بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت

روزنامه های صبح امروز در عناوین بزرگ خود از آغاز گفتگوهای هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک در وین نوشته، همچنان که روزنامه های هوادار دولت ابراز خوش بینی کرده اند، روزنامه های منتقد با اشاراتی کوشیده اند نگرانی خود را بابت نتیجه این مذاکرات اعلام دارند.

سخنان دیروز حسن روحانی علیه مخالفان دولت که در آن گفته به نام ایستادگی در برابر ابرقدرت ها مردم را غارت کردند، مهم ترین پاسخی است که از دید روزنامه ها رییس دولت به مخالفان خود در جناح مقابل داده است.

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

علی خرم در مقاله ای در اعتماد با اشاره به گزارش های سازمان بین المللی انرژی اتمی درباره پیشرفت های عملی ایران در توافق ها، و مذاکرات هیات های نمایندگی ایران و کشورهای پنج به اضافه یک نوشته این ها تا حدود زیادی اطمینان می‌دهد اجلاس وین ۴ نیز بدون هر گونه مشکل جدی شروع شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این که نگارش متن برنامه جامع پیچیدگی‌ها و دقایق حقوقی فراوانی دارد نوشته: این برنامه می‌تواند آینده فعالیت‌های هسته‌یی ایران و حتی برنامه سیاست خارجی را هموار سازد و سمت و سوی آن را تعیین کند. همچنین چگونگی برداشتن گام‌ها برای لغو تحریم‌ها با توجه به انواع تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های فراقانونی یکجانبه امریکا و اتحادیه اروپا در این برنامه جامع روشن وتبیین می‌شود.

به نوشته این دیپلومات سابق در مقاله اعتماد: برخی در کشور با درک اهمیت این دوره از تاریخ معاصر ایران تلاش دارند یکپارچه از مذاکره‌کنندگان خود حمایت به عمل آورند تا اعتماد به نفس کامل را به آنان منتقل سازند. اما اقلیتی در ایران به جای منافع و امنیت ملی کشور درصدد برآورده کردن منافع جناحی یا منافع شخصی خود هستند و شعارگونه به ایجاد شک و شبهه در میان مردم می‌پردازند. اهل علم، نخبگان و اساتید دانشگاه باید با روشن کردن راه برای مردم و به ویژه نسل جوان از هدر رفتن انرژی کشور و احیانا جایگزینی شعارها به جای شعورها جلوگیری کنند.

بازگرداندن تفکری که از مردم نه گرفت

مصطفی داننده در مقاله ای در ابتکار هدف اصلی از فعالیت های نمایندگان مخالف دولت برای کشاندن هیات های نمایندگی امروز و سال های گذشته به جلسه علنی را بازگشت نام سعید جلیلی به رسانه‌ها دانسته و نوشته این در حالی است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که دبیر سابق شورای امنیت ملی، یک سیاستمدار شکست خورده است.

نویسنده تاکید کرده: برگزاری این جلسه به فرض محال در مجلس شورای اسلامی، احتمالا اینگونه خواهد بود. تیم جلیلی بدون توضیح در مورد عملکرد خود با سوالات متعدد خود و احتمالا با متهم کردن، دولت روحانی به سازش است. این گروه به دنبال این است که نشان دهد که روحانی در تحقق چرخش اقتصاد در کنار چرخش سانتریفیوژ، ناموفق بوده است.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که: در جریان انتخابات ریاست جمهوری هم در مناظره‌ای که سیاست خارجی، مسئله مورد بحث نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود، در فضای دو قطبی ایجاد شده میان روحانی و جلیلی. نتایج انتخابات هم نشان می‌دهد که تفکر جلیلی در کشور تنها ۴ میلیون رای دارد و دیگر مردم در رای‌های خود نامی به غیر از تفکر جلیلی نوشتند. رای شش میلیون نفر به قالیباف و در نهایت رای ۱۸ میلیونی حسن روحانی، نه بزرگ به سعید جلیلی و تفکر او بود. تفکری که پایداری چی‌ها به دنبال بازگشت آن هستند.

حق نشر عکس ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

حشمت الله فلاحت پیشه در مقاله ای در آرمان قرار گرفتن تیم مذاکره کننده هسته ای در برابر نمایندگان مجلس را که صد نماینده مجلس پیشنهاد کرده اند مناظره دانسته و نوشته: برگزاری مناظره در قانون برای نمایندگان مجلس تعریف نشده است و نمایندگان می توانند از شیوه های نظارتی که برای آن ها تعریف شده است استفاده کنند. نماینده‌ها می‌توانند از تیم گذشته مذاکرات هسته ای دعوت کنند و در بحث های کارشناسی از آن ها استفاده و راهنمایی بگیرند ولی این که تیم گذشته و حال هم زمان در مجلس حضور داشته باشند نوعی برگزاری مناظره است.

این نماینده اصولگرای سابق مجلس تاکید کرده: زمانی که موضوع هسته ای کشور به عنوان بحثی کلان در دستور کار شورای امنیت ملی کشور قرار دارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. جدای از این که چه کسانی به دنبال این بحث و ایجاد تنش هستند در هیچ جای دنیا چنین امری سابقه ندارد که چنین مسئله مهم و حیاتی برای کشور در یک قالب پوپولیستی مورد بحث و نقد قرار گیرد.

مقاله آرمان به این جا رسیده که: وقتی که قانون مشخص کرده که در موضوع هسته ای چه کسی ناظر، چه کسی تصمیم گیرنده است و مجری تصمیمات کیست و زمانی که بارها مقامات عالیه کشور این مذاکرات را تایید کرده اند، دلیلی برای حساسیت این دسته از افراد وجود ندارد.

سازندگان من روحانی هستم

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد نوشته: ماجرای فیلم من روحانی هستم هر روز جذاب‌تر می‌شود. بعضی چیزها هر روز جذاب‌تر می‌شود و بعضی‌ها هر روز جذابیت خود را از دست می‌دهند. این فیلم جزو دسته اول است. چند روز پیش در روزنامه اعتماد عکسی از نشست خبری سازندگان این فیلم چاپ شده بود که سه، چهار تا مرد با محاسن بلند نشسته بودند و بالای سرشان این تیتر به چشم می‌خورد: از معصومه... تا منصوره...! من هر قدر آن شمایل‌ها را با اسامی‌ای که برای نام کارگردان ردیف شده بود مطابقت دادم قضیه برایم پیچیده‌تر شد.

طنزنویس اعتماد در نهایت به این نتایج رسیده: دوستان در انتخاب اسم برای خود خیلی دقت به خرج نداده بودند. یا دوستان یکپارچه آقا هستند اما چون با همدیگر خیلی صمیمی‌اند (زیادی) همدیگر را معصومه و منصوره و... صدا می‌زنند! و یا شاید برای این عزیزان سازنده فیلم من روحانی هستم به زودی اسامی دیگری نظیر شهلا، مهوش، پریوش هم کشف شود.

در انتهای طنز اعتماد آمده: راستی قابل توجه این بود که همه این سازندگان گرامی موهایشان را دقیقا به یک شکل و از چپ به راست شانه زده بودند. بد نیست بعضی وقت‌ها سلمانی‌تان یا لااقل شانه‌تان را عوض کنید!

دومین وعده مسکن احمدی نژاد هم عملی نیست

فرهیختگان در گزارشی نوشته آخرین وعده مسکنی دولت دهم با عنوان طرح مسکن ویژه هم مانند مسکن مهر، متوقف می‌شود و از این پس مسکن ویژه جدیدی نخواهد بود و دولت یازدهم تنها به تعهدات مسکنی دولت گذشته عمل می‌کند.

این گزارش تاکید کرده: وزیر راه و شهرسازی دولت پیش در آخرین وعده‌های مسکنی خود، آغاز تحویل واحدهای مسکن ویژه تهرانسر را تیر ماه سال ۹۲ اعلام کرده بود. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از این به‌صراحت اعلام کرده بود که اعتقادی به مسکن مهر و ویژه ندارد.

گزارش فرهیختگان حاکی است: یک‌سال و چند ماه بعد از اجرای این طرح، متقاضیان علی‌رغم واریز ۸۰ میلیون تومان از مهرماه سال ۹۱ همچنان بلاتکلیفند. ضمن ‌اینکه آن‌طور که خبرگزاری‌‌ها گزارش داده‌اند، هنوز قراردادی هم از سوی وزارت راه و شهرسازی به این متقاضیان داده نشده است. به‌گونه‌ای که متولیان تنها عنوان می‌کنند ثبت‌نام جدیدی نخواهیم داشت. در این میان مسئولان دولتی تنها به این نکته اکتفا می‌کنند که مسکن‌های نیمه‌تمام ویژه ادامه می‌یابد.

همه آماده خشونت

حق نشر عکس tadayon
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

قادر باستانی در مقاله ای در آرمان نوشته: در تهران برخی راننده‌ها، چوبدستی یا وسیله تهاجمی دیگری را در کنار صندلی خود می‌گذارند. رُشد فزاینده خشونت‌های شهری، چشم آنها را ترسانده که یک موقع اگر دعوا شد، دست خالی نباشند. چند روز پیش در یک محله در جنوب تهران، چند جوان بر سر محل پارک خودرو، با چاقو و قمه به جان هم افتادند و بنا به اعلام پزشکی قانونی، پنج نفر به شدت مجروح شدند. پلیس در این حادثه ۱۴ نفر را بازداشت کرد.

نویسنده با یاداوری این که: چندی پیش هم دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی به خاطر چاقوکشی، کارشان به بیمارستان کشید. فکر می کنید چرا مردم کم‌حوصله شده‌اند؟ برای چه درگیری‌های خشن بر سر مسائل کم‌اهمیت، مدام بیشتر می‌شود؟ به چه دلیل دامنه‌ استفاده از سلاح سرد در نزاع‌های خیابانی، نگران‌کننده‌ شده است.

مقاله آرمان با تاکید بر این که ظرف ده سال، تا ۱۳۹۰ بیش از ۱۱ هزار نفر در درگیری با سلاح سرد، کشته شده‌اند پرسیده: کجای کار می لنگد؟ چه باید کرد؟ آیا ندیدن و از کنار آن عبور کردن چاره کار است؟ در شهرهای بزرگ به جهت کنار هم قرار گرفتن افراد با فرهنگ ها و خاستگاه‌های مختلف، کنترل اجتماعی ضعیف شده و خشونت افزایش یافته است. برای بهبود وضعیت، رسانه‌ها مخصوصاً رسانه ملی نقش ممتازی دارند.

داستان دفن ریچارد فرای

کاظم موسوی‌بجنوردی در مقاله ای در شرق یک‌بار دیگر به آن ها که مخالف دفن آقای فرای در اصفهان هستند یادآور شده که که فرای هیچ‌گاه جاسوس «سیا» نبوده و کسانی که این اتهام واهی را به ایشان زده‌اند اشاره به ۷۰ سال پیش در دوره سربازی ایشان در جنگ جهانی دوم دارند که به‌عنوان افسر وظیفه «شرق‌شناس» گزارش‌هایی را که بخش اطلاعاتی ارتش از این سرباز می‌خواسته، پاسخ داده و نظرات خود را ابراز داشته است.

حق نشر عکس shargh
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

رییس دایره المعارف بزرگ اسلامی با یادآوری این که در آن زمان اصلا سازمان سیا تشکیل نشده بوده که کسی عضو آن باشد نوشته اکنون «مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی» در نظر دارد، بزرگداشتی برای این ایران‌دوست مظلوم برگزار کند. راجع به دفن او در اصفهان هنوز مایوس نشده‌ام. در این‌باره، ظاهرا پیشنهاد شده است که در قبرستان ارمنیان اصفهان یا در شیراز یا در قبرستان زردشتیان یزد دفن شود.

به گزارش رییس دایره المعارف اسلامی: کسانی مشغول مذاکره با همسر آسوری‌ ـ ایرانی ایشان هستند. من هنوز بر عهد خود هستم که اگر پیکر این عزیز را تحویل ما دهند پیکرش را با احترام دفن کنیم و مقبره‌ای هم برایش بسازیم و یاد و خاطره‌اش را به پاس خدماتی که به فرهنگ و تاریخ ملی ما کرده است، گرامی بداریم.

کشف نقطه قدرت رسانه ملی

امیر فضل الهی در ستون طنز ابتکار نوشته: وسط یه فیلم خارجی دختر به پسر از خونه خارج می شن و توی پیاده رو راه می رون. پسر به دختر: دستت درد نکنه اگر به من درس نمی دادی مطمئنم توی امتحان فردا رد می شدم. دختر: خواهش می کنم. تو خودت استعدادت خوبه. من فقط استارت را زدم. بقیه مسائل رو خودت حل کردی. پسر: ممنون، فردا هم بیام؟ دختر: مگه فردا هم امتحان داری؟ پسر: نه از این درس خوشم اومد…

مطالب مرتبط