هیات ایرانی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای به وین رفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption هدف از مذاکرات وین دستیابی به توافق نهایی تا قبل از پایان مدت اجرای توافقنامه مقدماتی است

نمایندگان ایران عازم شرکت در دور جدید مذاکرات هسته‌ای شدند.

به گزارش منابع خبری ایران، صبح روز سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت (۱۳ آوریل)، هیات مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، به منظور گفتگو با نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ عازم وین، پایتخت اتریش شد.

این دور از مذاکرات به مدت سه روز ادامه خواهد داشت و برخی رسانه‌های داخلی ایران از آن به عنوان "گام پایانی توافقنامه ژنو" نام برده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - نوشته است که عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین الملل و سرپرست مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، امیرحسین زمانی نیا، مشاور حقوقی و حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی این وزارتخانه در هیات اعزامی ایران عضویت دارند.

به نوشته ایرنا، آقای عراقچی گفته "اگر طرف مقابل جدیت و حسن نیت ما را پاسخ دهد" این مذاکرات به نتیجه خواهد رسید اما افزوده است که "هر اتفاقی می‌تواند روی دهد."

براساس همین گزارش، آقای تخت روانچی هم گفته که نسبت به دستیابی به توافق نهایی "بدبین نیست." وی اظهار داشته "اگر قرار است به توافقی برسیم، باید تمامی تحریم‌ها برداشته شود و این برعهده آمریکایی‌ها و اروپایی‌هاست که کار خود را انجام دهند."

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکاییان با هیاتی متشکل از مدیران ارشد و کارشناسان دولتی در اجلاس وین شرکت دارند

گروه ۱+۵ از کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه (پنج عضو دایم شورای امنیت) و آلمان تشکیل یافته که نمایندگان آنها به ریاست کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در چند دور مذاکرات هسته‌ای با ایران شرکت داشته‌اند.

پس از آغاز کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری، مقامات جمهوری اسلامی تمایل خود را به مذاکره جهت حل و فصل پرونده هسته‌ای و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مورد تاکید قرار دادند.

نخستین دور مذاکرات دولت جدید ایران و گروه ۱+۵ در ماه نوامبر (آذرماه) سال گذشته به توافق مقدماتی بین دو طرف منجر شد. این توافق، که از ماه ژانویه (دیماه) اجرایی شد، شامل برخی تغییرها در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در برابر خودداری کشورهای غربی از تشدید تحریم‌ها و همچنین اجازه به جمهوری اسلامی برای استفاده از بخشی از سپرده‌های مسدود شده این کشور در بانک های خارجی بوده است.

این قرارداد به مدت شش ماه اجرا می‌شود و انتظار این بوده که تا پیش از پایان این مهلت، دو طرف به توافق نهایی شامل رفع نگرانی جامعه بین‌المللی از ماهیت برنامه‌های هسته‌ای ایران و لغو تمامی تحریم‌های خارجی علیه ایران منجر شود. گفتگوهای پیش رو در وین در راستای دستیابی به توافق نهایی صورت می‌گیرد.

شدیدترین تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران توسط ایالات متحده به اجرا در آمده که باعث کاهش قابل توجه در صادرات نفتی و مشکلات عمده‌ای در زمینه مبادلات بانکی ایران از جمله در دسترسی به ارز حاصل از صادرات شده است.

در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات، اداره رسانه‌های وزارت خارجه آمریکا اسامی اعضای هیات اعزامی این کشور به اجلاس وین را منتشر کرد. همانند چند دور مذاکرات قبلی، ریاست این هیات را وندی شرمن، معاون وزارت خارجه برعهده دارد و شماری از مقامات دولتی از جمله مشاوران وزارت خارجه در امور سیاسی، کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی و تحریم‌های خارجی و همچنین نمایندگانی از اداره نظارت بر تحریم‌های خارجی وزارت خزانه‌داری و اداره ایمنی هسته‌ای وزارت انرژی آمریکا از اعضای هیات هستند.

مطالب مرتبط