دادستان تهران: پرونده بابک زنجانی بزرگترین پرونده‌ قضایی بعد از انقلاب است

حق نشر عکس isna
Image caption دادستان تهران گفته در پرونده بابک زنجانی وجوه سنگینی جابه‌جا شده که ردیابی آن نیاز به زمان دارد

یک مقام قضایی ایران گفته است که پرونده بابک زنجانی از نظر حجم مالی بزرگ ترین پرونده قضایی بعد از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در حاشیه یه مراسم معارفه رسمی در قوه قضائیه، گفته است که "پرونده بابک زنجانی از نظر حجم مالی بزرگ‌ترین پرونده دستگاه قضایی بعد از انقلاب اسلامی است که حجم آن سه برابر پرونده مه‌آفرید خسروی است."

مه آفرید امیر خسروی متهم اصلی پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی است که در جریان محاکمه در دادگاه‌های ایران به اعدام محکوم شده است.

آقای زنجانی که دادستان تهران پرونده او را از نظر حجم مالی سه برابر پرونده اختلاس ۳ هزار میلیاردی عنوان کرده، میلیاردر ۴۲ ساله ای است که به اتهام تعلل در پرداخت مبالغ نفت فروخته شده ایران به وزارت نفت، اوایل زمستان سال گذشته، با حکم دادستانی کل کشور بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

آقای دولت آبادی گفته است که در پرونده بابک زنجانی "وجوه سنگینی جابه‌جا شده که ردیابی آن نیاز به زمان دارد."

دادستان تهران گفته است که بابک زنجانی در سه حوزه کارگزاری ارز، تجارت، و نفت فعالیت می‌کرد و در حوزه نفت، خود صادرکننده و تاییدکننده ضمانت‌نامه‌های بانکی‌اش بود.

آقای زنجانی خود را کارآفرین و "بسیجی اقتصادی" معرفی می‌کرد و پس از آنکه اتحادیه اروپا نام او را در فهرست افراد تحریم شده قرار داد گفته بود که نفت ایران را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی می فروخته است.

پیش از این غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل جمهوری اسلامی، گفته بود که هنوز قرار مجرمیتی برای آقای زنجانی صادر نشده است.

مطالب مرتبط