وزیر نفت ایران: شر تحریم‌ها را از سر مردم باز می‌کنیم

حق نشر عکس Shana

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در مراسم افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی درباره توسعه صنعت نفت ایران وعده داده و گفته است "شر تحریم‌ها را از سر مردم باز می‌کنیم."

آقای زنگنه گفته تمام برنامه‌های در نظر گرفته شده از سوی دولت حسن روحانی با احتساب این است که شرایط تحریم ادامه داشته باشد اما اضافه کرد "عقل سلیم حکم می‌کند انسان در مسیر ساخت و بدون مانع به راه خود ادامه دهد و به همین منظور شر تحریم‌ها را از سر مردم کم خواهیم کرد."

وزیر نفت ایران گفته است که ظرف ۴ سال آینده ۱ میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت اضافه خواهد کرد. آقای زنگنه همچنین گفت وزارت نفت فازهای نیمه تمام میدان گازی پارس جنوبی را طی سه سال و نیم آینده تکمیل خواهد کرد.

طی ۹ سال گذشته به دلیل تحریم های صورت گرفته علیه ایران، شرکت های بین المللی نفتی همکاری خود را با این کشور قطع کردند و ایران نتوانست میدان گازی پارس جنوبی را توسعه دهد.

در این مدت ایران سعی کرد با واگذار کردن توسعه فازهای پارس جنوبی به شرکت های داخلی، مشکل را حل کند اما کمبود منابع مالی و محدودیت های تکنولوژیکی باعث شد تا روند توسعه این پروژه بزرگ بسیار کند شود.

بنابر گزارشهای رسمی ۳۴ میلیارد دلار در توسعه میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری شده ولی در دوره هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هیچ فازی به بهره برداری نرسید.

مطالب مرتبط