عراقچی: در این دور پیشرفت محسوسی نداشتیم

حق نشر عکس IRINN
Image caption آقای عراقچی در میان خبرنگاران رسانه‌های ایرانی سخن گفت

عباس عراقچی، دیپلمات ارشد ایرانی، پس از پایان دور چهارم مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ در وین، با حضور در میان خبرنگاران رسانه‌های ایرانی اعلام کرد: "در این دور، که اولین دور کار جدی روی نوشتن توافقنامه جامع بود، پیشرفت محسوسی نداشتیم."

امروز چهارمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ١+۵ در وین پایان گرفت. بیشتر بخوانید.

آقای عراقچی گفت اینکه این دور مذاکرات بدون نتیجه مشخص پایان گرفته است به معنی شکست مذاکرات و فضای منفی حاکم بر آن نیست.

او گفت بیشترین مذاکره مستقیم با هیات آمریکایی است، به این دلیل که بیشترین حجم تحریم‌ها علیه ایران از طرف آمریکا اعمال شده است.

آقای عراقچی گفت اختلافات بیش از ١٣ موردی است که پیشتر عنوان شده و خواست به گمانه‌زنی‌ها درباره محتوای مذاکرات توجهی نشود. او گفت عجیب نیست که نگارش متن یک توافقنامه در دور اول گفتگو بر سر آن به پایان نرسد.

او گفت توافق شش ماهه ژنو قابلیت شش ماه تمدید شدن دوباره را دارد و بنابراین اگر طرفین تا تیر ماه به توافق جامعی نرسند، می‌توانند از یک فرصت شش ماهه دیگر برای ادامه گفتگوها استفاده کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت اصراری به رسیدن توافق تا ٣٠ تیر وجود ندارد و ایران خواهان دستیابی به توافقی است که حقوقش در آن تامین شود.

با این حال او اظهار امیدواری کرد که بدون نیاز به تمدید توافق شش ماهه طرفین به یک توافق جامع دست بیابند. او گفت ایران برای حل مساله جدی است و طرف مقابل هم در این باره از خود جدیت نشان داده است.

ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان، آذر ماه گذشته در ژنو به توافقی شش ماهه برای محدودیت برنامه هسته‌ای ایران و لغو محدود تحریم‌ها رسیدند. از آن پس گفتگوها برای رسیدن به توافقی جامع در جریان است.