محمد رویانیان 'بازداشت شد'

حق نشر عکس mehr
Image caption رویانیان در ارتباط با پرونده مربوط به ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بازداشت شده است

خبرگزاری دولتی ایران از بازداشت محمد رویانیان، معاون بازرسی ستادکل نیروهای مسلح، مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس و رئیس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور خبر داده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت (۶ مه)، به نقل از "یک منبع آگاه" گزارش کرد که قرار بازداشت محمد رویانیان از سوی شعبه ١٥ دادسرای کارکنان دولت صادر شده است.

در این گزارش آمده است که آقای رویانیان پیشتر در ارتباط با پرونده مدیریت ستاد سوخت به این شعبه احضار و اتهامات وارده به او ابلاغ شده بود.

اما در گزارشی که خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا منتشر کرده است آمده که نزدیکان او هنوز این خبر را تائید نمی‌کنند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه ایران، هفته گذشته گفته بود که تاکنون سه نقر در ارتباط با پرونده مربوط به تخلف در ستاد سوخت بازداشت شده و چند نفر دیگر نیز با سپردن وثیقه آزاد هستند.

محمد رویانیان در سال ١٣٨۶ به ریاست ستاد حمل و نقل و سوخت کشور منصوب شد و در شهریورماه سال ١٣٩٠ به تصمیم وزیر وقت ورزش و جوانان سمت مدیریت عامل باشگاه پرسپولیس را هم برعهده گرفت. از وی به عنوان یکی از افراد مورد توجه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق، نام برده می‌شد.

آقای رویانیان در بهمن ماه سال ١٣٩١ از سمت ریاست مدیریت حمل و نقل و سوخت استعفا داد. در آن زمان، خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به نقل از وی گزارش کرد که با رئیس دفتر رئیس جمهوری ملاقات کرده است.

در پی این ملاقات، خبرگزاری ایسنا به نقل از وی نوشت که از رئیس جمهوری خواسته "به دلیل فشار کاری و خستگی ناشی از کار، مایلم از ریاست ستاد حمل و نقل و سوخت کشور کناره گیری کنم و از سوی دیگر، از وزیر ورزش نیز درخواست کرده‌ام تا از مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس کنار بروم." وی افزود که درخواست کرده است به سمتی در نیروهای مسلح بازگردد.

در بهمن سال گذشته، وی همچنین از سمت مدیریت عامل باشگاه پرسپولیس کناره گرفت.

خبرگزاری ایرنا در خبر مربوط به بازداشت آقای رویانیان نوشته است که وی پیشتر در باره احضار خود به دادسرا در ارتباط با پرونده ستاد سوخت گفته بود: "به دادسرا رفتن جرم نیست و قوه قضاییه و دادسرا خانه من است."

محمد رویانیان، در سال ۱۳۶۱ وارد کمیته شهرستان نور شد و سپس به سمت فرماندهی کمیته و از آن پس با ادغام کمیته های انقلاب و شهربانی، به عنوان فرمانده نیروی انتظامی نور و سپس به عنوان فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران منصوب شد.

آقای رویانیان به عنوان اولین فرمانده پلیس تازه تاسیس ۱۱۰ منصوب شد و تا ۱۳۸۰ رئیس مرکز فوریت های پلیس بود.

پس از آن آقای رویانیان در جایگاه فرماندهی پلیس راه قرار گرفت و تا سال ۱۳۸۴ در این سمت بود. در آن سال با جایگزینی اسماعیل احمدی مقدم به جای محمد باقر قالیباف در فرماندهی نیروی انتظامی٬ محمد رویانیان نیز رئیس اداره راهنمایی و رانندگی شد و پس از آن از سوی محمود احمدی نژاد به ریاست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور منصوب شد.