پایان دور چهارم مذاکرات هسته‌ای جامع ایران و کشورهای ۱+۵

حق نشر عکس AP
Image caption محمدجواد ظریف و کاترین اشتون هدایت مذاکرات را بر عهده دارند - عکس از آسوشیتدپرس

چهارمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ١+۵ در وین پایان گرفت.

مذاکرات امروز با ملاقات‌های دوجانبه هیات‌های ایرانی و اروپایی آغاز شد و سپس با دیدار هیات ایرانی و آمریکایی ادامه یافت.

عباس عراقچی، از مذاکره‌کنندگان ایرانی، به خبرنگاران گفت که مذاکرات در "فضای حسن نیت" پی گرفته شد. در عین حال خبرگزاری‌های فارس و ایسنا به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به مذاکره‌کنندگان نوشتند غربی‌ها به "واقع‌بینی لازم" نرسیده‌اند.

در عین حال یک مقام ارشد آمریکایی مذاکرات این هفته را "کند و دشوار" توصیف کرد و گفت اختلافات مهمی میان دو طرف وجود دارد که ایران باید تصمیمات سختی را برای برطرف کردنشان بگیرد. این مقام آمریکایی گفت: "نگرانیم که پیشرفت نداریم و وقت کمی باقی مانده است."

ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان، آذر ماه گذشته در ژنو به توافقی شش ماهه درباره محدودیت برنامه هسته‌ای ایران و لغو محدود تحریم‌ها رسیدند. طرفین این هفته نوشتن پیش‌نویس توافق جامع اتمی را در وین آغاز کردند.

پیشتر برخی منابع از احتمال کشیده شدن این دور از مذاکرات به فردا خبر داده‌ بودند.

همزمان با گفتگوهای امروز ایران و ۱+۵ چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا که به اسرائیل سفر کرده است، به اسرائیل اطمینان خاطر داد که آمریکا "هر چه لازم باشد انجام می‌دهد" تا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

در عین حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بار دیگر ایران را متهم کرد که قصد دارد جامعه جهانی را گمراه کند.

در مقابل، ایران تلاش برای دستیابی به جنگ افزار هسته‌ای را رد می‌کند و می‌گوید اسرائیل تنها کشوری است که در خاورمیانه به این تسلیحات دسترسی دارد.