بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران ‫- ۲۲ اردیبهشت

حق نشر عکس w

روزنامه های امروز صبح با چاپ عکس هایی از دیدار رهبر جمهوری اسلامی از یک مرکز نظامی بخش هایی از سخنان وی را منعکس کرده اند از دید روزنامه های اصولگرا بخشی اهمیت داشته که آیت الله خامنه ای گفته است دیگران حق ندارند برای فعالیت های موشکی ایران محدودیت درست کنند و از دید روزنامه های مستقل و هوادار دولت بخشی که گفته شده همیشه هوادار مذاکره بودم و هستم با اهمیت دیده شده است.

گفته های حسن روحانی نیز از دید روزنامه های هر دو جناح اهمیت داشته به ویژه این جمله که "زیر بار آپارتاید هسته ای نمی رویم."

کاریکاتوریست ها و طنزنویس های روزنامه های امروز با اشاره به روز پدر، بیشتر به شرح مشکلات زندگی در خانواده های بزرگ پرداخته اند‫.

روحانی مچکریم

علی شکوهی در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: "متأسفانه تا صحبت از مذاکره به میان میآید، برخی از افراد گمان میکنند که اساساً وجود جبهه دشمن را باید انکار کرد. روحانی نشان داد که رفتارها و سیاستهای جبهه خصم را به معنای واقعی رصد میکند. او بر حقوق هسته ای جمهوری اسلامی تأکید مجدد کرد و عقب نشینی از مواضع بحق و منافع مسلم ایران را حتی برای یک قدم جایز ندانست."

به نوشته این مقاله: "اعلام این مواضع نیز از دو سو اهمیت دارد. هم موافقان مذاکرات را آگاه تر میکند که هدف اصلی چیست و هم به ادعای مخالفان پاسخ فیصله بخش میدهد که دولت از مواضع اصولی نظام عقب نخواهد نشست. اما نکته مهمتر این اعلام مواضع، هشدار به طرفهای مذاکره کننده است که گمان نکنند دولت کنونی ایران، به هر قیمتی حاضر به مذاکره است."

به نظر روزنامه دولت: "پذیرش مذاکره با غرب بر سر مسأله هسته ای، نوعی پیشروی جمهوری اسلامی در حوزه دیپلماسی عمومی و گامی برای خلع سلاح جبهه مخالف نظام است. این کافی نیست که ما بر حقیم و دشمنان ما فاقد منطق و استدلالند. باید برای قانع کردن افکار عمومی مردم جهان و نیز نهادهای حقوقی بین المللی، کارهایی مناسب انجام داد و با شفاف سازی و ارایه مدارک و پرهیز از طرح مواضع و سخنان نسنجیده، دست دشمنان را بست و هزینه ضدیت با ایران را در جهان بالا برد."

مهدی رجبی در روزنامه محافظه کار سیاست روز نوشته سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور محترم در مراسم رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای دل دلسوزان انقلاب را شاد کرد. سخنانی که قطعا استقامت بر آن قطعا هیچ‌کس را دلواپس نخواهد کرد. این سخنان نشان از روحیه انقلابی ایشان داشت.

به نوشته این روزنامه: "مهم نیست دشمنان ایران، باز هم بگویند سخنان رئیس‌جمهور مصرف داخلی داشت. مهم این است که پیام آقای روحانی قطعا در همه سایت‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب خواهد داشت و حتی به گوش دولتمردان استکباری و استعماری جهان نیز رسیده است. دیروز صدای ملت ایران در کلام روحانی بود. او به همه گفت که ما زیر بار آپارتاید هسته‌ای نمی‌رویم".

سیاست روز تاکید کرده: "مواضع انقلابی رئیس‌جمهور کشورمان آنقدر شیرین بود که لبخند را بر روی لب ملت انقلابی ایران نشاند. جز این هم انتظار دیگری نبود. برای همین است که باید با صدای بلند بگوییم: روحانی مچکریم!"

اهداف سفر نواز شریف

منصور افراسیابی در مقاله ای در آرمان به بررسی نتایج و اهداف سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به تهران پرداخته و با اشاره به سنت همیشگی روسای دولت پاکستان برای سفرهای دوره ای بعد از استقرار در مسند خود نوشته: این سنت همیشگی با یک وقفه تقریبا یک ساله روبرو شد که ملاحظات مقامات اسلام‌آباد در روابط این کشور با سعودی می‌توانست مهم‌ترین دلیل عدم سفر ایشان باشد.

به نظر نویسنده مقاله با وقوع تحولات منطقه‌ای و تغییر نقشه سیاسی خاورمیانه به واسطه این تحولات؛ شرایط برای حضور مقام پاکستانی در تهران هموار شد. از دیگر دلایلی که می‌توان برای سفر این دولتمرد پاکستانی برشمرد، مشکلات اقتصادی پاکستان مانند کمبود برق در این کشور است.

مقاله آرمان بدان جا رسیده که: با آغاز فصل گرما و خاموشی‌های چند ساعته برق در این کشور، صنعتگران این کشور مهم‌ترین مطالبه خود را از دولت اسلام‌آباد تامین نیروی برق واحد‌های تولیدی عنوان می‌کنند. نواز شریف از مدت‌ها پیش وعده تامین نیروی برق را به صنعتگران می‌داد. حالا که بانک جهانی هم از پرداخت هزینه سد پاشا منصرف شده طبیعی است یکی از اهداف این سفر تامین برق برای مردم پاکستان باشد.

هشدار کمبود آب و بی راه حلی

حق نشر عکس sw
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شهروند در صفحه اول خود با چاپ عکس بزرگی که سد لار یکی از تامین کنندگان اصلی آب تهرانی ها را خالی از آب و خشک شده نشان داده تا از وضعیت وخیم آب خبر داده باشد‫. این روزنامه در گزارش اصلی خود نوشته: "ایرانی‌ها به‌خصوص پایتخت‌نشینان با هشدارهای آبی آشنایی دیرینه‌ای دارند اما امسال بحث کمبود آب تفاوت‌هایی با گذشته دارد."

به نوشته این گزارش: "سال‌هاست مسئولان بخش آب، مردم را در فصول گرم‌ سال از مصرف زیاد برحذر می‌دارند و همین نکته مردم را به این هشدارها کمتر حساس می‌کند تا موضوع را جدی نگیرند. اما کافی است نگاهی به ذخیره سدهایی که آب تهران از آنها تامین می‌شود بیندازیم! خطر قطع آب در کمین تهرانی‌ها برای تابستان امسال نشسته است زیرا با کاهش سالانه بارش‌ها و مصرف بیش ازحد آب تهران، در آستانه بحران آبی قرار داریم."

گزارش و عکس شهروند نشان می دهد که وضعیت سد لار تکان‌دهنده است؛ سدی که روزی مملو از آبی بود، امروز بخش وسیعی از آن تبدیل به زمینی تشنه شده است که ورود فرضی میلیون‌ها متر مکعب آب به آن هم پاسخگوی عطش آن نخواهد بود. در حال حاضر حجم آب این سد حدود ۵۳‌میلیون متر مکعب است که در مقایسه با‌ سال گذشته ۴۵‌درصد کم شده یعنی ذخیره آب آن نصف شده است

احسان میرزاده در گزارش دیگری د ر صفحات داخلی همین روزنامه با محمد اعتمادی، اقتصاددان گفت‌وگو کرده و از قول او نوشته: "ایران کشوری است که در مدیریت آب موفق نبوده است. ‌سال گذشته تنش آبی بین استان‌ها علنی شد. کشاورزان اصفهانی به انتقال آب زاینده‌رود به یزد اعتراض داشتند و اهالی خوزستان به انتقال سرچشمه‌های کارون به مرکز کشور. جمعیت شهر‌ها رو به افزایش گذاشته است. سد‌ها برای توسعه کشاورزی و باغداری ساخته می‌شوند اما سهم بزرگی از آب سد‌ها به شهرنشینان می‌رسد."

این عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور مشهد با اشاره به بحران نرسیدن خوراک مرغ و بحران سال قبل به شهروند گفته‫: "افغانستان با وجود پذیرایی ایران از چند‌میلیون مهاجر افغان از پرداخت حقابه هیرمند امتناع و کشاورزی و دامپروری زابل را ورشکسته کرد. ایران ۸ سال برای حفظ حق خود از اروندرود جنگیده اما در شرایط فعلی نمی‌تواند رفتار تنش‌آمیزی با همسایگانش داشته باشد."

این کارشناس با اشاره به این که این‌که در وضعیتی که مدیریت آب شکست‌خورده و منابع آبی رو به کاهش گذاشته‌اند به شهروند گفته تنها راهکار تعدیل‌کننده رسیدن از آب شور به شیرین است که با هزینه‌های موجود به صرفه نیست، اخباری از تحول علمی در زمینه آب‌شیرین‌کن‌ها در غرب منتشر می‌شود اما نتایج آن احتمالا به دلیل اثرات شگرف افشا نخواهد شد. توان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بومی نیز امیدوار‌کننده به نظر نمی‌رسد و امیدی برای رسیدن به یک «معجزه آبی» وجود ندارد.

'روز تصمیم بزرگ'

حق نشر عکس 4
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

آرمان تصویر بزرگ صفحه اول خود را به عکسی از لحظه نام نویسی اکبر هاشمی رفسنجانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گذشته اختصاص داده و از آن به عنوان "تصمیم بزرگ" یاد کرده است. این حادثه در ۲۱ اردیبهشت سال گذشته رخ داد که دیروز سالگشت آن بود.

به نوشته این گزارشگر: " ۲۱ اردیبهشت روزی بود که به تردیدها پایان داده شد. آن روز چنان به یادماندنی بود که پس از گذشت یک سال می‌توان بار دیگر جزییات آن روز را به خاطر آورد و با یادآوری آن روز بار دیگر خنده بر لب‌ها می‌نشستند و البته کمی ابروان در هم می‌رود و آه و افسوس می‌ماند. ساعت ۱۷:۴۰ بود که از خبرنگاران مستقر در محل ثبت‌نام خواسته شد تا کنار بروند و ساعت ۱۷:۴۷ آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی گام در وزارت کشور گذاشت. هنوز برای بسیاری باورکردنی نبود چون آیت‌الله تا پیش از این تاریخ تنها در راستای انتخاب بهترین گزینه از سوی ملت سخن گفته بود و هیچگاه به شکل قطعی نشانه‌ای از آمدن نداشت."

خودسرها

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: "این روزها تیتر و سرمقاله بیشتر روزنامه ها به فهرست اقدام های بدون مجوز گروه های دلواپسِ همیشه در صحنه اختصاص یافته است. بخش زیادی از این تحلیل ها، نقد و سرزنش این نوع رفتارهاست. فاعلان این رفتارها نشست ها و تجمع بدون مجوز برگزار میکنند و بی انکه به کسی پاسخ گو باشند، با خودسری جلسات دارای مجوز را بر هم می زنند و مانع نشست ها، همایش ها و کنسرت های قانونی شوند. برخی از منتقدان به دولت تدبیر و امید می تازند که چرا برخوردش در برابر این گروه ها منفعلانه است."

نویسنده معتقد است: "دولت نه تنها نباید مانع چنین فعالیت هایی شود، بلکه باید از رفتار این گروه ها استقبال هم کند ( هرچند دولت اگر هم بخواهد، توان برخورد ندارد).اصل این رفتارها برای ساحت سیاست نه فقط تهدید نیست که خود فرصت ساز است چرا که آزادی عمل مخالفین ترجمه عملی درود بر مخالف من است."

ابتکار نوشته: "نباید به هر بهانه‌ای جلوی صداهای مخالف را گرفت؛ اگر در گذشته این آزادی و امنیت برای منتقدین وجود نداشت آن وضع غلط بود و اکنون نباید مبنای رفتار با مخالفان قرار بگیرد. بر همین اساس پیشنهاد می کنیم که دولت تدبیر و امید با صدای رسا به مخالفین سلام گوید و راه را بر آن‌ها نبندد و دلگیر هم نشود.این وضع می تواند برای فضا و جامعه فرحناک و فرصت ساز باشد."

'درک واقعیت تلخ'

اما محمدرضا تابش، نماینده مجلس در مقاله ای در شرق نوشته: "درک این واقعیت تلخ که تحرک‌های اخیر گروه‌های تندرو می‌تواند در آینده‌ای نزدیک خطراتی متوجه جامعه کند، چندان دشوار و پیچیده نیست. دامنه نفوذ خودسرها به جایی رسیده که حتی مانعی سرراه پرتاب نعلین و مهر به رییس مجلس نیافتند و حالا هم برخی با همان تابلو و گرایش به همان طیف سیاسی، جلو برگزاری سخنرانی نوه امام در شهرستان بروجرد را گرفته‌اند و در سایر مراسم مجوزدار اخلال ایجاد می‌کنند و مانع برگزاری مراسم دیگران می‌شوند."

نماینده اردکان یزد در مجلس تاکید کرده وقتی امنیت برای امثال نزدیکان رییس‌جمهوری و نواده امام راحل، تامین نیست و مراسم مجوزدار آنان، امکان برگزاری نمی‌یابد، چگونه می‌توان به تحقق شعارهای دولت در زمینه برقراری امنیت و دفاع از آزادی‌های حقوقی شهروندان، دلگرم بود؟

در انتهای مقاله شرق آمده: "سال‌های گذشته؛ هرازچندگاهی، برخی نیروهای خودسر با برخوردهای فیزیکی، مانع برگزاری کنسرت‌های موسیقی و همایش و سخنرانی‌ها می‌شدند."

این روند، گویا، در اشکالی تازه، احیا شده و درحال بازتولید است و دیر یا زود شاهد، افزایش تحرکات غیرقانونی خودسرها خواهیم بود.

روز پدر

حق نشر عکس 45
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، ، شهروند

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند نوشته: "سال‌هاست تنها نمکی که در روز پدر توسط مجریان کاربلد تلویزیون ریخته می‌شود این است که "برای مامان طلا می‌خرید ولی برای بابا با پول خودش، جوراب و زیرپوش.هرهرهر...". حالا گفتیم در آستانه‌ روز پدر، با ذکر چند مورد از خصایص و ملزومات پدر بودن، بعضی آپشن‌های یک پدر شایسته‌ ایرانی را برشماریم"

این طنزنویس سپس به مشخصات مادر پرداخته و نوشته: "پدرشدن معمولا با مادر شدن همراه است به‌خصوص که پریروز یک دوغ خانواده خریدیم به مبلغ ۳۷۰۰تومان. یعنی هرچه فکر می‌کنم که در تولید این دوغ چه تکنولوژی نانویی به‌کار رفته جز ترکیب آب و ماست و نمک، عقلم راه به جایی نمی‌برد. پس برای پدر شدن اول باید یک تصمیم برد - برد گرفت و رفت ازدواج کرد (برد- برد برای مدیر تالار و آرایشگر و...)."

به نظر طنزنویس شهروند: "بعد از ازدواج باید کمی صبر کنید تا ته‌نشین بشود و بعد از ته‌نشین شدن، زندگی یکنواخت می‌شود و برای از یکنواختی درآوردن زندگی، بهترین فکر این است که این خوشبختی و یکنواختی را به‌جای ۲نفر، بین ۳نفر تقسیم کنیم و درست پروسه شورانگیز و بانشاط «مادر شدنِ پدر» از اولین ویزیت دکتر و سونوگرافی شروع شده و تا روز فوت این مرحوم مبرور ادامه خواهد یافت."

مطالب مرتبط