درخواست وزارت بهداشت ایران از مردم برای گزارش تخلفات احتمالی بیمارستان‌ها

حق نشر عکس ISNA

وزارت بهداشت و درمان ایران اعلام کرده که با شروع طرح تحول نظام سلامت در روز دوشنبه پانزدهم اردیبهشت، بیمارستان و دانشگاه‌های پزشکی از بیماران بستری تنها ۱۰درصد هزینه‌ها را می‌گیرند. این وزارتخانه از مردم خواسته در صورت "سهل انگاری" آن را به وزارت بهداشت و درمان اطلاع دهند.

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که "نمی‌توانیم شاهد باشیم دانشگاهی یا بیمارستانی در اجرای این طرح سهل‌انگاری کند."

بنابر طرح جدید وزارت بهداشت و درمان، از این پس داروها و وسایل پزشکی مورد نیاز بیماران بستری در بیمارستان‌های وزارت بهداشت، از سوی بیمارستان تامین می‌شود و بیماران تنها ۱۰درصد هزینه بیمارستان را پرداخت می‌کنند و هزینه بیماران روستایی بیشتر از ۵درصد نخواهد بود.

در سالهای اخیر بالا بودن هزینه‌های درمان و سرگردانی بیماران برای پیدا کردن داروهای مورد نیاز یکی از مهمترین مشکلات بیماران بستری در بیمارستان‌ها بوده است و دولت با اجرای "طرح تحول نظام سلامت" درصدد است این مشکل را حل کند.

این طرح مخصوص بیماران بستری در بیمارستان است و هر بیماری که بیش از شش ساعت در بیمارستان باشد، بیمار بستری محسوب می‌شود و ظاهرا این گروه شامل این طرح خواهد شد.

تا به حال رویه این بوده که بیماران یا خانواده آنها بعد از بستری کردن بیمار، نسخه به دست به دنبال دارو و وسایل پزشکی می‌گشتند و عمده بیمارستانها مسئولیتی در این زمینه قبول نمی‌کردند و تا زمانی که خانواده بیمار دارو و وسایل پزشکی را از خارج بیمارستان تهیه نمی‌کردند، عملیات مداوا و جراحی به تاخیر می‌افتاد.

به گفته آقای دیناروند از لحظه شروع این طرح در روز پانزدهم اردیبهشت، همه هزینه‌ها را "خود بیمارستان بر عهده خواهد گرفت و در قبضی که برای بیماران صادر می‌شود، ذکر می‌شود که این هزینه‌ها از محل یارانه جبران شده است."

برای اجرای این طرح سه هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که هزینه مربوط به داروهای و وسایل پزشکی مورد نیاز بیماران را این محل پرداخت می‌شود.

به گفته آقای دیناروند، برای اجرای این طرح، پیش پرداختی لازم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و بودجه کافی را برای آغاز آن در اختیار دارند."

آقای دیناروند گفته درصورتی که مردم نظری یا شکایات از بیمارستان‌ها داشته باشند می توانند با شماره اختصاصی که از سوی دانشگاههای علوم پزشکی اعلام می شود، تماس بگیرند و در "وزارت بهداشت نیز شماره ۱۴۹۰ وجود دارد که مردم می‌توانند جهت انتقال نظرات یا شکایات، تقدیر و تشکر از پزشکان و ... از آن استفاده کنند."

مطالب مرتبط