ایران برای پرتاب موجود زنده به مدار زمین، سفینه فضایی طراحی می‌کند

حق نشر عکس ari.ac.ir
Image caption کاوشگر کاوش. کاوشگرهای ایران قابلیت پرتاب تا ارتفاع ۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتری را دارند

محمد ابراهیمی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی ایران می‌گوید که طراحی مفهومی یک سفینه ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرمی برای اعزام موجود زنده به مدار زمین انجام گرفته و مدل مفهومی آن در مراحل ابتدایی تصویب است.

آقای ابراهیمی گفت که طراحی این سفینه برای بردن "ساده ترین نوع حیات به مدار زمین" و یکی از پروژه‌های "اعزام انسان به فضا" است.

به گفته او، این فضاپیما با یک موجود زنده، احتمالا "میمون بسیار کوچک یا موش صحرایی" بین سال‌های ۹۶ تا ۹۷ به مدار پرتاب می‌شود.

ایران از سال ۸۱ مطالعه برای ساخت کاوشگرهای فضایی را آغاز و نخستین کاوشگر را در قالب آزمایشگاه فضایی در سال ۸۵ به ارتفاع ده کیلومتری پرتاب کرد.

کاوشگر ۳ که در بهمن‌ماه ۱۳۸۸ به فضا پرتاب شد حامل موجودات زندۀ کوچک (موش صحرایی، لاک پشت و کرم خاکی) و سلول‌های بنیادی بود.

تا شهریور ۱۳۹۱ ایران پنج کاوشگر دیگر به فضا فرستاد. از سال ۱۳۸۹، پروژه کاوشگرها به صورت "طراحی، ساخت و پرتاب کاوشگرهای فضایی همراه با محفظه زیستی حامل موجود زنده" ادامه پیدا کرد.

حق نشر عکس ari.ac.ir
Image caption از میان سه میمون "آموزش‌دیده و حساسیت‌زدایی شده"، فرگام برای پرتاب به فضا انتخاب شد

برنامه پرتاب میمون از زمان پرتاب کاوشگر ۵ درشهریور ۱۳۹۰ آغاز شد و تاکنون ادامه یافته است.

مقامات ایران در نهم بهمن ماه ۱۳۹۱ اعلام کردند که کاوشگر پیشگام توانسته است به کمک یک پرتابگر سوخت جامد، میمون سرنشین خود را تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری سطح زمین حمل کند و به سلامت فرود آورد.

تقریبا یکسال بعد در آذر ماه ۱۳۹۲، ایران گفت که دومین میمون فضانورد به نام فرگام را با کاوشگر پژوهش را با موشک شهاب یک به فضا فرستاده تا این سفینه با "اوج‌گیری تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری از سطح زمین و مواجهه با شرایط بی‌وزنی، پس از حدود ۱۵ دقیقه سالم به زمین بازگردد."

حق نشر عکس ari.ac.ir
Image caption تصویر فرگام که گفته شد پس از بازگشت او به زمین با کاوشگر پژوهش گرفته شده است

تاکنون هفت کشور روسیه (شوروی سابق)، آمریکا، فرانسه، ژاپن، چین، آرژانتین و ایران موجود زنده به فضا اعزام کرده‌اند.

ایران می گوید که سه میمون "آموزش‌دیده و حساسیت‌زدایی شده با نام‌های فرگام، ترنج و ترنگ" برای آزمایش‌های فضایی دارد.

در نقشه جامع علمی ایران که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده، فناوری‌های هوا فضا در زمره فناوری‌های استراتژیک قرار گرفته و اعزام انسان به مدار زمین برای سال ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط