بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت

مذاکرات ایران و شش قدرت جهان در وین، موضوعی است که تمامی روزنامه‌های امروز صبح در این پنج‌شنبه آخر هفته به آن پرداخته‌اند؛ بیم‌ها و امیدهای روزنامه‌نگاران را که بازتاب اجتماعی است نمی‌توان از خلال گزارش‌ها و تحلیل‌ها نادیده گرفت.

یاران کمکی در مذاکرات وین

حق نشر عکس Etemaad

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی در باره مذاکرات اخیر بر سر برنامه هسته‌ای ایران نوشته است؛ مذاکراتی رو به جلو، حساس اما دشوار. این تعبیری برای مذاکراتی است که از دیروز در وین به شکلی جدی میان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در جریان است.

به نوشته این گزارش وین ۴ همان چهارمین دور گفت‌وگوها در پایتخت اتریش که تنها چند قدم تا نام بردن از آن در کتاب‌های تاریخی به عنوان شهری سرنوشت‌ساز در حل پیچیده‌ترین پرونده جهانی، فاصله دارد. از سه‌شنبه که تیم هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای ورود به سخت‌ترین مرحله مذاکرات وارد وین شد تا کار تدوین متن توافقنامه نهایی را آغاز کنند، گمانه‌زنی‌ها در مورد گفت‌وگوهای پیش رو نیز شروع شد؛ گمانه‌زنی‌هایی که همه حاکی از تصمیم طرف‌های مذاکره برای رسیدن به یک نتیجه قابل قبول برای همه مذاکره‌کنندگان است.

شاید از این رو که این بار خبری از مخالفت‌ها و موضع‌گیری‌های سرسختانه برخی کشورها در قبال ایران نیست، هرچند دراین میان برخی نیز نسبت به خوش‌بینی بیش از حد در مورد پایان نتیجه بخش این دور از مذاکرات هشدار می‌دهند.

گام‌های دشوار در وین

حق نشر عکس Kayhan

روزنامه کیهان در گزارشی نوشته است؛ در مذاکرات سه روزه وین چهار، ایران و گروه پنج بعلاوه یک وارد مرحله نگارش متن توافق نهایی شده‌اند ولی دو طرف هنوز نتوانسته‌اند اختلاف‌نظرهای خود را در مورد موضوعات بنیادین حل و فصل کنند و براساس گزارش‌ها تداوم تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای ایران، تعداد سانتریفیوژها و سطح غنی‌سازی اورانیوم، رژیم بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مسئله فرار هسته‌ای، مسئله آب سنگین اراک و نحوه از میان برداشتن تحریم‌های علیه ایران از مهم‌ترین موضوعاتی است که اختلاف بر سر آنها رسیدن به توافق نهایی را با چالش مواجه کرده است.

به نوشته کیهان، دوره زمانی توافق نهایی نیز در این میان نقش مهمی را ایفا می‌کند که کمتر در رسانه‌های داخلی و خارجی به آن پرداخته شده است. در حالی که ایران خواستار توافقی کوتاه مدت برای عادی شدن وضعیت هسته‌ای خود است، طرف غربی اصرار دارد این توافق که محدودیت‌های فوق‌العاده و فراتر از قوانین بین‌المللی برای ایران ایجاد می‌کند، برای چند دهه امضاء شود.

سازها برای تدوین توافق نهایی کوک شد

حق نشر عکس Arman

سعید سیف در گزارشی در روزنامه آرمان نوشته است، قصر شونبرون دیدنی‌ترین جای وین است که در دوره باروک و حدود سال ۱۷۰۰ میلادی بنا شده است. در آن سالنی وجود دارد که به سالن ایرانی مشهور بوده و معماری آن نیز به سبک معماری ایرانی است. البته شونبرون امروز برای ایرانی‌ها قلب مذاکرات هسته‌ای است. علی اکبر فرازی، سفیر سابق ایران در مجارستان و رومانی هم در یادداشتی در همین روزنامه نوشته به دنبال این گفت‌وگوها در دو سوی میدان نگرانی‌هایی در باره متن توافق جامع هسته‌ای وجود دارد اما باید دانست که دو طرف در عرصه‌ای وارد شدند که نشان‌دهنده میل آنها برای رسیدن به توافقی است که از آن تعبیر به توافق برد-برد می‌شود.

به نوشته آقای فرازی البته طبیعی است که میل مذاکره‌کنندگان به توافق جامع نشان‌دهنده از میان رفتن برخی از نگرانی‌ها نیست اما آنچه غیرطبیعی به نظر می‌رسد نگاه برخی منتقدان به اصل مذاکره است؛ متاسفانه افرادی در دو سوی میدان به نقش‌آفرینی می‌پردازند که با اصل مذاکره مخالفند. آنها معتقدند باید مخاصمه جایگزین گفت‌وگو شود و همین امر موجب شده تا تحلیل‌گران سیاست خارجی اینگونه نگرانی را غیرطبیعی قلمداد کنند.

بورس پس از توافق هسته‌ای

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته است که روند ثبات بورس تهران در هفته‌های اخیر در شرایطی ادامه دارد که به عقیده فعالان این بازار موضوعات سیاسی و توافق احتمالی ایران و غرب در آستانه فصل مجامع شرکت‌های بورسی به تحرک سرمایه‌ها و حرکت نقدینگی به سمت بازار سهام منتهی خواهد شد.

این در حالی است که مطالعه وضعیت فعلی بازار نشان‌دهنده خیز نسبتا ملایم صنایعی است که پیش از این بیشترین اثرات را از تحریم‌ها تجربه کرده‌اند.

گزارش روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از برخی کارشناسان حاکیست که روند معکوس در بازار این صنایع موید امیدواری‌های بالایی است که سرمایه‌گذاران بورسی به نتیجه توافقات احتمالی دارند و باید گفت پیش‌بینی مثبت بورس از مذاکرات فعلی، انگیزه‌های کافی را برای حضور سرمایه‌گذاران در صنایعی از جمله خودرو، بانک، پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها ایجاد کرده است.

شاهنامه خوانده‌ای؟

حق نشر عکس Shargh

احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران، امروز در روز بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه‌سرای ایران در روزنامه شرق نوشته است که وقتی در سال ۴۲۰ هجری قمری سلطان محمود غزنوی به ری لشکر کشید تا این شهر مهم را چنان که آرزو داشت، به قلمرو غزنویان ضمیمه کند، پس از فتح شهر به مجدالدوله حاکم تسلیم شده آل بویه که اتفاقا به کتاب و مطالعه علاقه‌مند بود، گفت: هیچ شاهنامه و تاریخ طبری خوانده‌ای که یکی تاریخ ایرانیان است و دیگری تاریخ همه مسلمانان؟ چون مجدالدوله پاسخ مثبت داد، محمود با طعنه گفت: اما وضع تو به خوانندگان آن کتاب‌ها شبیه نیست، زیرا نباید تسلیم کسی می‌شدی که از تو نیرومندتر است.

با این مقدمه آقای مسجدجامعی نوشته است که شاهنامه فردوسی طی قرون متوالی خاطره ایران را به عنوان کشوری متحد در خاطر همه ایرانیان زنده نگه داشت و پس از مرگ فرودسی بود که ایرانیان روز به روز به عظمت شگفت‌انگیز کار او پی بردند و کوشیدند شاهنامه را به بهترین وجه، به عنوان جلوه‌گاه انواع و اقسام هنرها، ارجمند شمارند. بیهوده نیست که کتابت و کتاب‌آرایی شاهنامه از اواخر دوره تیموری و در دوره صفویه گسترش بسیار یافت.

به نوشته رئیس شورای شهر تهران در واقع پایمردی فرودسی در تشیع و رنجی که بر سر عقیده خویش برد چندان که از دفن پیکر او در قبرستان عمومی مسلمانان به جرم تشیع جلوگیری کردند، در طول تاریخ حاصل درخشانی داشت و پیوسته بر اهمیت و استواری آن افزوده شد: همبستگی ایران، تشیع و زبان فارسی.

مطالب مرتبط