ظریف و اشتون کار نگارش متن پیش‌نویس توافق جامع اتمی را آغاز کردند

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات به سرپرستی آقای ظریف و خانم اشتون در روزهای آینده ادامه خواهد داشت

کار نگارش متن پیش نویس توافق جامع اتمی توسط محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی در وین آغاز شده است.

خبرنگاران حاضر در وین، میزبان چهارمین دور مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵، می‌گویند که کار نگارش متن توافق، ساعت ۴:۳۰ به وقت محلی، با دیدار آقای ظریف و خانم اشتون در هتل کوبورک محل اقامت هیات‌های مذاکره‌کننده، آغاز شده است. طرف های مذاکره، گفت و گو ها در این باره را دشوار خوانده اند اما خوشبینی محتاطانه ای نسبت به چشم انداز آن ابراز کرده اند.

گروهی از حقوقدانان برجسته ایرانی، تیم مذاکره کننده این کشور را برای نگارش پیش نویس توافق جامع اتمی همراهی می کنند. قرار است در جریان توافق جامع، پرونده اتمی ایران به صورت نهایی حل و فصل شود و تحریم ها علیه این کشور به طور کامل برداشته شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران پیشتر گفته بود چهارشنبه نگارش متن را آغاز می‌کنیم و این یعنی توافق باید در حین نگارش متن به دست بیاید. آقای عراقچی به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته برای توافق نهایی "اختلافات ۱۳گانه وجود دارد، برای برخی راه‌حل پیشنهاد شده و برای برخی یا گزینه کم است یا هنوز پیدا نشده است."

ایسنا خبر داده که برخی از اعضای گروه ۱+۵ از جمله آمریکا از توافق نهایی با نام برنامه اقدام جامع (Comprehensive Plan of Action) یاد می کنند. نام توفق ژنو که پاییز سال گذشته به دست آمد، برنامه اقدام مشترک بود.

کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان است.