پلیس ایران: اینترپل یک متهم اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را تحویل داد

اینترپل حق نشر عکس Getty
Image caption پایگاه خبری پلیس خبر داده که بازداشت فرد مسترد شده به ایران، در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس صورت گرفته است

پلیس ایران اعلام کرد که اینترپل یکی از متهمین پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را دستگیر کرده و تحویل آن کشور داده است. این در حالی است که بنا بر اطلاعات اعلام شده، این فرد محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی ایران نیست.

پایگاه خبری پلیس، چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) خبر داده که فرد مسترد شده به ایران، در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس شناسایی و بازداشت شده است.

این سایت، بدون نام بردن از کشور محل دستگیری این فرد افزوده که تیم استرداد پلیس اینترپل ایران به "کشور مقصد" اعزام شده و این متهم را در ۱۷ اردیبهشت "به کشور بازگردانده و تحویل مراجع قضایی داده است".

همزمان، مسعود رضوانی مدیرکل پلیس بین الملل نیروی انتظامی در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، فرد بازداشت شده را "ح. س." معرفی کرده است.

در بهمن ماه ۱۳۹۰ و در جریان دادگاه پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، نماینده نماینده دادستان، از فردی با نام اختصاری "ح. س." به عنوان یکی از چند متهم پرونده یاد کرده بود که به خارج از کشور فرار کرده‌اند.

محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی، یکی از معروف ترین متهمان این پرونده است که در مهر ماه ۱۳۹۰ ایران را به قصد بریتانیا ترک کرد و نهایتا به کانادا رفت.

مدیرکل پلیس بین الملل نیروی انتظامی، در بهمن ماه گذشته گفت که پلیس کانادا از "فرار" آقای خاوری از آن کشور به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی یا حوزه کارائیب خبر داده اما نیروی انتظامی قادر به تایید چنین خبری نیست.

نام محمودرضا خاوری، در سایت اینترپل به عنوان یکی از افراد تحت تعقیب جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است.

اینترپل دارای نیروهای عملیاتی مستقل در کشورهای مختلف نیست و دستگیری افرادی که مشخصات آنها به نیروهای پلیس عضو این سازمان اعلام می شود، بستگی به تصمیم آن کشورها دارد.

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، "بزرگترین فساد مالی" تاریخ ایران نام گرفته و از سال ۱۳۹۰ به جریان افتاده است.