هشدار فعالان ملی مذهبی درباره احتمال اعدام ۴۰ زندانی کرد در ایران

Image caption شش زندانی کرد اهل سنت زمستان دو سال پیش اعدام شدند

شماری از فعالان ملی مذهبی خارج از ایران درباره احتمال اعدام ۴۰ زندانی سنی هشدار داده‌اند.

فعالان ملی مذهبی در بیانیه‌ای از مسئولان قضایی خواسته‌اند حکم اعدام زندانیان سنی را لغو و دادگاه عادلانه‌ای برای رسیدگی به اتهام‌های آنان برگزار کند.

به گفته فعالان سیاسی ده‌ها کرد اهل سنت در زندان هستند که بسیاری از آن‌ها سال ۱۳۸۸ مدتی قبل یا بعد از سفر رهبر جمهوری اسلامی به کردستان دستگیر شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها حکم اعدام چهار نفر دیگر از این جمع در زندان‌های رجایی‌شهر و قزل‌حصار تایید شده و حکم ۴۰ نفر دیگر برای تایید به دیوان عالی کشور فرستاده شده است.

شش نفر از زندانیان کرد اهل سنت زمستان ۱۳۹۱ اعدام شدند.

فعالان ملی مذهبی در بیانیه خود می‌گویند این زندانیان به اتهام وابستگی به گروه‌های سلفی و قتل ماموستا برهان عالی بازداشت شده‌اند اما بعضی از این زندانیان کرد از جمله شش نفری که اعدام شدند، "پیش از قتل آقای برهان علی دستگیر شده‌اند."

ماموستا برهان عالی، از روحانیون سنی و امام جمعه موقت سنندج و مسجد قبای شهرک بهاران این شهر، شهریور ۱۳۸۸ با تیراندازی افراد ناشناس در خانه خود کشته شد.

در بیانیه فعالان ملی مذهبی گفته شده که اجرای چنین احکام ناعادلانه‌ای فضای سیاسی و امنیتی ایران به ویژه کردستان و مناطق سنی‌نشین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث "بی‌اعتمادی به حکومت مرکزی" می‌شود.

پیش‌تر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای به رهبر ایران خواستار لغو حکم اعدام ۲۶ "جوان کرد اهل سنت" شد که حکم آنان تا شهریور ماه گذشته تایید شده بود.

مطالب مرتبط