دستیار رئیس جمهور ایران در یک کنیسه از حقوق اقلیت‌های دینی دفاع کرد

حق نشر عکس tirpress.ir
Image caption علی یونسی برای دیدار با اقلیت های مذهبی شیراز به این منطقه سفر کرده است

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت های دینی از یک عبادتگاه یهودیان (کنیسه) در شیراز دیدن کرده و گفته "هیچ‌کس حق تعدی و تجاوز به حقوق هیچ اقلیتی را ندارد."

بر اساس گزارش رسانه های ایران، آقای یونسی جمعه شب با حضور در جمع کلیمیان شیراز گفت گرایش های تند مذهبی، تهدید کننده صلح جهانی است.

او گفته "گرایش‌هایی مانند القاعده، سلفی و وهابی در اسلام یا صهیونیست در یهودی و مسیحی‌های تند، تعدادشان معدود است. اینان برای صلح جهانی خطرناک هستند و همه باید برای مقابله با آنان تلاش کنیم."

دستیار ویژه رئیس جمهور ایران گفته که دولت آقای روحانی بر این است که "هیچ فرد ایرانی به دلایل مذهبی از حقوق خویش محروم نشود و تمام پیروان ادیان الهی بتوانند آزادانه عبادات مذهبی خود را انجام دهند."

آقای یونسی گفته "ایران متعلق به تمام ایرانیان از هر قوم و اقلیتی است و همه آنان حق دارند تا در کنار سایر مردم در کمال آرامش زندگی کنند."

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از آقای یونسی گفته "ایرانیان سال‌های سال است که با بزرگواری و با فرهنگ بردباری دینی که دارند و با هم خوب زندگی می‌کنند. اگر من آخوند و آن خاخام‌ بگذاریم، همه مردم خوب با هم زندگی می‌کنند."

جمعیت یهودیان ایران که بیشتر در شهرهای شیراز، اصفهان، همدان، کرمان و یزد حضور دارند، بر اساس گزارش های غیررسمی در حدود ۳۰هزار نفر تخمین زده می‌شود که کاهش قابل ملاحظه ای در مقایسه با پیش از انقلاب ایران نشان می‌دهد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دین یهود را به رسمیت می شناسد اما وضعیت این افراد در سه دهه اخیر با فراز و فرودهایی همراه بوده است.