سعود الفیصل از ارسال دعوتنامه برای دیدار ظریف از عربستان خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه عربستان گفته از همتای ایرانی‌اش دعوت کرده

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان اعلام کرده که از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیدار از این کشور دعوت کرده است.

آقای فیصل در یک کنفرانس خبری در ریاض گفت دعوتنامه ای برای دیدار از پادشاهی سعودی برای وزیر خارجه ایران فرستاده شده و هرزمانی که برای برای آقای ظریف مناسب باشد، عربستان آماده پذیرایی از اوست. به گفته وزیر خارجه عربستان، این کشور آماده مذاکره برای بهبود روابط با ایران است.

اعلام دعوت عربستان سعودی از وزیر خارجه ایران، مهمترین ترین نشانه تحول در مناسبات دو کشور طی یک سال گذشته است.

وزیر امور خارجه ایران اواخر پاییز سال گذشته گفته بود که مایل به دیدار از عربستان و گفت و گو با مقام های این کشور برای بهبود روابط دو کشور و تقویت امنیت منطقه ای است اما هیچ دیداری تاکنون انجام نشده است.

از زمان تغییر دولت ایران در سال گذشته، روابط ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس رو به بهبود گذاشته و تماس و سفر مقام‌های ایران و کشورهای منطقه افزایش یافته اما این وضعیت هنوز به طور محسوس شامل روابط ایران و عربستان نشده است.

جدی ترین اختلاف دو کشور در حال حاضر بر سر تحولات سوریه است. در حالی که ایران از مهمترین حامیان حکومت سوریه است، برخی از سیاستمداران و رسانه های حکومتی ایران می گویند که عربستان از مخالفان حکومت آقای اسد با پول و سلاح حمایت می کند.

پیش از این اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز آمادگی کرده بود تا برای بهبود روابط با عربستان تلاش کند، اما گفته بود که این کار نیازمند رسیدن رهبران جمهوری اسلامی ایران به تصمیم واحد است.

مطالب مرتبط