رهبر ایران: مساله تحریم‌ها از راهی جز مذاکره حل شود

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران از نمایشگاه محصولات جدید هوافضای سپاه پاسداران دیدن کرده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از مسئولان حکومتی خواسته است که بر توانایی‌های داخلی ایران تکیه کنند. او از برخی مسئولان گلایه کرده است: "متاسفانه در برخی از بخش‌ها مدیران ما این پیام را درک نمی‌کنند."

رهبر ایران گفته است: "من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین المللی هرچه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار بندند."

آقای خامنه‌ای گفته است: "اما نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسایل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود. مسئولان باید موضوع تحریم را به طریق دیگری حل کنند."

به نظر می رسد که منظور آقای خامنه ای از "حل موضوع تحریم ها"، بی اثر کردن آنها از طریق تکیه بر توان داخلی است.

تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و کشورهای ١+۵ به تازگی در نیویورک انجام شده است و دو طرف امیدوارند که به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های وضع‌شده دست بیابند.

عباس عراقچی، دیپلمات ارشد ایرانی، گفته است که مذاکرات از روز سه‌شنبه با حضور محمدجواد ظریف و کاترین اشتون پی گرفته می‌شود. خبرگزاری مهر از قول او نوشته است: "نگارش متن توافق نهایی ایران و ۱+۵ چهارشنبه آغاز می‌شود."

مقام‌های ایرانی تاکید دارند که مذاکرات تنها درباره ابعاد مورد اختلاف برنامه هسته‌ای است و برنامه موشکی ایران را شامل نمی‌شود.

آیت‌الله خامنه‌‎ای، که امروز ٢١ اردیبهشت، از نمایشگاه محصولات نظامی جدید نیروی هوافضای سپاه پاسداران دیدن می‌کرد، گفت: "آنها درحالی توقع محدود شدن برنامه موشکی ایران را دارند که دائما در حال تهدید نظامی ایران هستند، بنابراین چنین توقعی، احمقانه و ابلهانه است."

آقای خامنه‌ای از نیروی هوافضای سپاه خواست که "کارها و برنامه‌های خود را با دقت به پیش برد و به حد کنونی نیز راضی نباشد."

او همچنین خواهان "تولید انبوه" محصولات نظامی سپاه پاسداران شد.

مطالب مرتبط