تاکید اوباما بر تعهد به گفتگوها با ایران در دیدار اشتون از کاخ سفید

عکس آرشیوی از اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اوباما تاکید دارد که گفتگوها با ایران باید با جدیت دنبال شود

باراک اوباما در جریان بازدید کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از کاخ سفید گفته است که آمریکا و اروپا به پیشبرد مذاکرات جاری با ایران تعهد دارند.

رئیس جمهور آمریکا سه شنبه بعد از ظهر درحالی که سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید مشغول دیدار با کاترین اشتون بود وارد جلسه شد و چنین اظهار نظر کرد.

براساس بیانیه کاخ سفید رایس و اشتون در این دیدار موافقت کردند که یک راه حل جامع باید به جامعه بین المللی اطمینان دهد که برنامه اتمی ایران صرفا مقاصد صلح آمیز دارد.

آقای اوباما هم بر اهمیت بنا کردن مذاکرات بر اساس پیشرفتی که در اجرای "طرح عمل مشترک" به دست آمده است تاکید کرد.

"طرح عمل مشترک" همان توافقنامه ژنو است که در ماه نوامبر به امضای طرفین رسید تا زمینه برای یک توافق نهایی برای حل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران فراهم شود.

آقای اوباما همچنین بر اهمیت ادامه همکاری نزدیک آمریکا و اتحادیه اروپا و دیگر اعضای گروه پنج به علاوه یک، حین پیشرفت گفتگوها با ایران تاکید کرد.

گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان است.

قرار است دور جدید مذاکرات که چهارمین دور گفت و گوهای جامع اتمی ایران است، میان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون هفته آینده در وین برگزار شود.

این دور از مذاکرات با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران انجام و به همین دلیل مذاکرات جامع اتمی خوانده می‌شود.

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران و سرپرست تیم مذاکره کننده ایرانی روز سه شنبه به روزنامه گاردین گفت که کشورش همچنان امیدوار است که تا ۲۰ ژوئیه – که مهلت شش ماهه تعیین شده در توافق ژنو به سر می رسد – به یک توافق جامع با طرف مقابل دست یابد.

اما او اظهار نگرانی کرد "نیروهای تیره ای" در کار هستند تا مانع یک مصالحه تاریخی شوند.

همزمان در روز سه شنبه کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ دور تازه ای از مذاکرات اتمی را در نیویورک از سر گرفته اند.

این مذاکرات در طول هفته ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط