کار گرفتن کسانی که در اعتراضات سال ١٣٨٨ نقش داشتند هشدار داده است.

از زمان معرفی کابینه حسن روحانی، محافظه‌کاران و هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، درباره حضور اصلاح‌طلبان در قدرت حساسیت نشان‌ داده‌اند. انتقادهای آنان از دولت در چند هفته اخیر شدت گرفته است.

شرکت‌کنندگان در نماز جمعه پس از آن تجمعی در اعتراض به روند مذاکرات هسته‌ای برگزار کردند. خبرگزاری‌های فارس و تسنیم این تجمع را با عنوان 'جمعه دلواپسی' پوشش داده‌اند.

گروهی از منتقدان دولت هفته گذشته برنامه‌ای را با عنوان 'دلواپسیم' در مخالفت با سیاست خارجی و هسته‌ای دولت برگزار کردند که خبرساز شد.

آقای موحدی کرمانی امروز در درباره مذاکره‌کنندگان ایرانی گفت رهبر "این هیات را تایید کرده‌اند و فرموده‌اند که اینها فرزندان انقلاب هستند. ما هم برای توفیقات آنها دعا می‌کنیم. اما از همان روزهای اول رهبر انقلاب فرموده‌اند که من خوشبین نیستم، یعنی طرف مقابل ما در حقیقت آمریکا است."

امام جمعه امروز تهران همچنین درباره سیاست‌های اقتصادی گفت: "دولت اعلام کرده که شیب تورم ملایم است، اما بنده درخواست می‌کنم این شیب را ملایم‌تر کنید و به خصوص اقشار ضعیف را مورد عنایت قرار دهید."

حق نشر عکس MEHR
Image caption تجمع روز چهارشنبه با درخواست فرمانده پلیس تهران تمام شد

او ضمن اشاره به اینکه مالیات نباید "کمرشکن" باشد، گفت: "افراد نیازمندی را سراغ دارم که زندگیشان با اجاره مغازه تامین می‌شود اما به آنها می‌گویند مالیات پرداخت کنید."

بدحجابی

امام جمعه تهران از مسئولان خواست درباره حجاب به وظیفه‌شان عمل کند. او گفت "بدحجابی متاسفانه اشکال اصلی‌اش این است که یک گناه آشکار است."

روز چهارشنبه عده‌ای از هواداران آیت‌الله خامنه‌ای در تجمعی در تهران به وضعیت "حجاب" اعتراض کردند.

بخشی از این تجمع در مقابل وزارت کشور ایران برگزار شد و در آن شعارهایی مذهبی و در طرفداری از نظام جمهوری اسلامی سر داده شد. یکی از شعارها "نیروی انتظامی چشم و چراغ مایی" بود.

چهره‌های تندرویی مثل حسین الله‌کرم و فرج‌الله سلحشور در این تجمع حضور داشتند. سرتیپ حسین ساجدی‌نیا، فرمانده پلیس تهران بین معترضان حاضر شد و از آنان خواست به تجمع خود پایان دهند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption فعالیت‌ منتقدان دولت در روزهای اخیر بالا گرفته، آنها دو روز پیش تجمعی درباره حجاب داشتند