علی لاریجانی: خط قرمز ایران فقط تولید سلاح اتمی است نه چیز دیگر

حق نشر عکس AP
Image caption علی لاریجانی: مذاکرات نهایی محل مسامحه نخواهد بود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ گفته است بر اساس فتوای آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، خط قرمز در کیفیت فناوری هسته ای ایران فقط تولید سلاح اتمی است نه چیز دیگری.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا آقای لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت) مجلس گفت: " در روزهای اخیر مقامات آمریکایی در زمینه مذاکرات هسته‌ای کم، حرف ناپخته مصرف نکردند و در آشکار و نهان با ژست‌های سیاسی خط و نشان برای حد و حدود فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای کشیدند که تعداد سانتریفیوژها باید در ایران فلان مقدار باشد یا آب سنگین اراک چنین شود یا تحقیق و توسعه فلان محدودیت را پیدا کند."

او گفت: "ظاهرا قدرت ‌های بزرگ غربی میدان مذاکره هسته‌ای را با شعبده بازی سیاسی عوضی گرفته‌اند. مذاکرات هسته‌ای،‌ مذاکراتی جدی است تا عیار اتهامات واهی شما روشن شود و ملت ایران ارزشی برای اینگونه مانور دروغین شما قائل نیست."

آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که دستاوردهای هسته ای ایران "قابل معامله نیست" و ایران در مذاکرات هسته ای خود با گروه ۱+۵ "به دنبال روشنگری حق خویش به تمامه است نه دنبال اسباب‌بازی هسته‌ای."

آقای لاریجانی، که خود بین سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ سرپرست تیم مذاکره کنندگان هسته ای ایران بود، گفت که مذاکره کنندگان ایرانی نمی‌توانند از هیچ یک از "حقوق هسته‌ای ایران شامل غنی‌سازی در حد کارخانه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه آن هم بدون هیچ محدودیت صرف‌نظر نماید".

حق نشر عکس khamenie.ir
Image caption آیت الله خامنه‌ای بارها گفته است که هیچ یک از دستاوردهای هسته ای کشور قابل تعطیل شدن نیست

او گفت که مذاکره کنندگان هسته ای ایران در مذاکرات مقدماتی با "مسامحه" برخورد کردند، اما به گفته او مذاکرات نهایی "محل مسامحه نخواهد بود".

روز گذشته آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اینمذاکرات گفت: "نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسایل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود. مسئولان باید موضوع تحریم را به طریق دیگری حل کنند."

او نیز بارها گفته است که هیچ یک از دستاوردهای هسته ای ایران قابل تعطیل شدن نیست و کسی هم حق معامله بر روی آنها را ندارد. با این حال بر ادامه مذاکرات هسته ای تاکید داشته است.

تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و کشورهای ١+۵ به تازگی در نیویورک انجام شده است و دو طرف امیدوارند که به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های وضع‌شده دست بیابند.

عباس عراقچی، دیپلمات ارشد ایرانی، گفته است که مذاکرات از روز سه‌شنبه با حضور محمدجواد ظریف و کاترین اشتون پی گرفته می‌شود. خبرگزاری مهر از قول او نوشته است: "نگارش متن توافق نهایی ایران و ۱+۵ چهارشنبه آغاز می‌شود."

مقام‌های ایرانی تاکید دارند که مذاکرات تنها درباره ابعاد مورد اختلاف برنامه هسته‌ای است و برنامه موشکی ایران را شامل نمی‌شود.

امروز (دوشنبه) نیز نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران امروز در وین گفت‌وگو می کنند.

قرار بوده دو طرف ظرف شش ماه از تاریخ اجرایی شدن توافق ژنو، به راه حل جامع دست پیدا کنند. اجرای توافق ژنو از ۳۰ دی ۱۳۹۲ (۲۰ ژانویه ۲۰۱۴) به مدت شش ماه آغاز شده و زمان آن آخر تیرماه امسال به پایان می رسد.

توافق ژنو، صدور تحریم های تازه و اجرای برخی از تحریم های پیشین علیه ایران را در مقابل توقف برخی از فعالیت های اتمی ایران متوقف کرد.

طرف های مذاکره از امکان تمدید شش ماهه این توافق خبر داده اند اما بر اساس مذاکرات صورت گرفته، ظاهرا امکان رسیدن به توافق نهایی پیش از انقضای این تاریخ وجود دارد.