ادامه مذاکرات ظریف و اشتون به صبح پنج‌شنبه موکول شد

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات به سرپرستی آقای ظریف و خانم اشتون در روزهای آینده ادامه خواهد داشت

منابع خبری و از جمله خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش داده‌اند که ادامه مذاکرات وزیر خارجه ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی به صبح پنج‌شنبه موکول شده است.

پیش‌تر اعلام شده بود که قرار است محمدجواد ظریف و کاترین اشتون شام‌گاه چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت، ۱۴ مه، یک دور دیگر برای تهیه متن توافق نهایی بین ایران و کشورهای ۱+۵ مذاکره کنند ولی طبق این گزارش‌ها این دیدار لغو شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، نوشته که لغو این دیدار " با توجه به مشورت‌های کشورهای ۱+۵" بوده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، روز چهارشنبه در وین نگارش متن پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای را آغاز کرده بودند.

وین، میزبان چهارمین دور مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان برای رسیدن به این توافق نهایی است.

طرف‌های مذاکره، گفت‌وگوها در این باره را دشوار خوانده‌اند اما خوش بینی محتاطانه‌ای هم نشان داده‌اند.

گروهی از حقوقدانان برجسته ایرانی در هیات مذاکره‌کننده آن حضور دارند تا در نگارش پیش‌نویس توافق جامع اتمی، همراهی کنند.

طبق توافق اولیه در ژنو، قرار است در جریان توافق جامع، پرونده اتمی ایران به صورت نهایی حل و فصل شود و تحریم‌ها علیه آن به طور کامل برداشته شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران پیش‌تر گفته بود: "چهارشنبه نگارش متن را آغاز می‌کنیم و این یعنی توافق باید در حین نگارش متن به دست بیاید."

آقای عراقچی گفته بود برای توافق نهایی "اختلافات ۱۳گانه وجود دارد. برای برخی راه‌حل پیشنهاد شده و برای برخی یا گزینه کم است یا هنوز پیدا نشده است."

بر اساس توافق اولیه در ژنو که روز سوم آذر سال گذشته با حضور خانم اشتون و وزرای خارجه ایران و شش قدرت جهانی ه دست آمد، قرار شد مذاکرات جامعی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران آغاز شود.

مدت زمان اجرای توافق ژنو اوایل تابستان به پایان می‌رسد. ایران و کشورهای طرف مذاکره درباره دست‌یابی به توافق تا پیش از پایان این تاریخ ابراز خوش‌بینی کرده‌اند اما تاکید کرده‌اند که در صورت طولانی‌شدن مذاکرات، می‌توان توافق ژنو را برای مدت شش ماه تمدید کرد.

در جریان توافق موقت، ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را به ویژه در غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم تعلیق کرد و در مقابل، غرب چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران را در اقساط مختلف آزاد کرد.