شمار قربانیان تصادف در ایران روند نزولی دارد

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption بیشتر تصادفات در ایران مربوط به خودروهای سواری است

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران می‌گوید شمار قربانیان حوادث رانندگی در ایران در دهه گذشته روند نزولی داشته است.

دکتر احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت در نشست کمیته ایمنی و حمل و نقل این سازمان گفت که شمار تلفات حوادث ترافیکی از ۲۷ هزار نفر در سال ۸۵ به کمتر از ۱۸ هزار نفر در سال گذشته رسید که ۵.۷ درصد کاهش داشته است.

شمار قربانیان حوادث رانندگی در سال گذشته تقریبا هجده هزار نفر بود که نسبت به سال ۱۳۹۱ کاهش نشان می‌دهد. ۱۹ هزار و ۸۲ نفر در سال ۱۳۹۱ در تصافات رانندگی جان باختند.

این در حالیست که ایران کاهش سالانه ده درصد از قربانیان حوادث ترافیکی را به عنوان هدف تعیین کرده است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی ایران در آستانه سال نو گفته بود که میزان کشته‌ها "باید به نصف کاهش می‌یافت که متاسفانه محقق نشد برای همین باید برای رسیدن به هدف پیش بینی شده، سالانه ۱۵ درصد از میزان تصادفات کم شود".

Image caption موارد مرگ در حوادث ترافیکی در هر صد هزار نفر بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱

دکتر شجاعی همچنین گفته است که بیشتر تصادفات (۶۴ درصد) در ایران در جاده‌های برون شهری رخ می‌دهد و تقریبا چهل درصد قربانیان آن رانندگان هستند.

برخورد دو خودرو با یکدیگر نزدیک به نیمی (۴۵.۳) از تصادفات را شامل می‌شود که در ۷۷ درصد موارد قربانیان مردان هستند.

ضربه به سر علت اصلی مرگ در تقریبا نیمی (۵۱.۳) از قربانیان تصادفات در ایران است و نیمی از مرگ‌ها در محل حادثه رخ می‌دهد.

Image caption در ایران بیش از بیست میلیون خودرو وجود دارد

به گفته رییس سازمان نظام پزشکی سرنشینان پراید در سال گذشته بیش از هر خودروی دیگری قربانی تصادفات منجر به فوت شده‌اند (۱۳ درصد) و پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اسکندر مومنی، رئیس پلیس راهوار نیروی انتظامی تابستان سال گذشته از تولید "بی کیفیت و ناایمن خودروهای داخلی" انتقاد کرده و گفته بود که بخشی از خودروهای تولید داخل استاندارد نیستند.

بر اساس گزارش پزشکی قانونی ایران، استان فارس در سال گذشته بیشترین تلفات را در حوادث رانندگی داشته و پس از آن تهران و خراسان رضوی قرار دارند. استا‌ن‌های ایلام و کهکیلویه و بویراحمد کمترین کشته را در تصادفات سال گذشته داشته‌اند.

شمار قربانیان حوادث ترافیکی در ایران در سال در میان کشورهای دنیا یکی از بالاترین هاست. این آمار در کشورهای پرجمعیتی مثل برزیل، چین، هند، روسیه و آمریکا بیشتر از ایران است.

از نظر تعداد قربانیان در هر صد هزار نفر جمعیت، در میان کشورهای همسایه، عربستان سعودی، عراق، عمان و یمن وضعیتی بدتر یا مشابه دارند و در دیگر مناطق دنیا، بجز ونزوئلا، دومنیکن، اکوادور، آلبانی و ویتنام، سایر کشورهایی که وضعیتی بدتر یا مشابه ایران دارند در قاره آفریقا هستند.

مطالب مرتبط