بررسی روزنامه های تهران؛ چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت

تیتر و عکس صفحه اول روزان حق نشر عکس rouzan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

روزنامه های اصولگرا از کنار جلسه دیروز مجلس و عبور موفقیت آمیز دو وزیر کابینه از سد سووال نمایندگان هوادار احمدی نژاد، خونسرد و بی اعتنا گذشته اند اما دیگر روزنامه ها با تیتر دلاوریم نه دلواپس سخنان جواد ظریف وزیرخارجه را در جلسه مجلس مهم دیده و در صدر اخبار خود آورده اند. دستور رییس دولت برای توقف فیلترینگ واتس آپ، و گزارش هایی درباره بدرفتاری با حیوانات از جمله دیگر مطالب روزنامه های امروز است. دلاور و دلواپس فرشاد اعظمی در گزارش اصلی اعتماد نوشته: هر آنچه در هشت ماه رشته بودند، پنبه شد. فیلم پخش كردند اما كارساز نبود. سوالات را تلفیقی و همزمان مطرح كردند ولی با پاسخ‌های ظریف كه بیشترین حضور در جلسات كمیسیون امنیت ملی به لطف پایداری را بین وزرای امور خارجه تاریخ انقلاب دارد به جایی نرسید. اعضای جبهه پایداری كه از ماه‌ها پیش طرح سوال از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه را پیگیری می‌كردند و خواستار تسریع در نوبت طرح سوال بودند، شاید تصور نمی‌كردند كه طرح سوالات‌شان بدون رای‌گیری و در میان «احسنت احسنت» نمایندگان فراموش شود. به نوشته این گزارش: آن ها البته خودشان هنوز انزوای‌شان را قبول نمی‌كنند و رییس مجلس را به دلیل حمایت از دولت مقصر می‌دانند. به قول خودشان اگر آقایان وكیل‌الدوله اجازه می‌دادند گلیم را از زیر پای روحانی می‌كشیدیم. حرفی كه اكثریت مجلس آن را رد می‌كنند و در بیان چرایی انزوای پایداری‌ها تعامل با دولت و پرهیز از حاشیه و تندروی را عنوان می‌كنند.

محمدرضا تابش نماینده اصلاح طلب مجلس در مقاله ای در شرق، واکنش دیروز مجلسیان به سخنان وزیر خارجه را نوعی رفراندوم دانسته و نوشته: تعامل روز گذشته میان میانه‌روهای مجلس و سکاندار دیپلماسی دولت «اعتدال» تصویر دلپذیری از «بهارستان» به افکارعمومی منتقل کرد؛ تصویری که شاید تا پیش از این به‌دلیل برخی دعواهای سیاسی و جناحی، مخدوش جلوه می‌کرد. به نوشته نماینده اردکان: گویی نمایندگان برحسب ضرورت‌های روز جامعه به دریافت درستی از خواست و نیاز مردم رسیده‌اند؛ اینکه «خانه ملت» محل منازعه جناحی نبوده و شرایط اقتصادی دشوار امروز نیازمند نگاهی روبه‌اصلاح امور است. حالا نماینده، اصولگرا باشد یا اصلاح‌طلب یا معتدل؛ مهم دنبال‌کردن خواسته‌های عمومی مردم است و تلاش برای حل مشکلات پیش‌روی جامعه.

مقاله شرق در نهایت تاکید کرده: رایی روی کاغذ نیامد، اما صدای منسجم نمایندگان و فریادهای احسنت و همدلی‌شان با ظریف، نشان از آن داشت که آنها به‌خوبی قدر زحمت‌های تیم هسته‌ای را می‌دانند و به اهمیت حمایت از مذاکرات هسته‌ای ‍ژنو و خروجی آن برای کشور واقفند. نکته دیگر درمورد نشست دیروز این بود که برخی گردانندگان اصلی جریان سوال از وزیر امورخارجه دریافتند که به‌واقع در «بهارستان» کم‌شمارند و نمی‌توانند هر ‌سازی که بخواهند کوک کنند.

شوخی با دلواپسی

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: روزهایی كه همه دلواپسند و موج هشتك دلواپسی همه كشور را در نوردیده و عنقریب ما قادر به خودكفایی در امر دلواپسی و حتی صدور آن به خاورمیانه در فاز اول و بعد صدورش به اروپا در فاز دوم هستیم زیرشاخه‌های دیگری هم از دلواپسی‌های كوچك اما عمیق كشف شد.

طنزنویس به عنوان نمونه به دلواپسی دلاورمآبانه اشاره کرده و نوشته: مد شده همه با استفاده از واژه‌های منشعب از واژه دل حال و روزشان را بیان می‌كنند یك نیم نگاهی هم به دیگر واژه‌های برگرفته از واژه دل داشته باشند. مثل دلگیریم. دلشكسته‌ایم. دلباخته‌ایم. دلسوخته‌ایم و... بعدش هم حالا كه همه حرف خودشان را از زبان ملت اعلام می‌كنند.

آیدین سیار سریع یک برخورد و گفتگوی فرضی با وزیرخارجه را در خیال مجسم کرده که در آن پرسیده: آقای ظریف! واقعا این چه وضع سیاست خارجیه؟ آیا 9 ماه زمان کمیه برای نابودی آمریکا دیگه. الان 9 ماهه که شما اومدید ولی آمریکا هنوز نابود نشده. واقعا علت این کم‌کاری چیه؟ جواب این بوده است که: به خدا من پروژه نابودی آمریکا رو به بچه‌ها سپرده بودم، ولی انگار دستشون به یه دکمه دیگه خورده، اشتباهی به جای آمریکا هواپیمای مالزیایی ترکیده.

طنزنویس قانون افزوده: یک مسئله دیگه هم که واقعا ذهن من و البته قاطبه ملت را به خود مشغول کرده بی‌توجهی شما به تذکرات آقای آقامحمدیه که اتفاقا ایشون دیروز هم داشتن شرحه شرحه می‌شدن موقع نطق حضرتعالی. این که شما وقتی تشریف می‌برید خارجه چرا انگلیسی حرف می‌زنید. چه اشکالی داره به گویش محلی خودتون در مجامع بین‌المللی صحبت کنید که فرهنگ‌سازی هم بشود؟ مجلس کجا بود؟

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمدطحانی، آرمان

امیرحسین امیرفیض در مقاله ای در روزان نوشته: روزی که محمد خاتمی دولت را با دو دست به احمدی نژاد جوان و جویای نام سپرد کشور ذخیره ارزی داشت و تا حدی تورم مهار شده بود. دلار در مرز ٩٠٠ تومان و روابط با کشورهای شرقی و غربی و خاورمیانه در بهترین وضعیت ممکن قرار داشت.

تهدیدات آمریکا و رجز خوانی های اسرائیل علیه ایران خریداری نداشت و با وجود حمله آمریکا به ٢همسایه ایران،کشور ما از خطر حمله و درگیری مصون بماندنویسنده مقاله پرسیده: محمود احمدی نژاد با کدامین دکترین توانست دلار ٩٠٠ تومانی را به ٤٠٠٠ تومان برساند شاید تنها خود او باشد که می داند،هرچند دور از ذهن نیز نیست که خود وی نیز نداند. اما مجلس اصولگرا چطور؟ آیا مجلس اصولگرا نمی داند مسئول از دست رفتن سه برابری ارزش پول ملی کیست یا کدام نهاد است؟

نویسنده مقاله روزان سپس به حوادث خرداد ۸۸ رسیده و نوشته: چرا مجلس اصولگرا در زمان تبلیغات تلویزیونی رییس جمهور وقت یعنی احمدی نژاد را به مجلس فرا نخواند و از او به جهت مشوش کردن اذهان عمومی سئوالی نکرد و تذکری نداد؟ نمایندگان اصولگرا نمی توانستند به جای برگزاری تظاهرات در صحن مجلس و شعار مرگ بر این وآن از احمدی نژاد بپرسند به کدامین اجازه ١٣ میلیون نفر از مردم کشور را خس و خاشاک مینامد؟

حمید رضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری موضوع بنزین مسموم را مطرح کرده و نوشته: در دولت سابق کمبود بنزین موردنیاز برای واردات به کشور، از طریق تولید در پتروشیمی‌ها جبران شد. همان زمان اگرچه شایعاتی درباره آلودگی بنزین تولیدی در پتروشیمی‌ها منتشر شده بود اما کلیه مسوولان وقت، آلایندگی بنزین تولیدی در پتروشیمی‌ها یا وجود ترکیبات خطرناک و سرطان زا در آن را تکذیب کردند و مخالفان تولید بنزین در پتروشیمی‌ها ایادی غرب معرفی می‌شدند. نویسنده این مقاله تاکید کرده که: همان زمان رییس‌جمهور وقت طی مراسمی‌ از ۳۰ تلاشگر طرح تولید ضربتی بنزین که بخشی از آنها به دلیل تولید بنزین در پتروشیمی‌ها بودند تقدیر کرد اما کسی به روی خودش هم نیاورد که آیا این بنزین تولیدی در پتروشیمی‌ها بنزین پاک است یا خیر. سرمقاله مردم سالاری در پایان نوشته: کسانی که در دولت قبل، با علم به سرطان زا بودن بنزین تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی، از آن دفاع می‌کردند تا کم کاری خود در ساخت پالایشگاه‌های جدید را پنهان کنند، از رییس دولت قبل گرفته تا وزیر نفت و معاونان او و سایر مسوولان مرتبط با این حوزه، در مورد موضوعی که با جان انسان‌ها سر و کار دارد و آثار منفی آن اثبات شده است، اکنون در برابر افکار عمومی‌چه پاسخی دارند.

به جبر تكنولوژی تن دهیم

محمد سلطانی‌فر در مقاله ای در اعتماد نوشته: هر از گاهی شاهد هستیم كه مدتی بعد از ورود هر پدیده جدید ارتباطی به كشور، اولین قدم در مواجهه با آن، كنترل و حتی در مواقعی قطع آن بوده است. غایله واتس آپ، فیس‌بوك و همچنین دیگر شبكه‌های اجتماعی و تكنولوژی‌های نوین نیز نه‌ برای اولین‌بار است كه به یك چالش سیاسی داخلی تبدیل می‌شود و نه برای آخرین‌بار خواهد بود. چرا باید اصراری وجود داشته باشد كه راه رفته و به شكست منتهی شده دوباره تكرار شود. به نظر نویسنده این مقاله: این از همان غایله‌هایی است كه در رابطه با ماهواره، ویدیو و در رابطه با خیلی از تكنولوژی‌های دیگر شكل گرفت و بعد از مدتی همان تكنولوژی‌ها‌ ما را مجبور به تسلیم در مقابل خود كرد. این خاصیت تكنولوژی است. خصوصیت تكنولوژی این است كه انسان را در برابر خود مجبور به تسلیم می‌كند. در واقع مهم‌ترین ویژگی‌ تكنولوژی‌ها كه آنها را به جزیی جداناشدنی از زندگی امروزی انسان‌ها تبدیل كرده است، ذات انكار ناشدنی آنهاست. نویسنده مقاله اعتماد در نهایت تاکید کرده: این تكنولوژی‌ها اگر نقاط منفی دارند از محتوای آنهاست، نه از شكل ظاهری آن. حال اگر بخواهیم با محتوای آنها مقابله كنیم باید به عرصه این‌گونه تكنولوژی‌ها وارد شده و با تولید محتوای بیشتر این فضا را برای خود ایجاد كنیم كه بتوانیم با آنها مقابله محتوایی داشته باشیم. یقینا امكان برخورد شكلی با آنها وجود ندارد و ما فقط باید این تكنولوژی‌ها را آزادتر و رهاتر كنیم تا مردم ما با ورود محتوایی بیشتر به این تكنولوژی‌ها بتوانند جایگاهی برای فرهنگ، دیدگاه و ایدئولوژی خود تهیه و تدارك ببینند.

ابتکار هم در گزارشی نوشته: این روزها ، فیلترینگ "واتس اپ" بحث روز میلیون ها کاربر این نرم افزار موبایلی و نیز برخی از مسوولان است. آخرین پرده این ماجرا هم تا این لحظه ، توقف فیلترینگ واتس اپ به دستور رئیس جمهور روحانی است. پیشتر رئیس کمیته فیلترینگ، خبر از تصویب مسدود سازی واتس اپ داده بود.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

به گزارش این روزنامه سال گذشته ، نرم افزار موبایلی "وی چت" فیلتر شد. بیش از 4 میلیون ایرانی عضو وی چت بودند. سوال اینجاست که آیا این 4 میلیون نفر ، قید استفاده از ارتباطات موبایلی با اپلیکشین های جدید را زدند؟ پاسخ کاملاً منفی است: عده ای ، روی موبایل های خود فیلتر شکن نصب کردند و بقیه هم رفتند سراغ اپلیکیشن های دیگر مانند وایبر ، واتس اپ ، تانگو ، کوکو ، کاکائو ، دی دی، کیک ، ووکسور. مهدکودک و تکثیرنسل

حق نشر عکس ebtekar
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

همزمان با گزارش های هر روزه و تبلیغات درباره لزوم بارداری زن ها و افزایش نسل سارا میرسلطانی در گزارشی در روزنامه خورشید از وضعیت مهدکودک ها خبر داده و ضمن آن نوشته: کوچک شدن خانواده و تک‌فرزندی دو مشخصه بارز خانواده‌های امروزی است اما سخت شدن زندگی سبب شده تا پدرومادر هر دو شاغل باشند و همین یک فرزند را هم به مهدکودک بسپارند و مانند قدیم‌ترها خبری از سروصدای چند بچه قدونیم قد در خانه نپیچد.

به نوشته این گزارشگر: در چنین شرایطی پیداکردن مهدکودک مناسب دغدغه مهم پدرومادرها می‌شود، اما هفته گذشته به ما خبر رسید که کودکی در مهد کودکی در شمال تهران تنبیه بدنی شده است. به گفته شاهد عینی در این مهد، یکی از بچه‌ها از مربی خود تقاضای آب کرد اما مربی نه‌تنها به او آب نداد که با الفاظ بد کودک را سرزنش کرد.

گزارشگر خورشید به سراغ مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی رفته و از وی پرسیده درحال حاضر مهم‌ترین تخلفات مهدکودک‌ها چیست، پاسخ مقام دولتی این بوده است که عمده تخلف مهدها در خصوص شهریه‌هاست. حتی یک مورد سوءرفتار با بچه‌ها به ما گزارش نشده است.

نامه تاریخی به روحانی

پوریا عالمی در نامه ای تاریخی که امروز برای حسن روحانی نوشته پرسیده: سلام آقای روحانی. خوبی؟ من می‌دانم دیگر. از فردا داستان می‌شود و جوانان کار می‌دهند دست خودشان. همه‌اش هم می‌افتد گردن شما و می‌گویند تقصیر حسن روحانی است. چرا؟ دیروز برگشتی گفتی «وجود آزادی در کلاس درس الزامی است.» ولی چرا؟

طنزنویس شرق افزوده: آخر عزیز من. طرف توی خانه باباش آزادی ندارد، توی کوچه آزادی ندارد، توی پمپ بنزین آزادی ندارد، بعد شما می‌گویی آزادی توی کلاس درس الزامی است؟ فردا توی کلاس درس یکی سیگار روشن کرد، چی؟ قلیان چاق کنند کی پاسخگوست؟ ما اصلا برای آزادی به تو رای ندادیم. دوره آقای احمدی‌نژاد از هفت دولت آزاد بودیم و غم نداشتیم. فقط غم نان داشتیم.

مطالب مرتبط