روزنامه قانون توقیف شد

حق نشر عکس s
Image caption قانون چند روز پیش گزارش اصلی روز خود را به همایش دلواپسیم با عنوان "دلواپسی نژادی‌ها" اختصاص داد

روزنامه قانون امروز (چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت) به دلیل آنچه "نشر مطالب خلاف واقع جهت تشویش اذهان عمومی و نیز مطالب خلاف موازین اسلامی" اعلام شده از سوی دادستانی تهران توقیف شد.

در نامه ای که دادستانی تهران برای وزارت ارشاد ایران فرستاده، برای توقیف این روزنامه چاپ تهران دو مورد ذکر شده که در دو شماره مختلف منتشر شده است.

این دو مورد که صراحتا در نامه دادستانی به آن اشاره نشده بنا به نوشته ای که بر روی وبسایت قانون آنلاین، وابسته به این روزنامه منتشر شده، مطلبی با موضوع "شباهت‌های آمپول زدن و ازدواج" و خبر آزادی محمد رویانیان بوده است.

روز گذشته برخی از منابع خبری در ایران از بازداشت محمد رویانیان، معاون بازرسی ستادکل نیروهای مسلح، مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس و رئیس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور خبر دادند.

در این گزارش‌ها آمده بود آقای رویانیان پیشتر در ارتباط با پرونده مدیریت ستاد سوخت به این شعبه احضار و اتهامات وارده به او ابلاغ شده بود.

با این حال مسئولان روزنامه قانون می گویند که پیشتر هیئت نظارت بر مطبوعات در خصوص مطلب "شباهت‌های آمپول زدن و ازدواج"به این روزنامه تذکر داده بود و دیگر توقیف روزنامه قانون در رابطه با این مطلب موضوعیتی ندارد.

حق نشر عکس w
Image caption آخرین شماره روزنامه قانون روز سه شنبه منتشر شد

مسئولان روزنامه قانون همچنین می گویند که منبع خبر "آزادی رویانیان با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیاردی" که بر روی صفحه نخست شماره روز گذشته این روزنامه منتشر شد، شبکه اطلاع رسانی دانا بود که این شبکه هنوز این خبر را از خروجی خود حذف نکرده است.

اما به گفته این روزنامه، اینکه روزنامه قانون به این دلیل توقیف می‌شود و به سایت منتشر کننده خبر کوچکترین تذکری داده نمی‌شود "جای تعجب دارد".

این روزنامه چند روز پیش گزارش اصلی روز خود را به همایش دلواپسیم با عنوان "دلواپسی نژادی‌ها" اختصاص داد که با واکنش چهره های حاضر در این همایش و برخی از اصولگرایان روبه‌رو شد.

همایش "دلواپسیم" را سازمان بسیج دانشجویی با حضور گروهی از اصولگرایان منتقد دولت از جمله اعضای جبهه پایداری در نقد روش مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران برگزار کردند.

روابط عمومی سازمان بسیج دانشجویی در پاسخ به این گزارش در نامه ای خطاب به روزنامه قانون نوشته: "متأسفانه روزنامه‌ای که خود را در جبهه زنده باد مخالف من! تعریف می‌کند، اینگونه مغرضانه با یک تجمع نقادانه برخورد نموده و اسفناک‌تر از آن اینکه با توهین، افترا، مطالب خلاف واقع و با ادعاهای نخ نما شده، کلام دشمن را به کام گرفته و علیه یک تشکل دانشجویی می‌تازد."

در پایان این نامه بسیج دانشجویی نوشته: "بدیهی است این سازمان حق خود را برای پیگیری موضوع از مراجع قضایی محفوظ می‌داند."

در نامه دادستانی اشاره ای به شکایت بسیج دانشجویی و گزارش درباره "دلواپسیم" نشده، اما تعدادی از کارشناسان علت توقیف روزنامه قانون با شکایت احتمالی بسیج دانشجویی مرتبط می دانند.

در وبسایت روزنامه قانون نیز آمده است که حمید رسایی، نماینده اصولگرای مجلس، توقیف روزنامه قانون را به تلاش جبهه پایداری مرتبط دانسته و آن را به ماجرای انتشار خبر مشاجره برخی نمایندگان با وزیر اطلاعات نسبت داده است.

با این حال در خبر دیگری که در خبرگزاری های ایران منتشر شده، آقای رسایی گفته است که از توقیف روزنامه قانون اطلاع ندارد.