رادان: هیچکس نمی‌تواند امنیت اخلاقی را تعطیل کند

حق نشر عکس MEHR
Image caption با رسیدن فصل گرما طرح 'حجاب و عفاف' در ایران خبرساز می‌شود

سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران، می‌‎گوید هیچکس نمی‌تواند طرح امنیت اخلاقی را تعطیل کند.

آقای رادان امروز، ٢ خرداد، به خبرگزاری مهر گفته است: "هیچکس نمی‌تواند تا زمانی که وضعیت حجاب در کشور مطلوب شود، طرح امنیت اخلاقی را با فرمان یا دستور تعطیل کند."

او تاکید کرده است: "زمان پایان اجرای این طرح هنگامی است که وضعیت حجاب در کشور مطلوب شود."

طرح "ارتقای امنیت اجتماعی" از نیمه دهه ٨٠ در ایران آغاز شده است و پلیس در آن پوشش شهروندان را کنترل می‌کند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption پلیس ایران گروهی از جوانان را با عنوان 'اراذل و اوباش' بازداشت می‌کند

در قالب این طرح علاوه بر کنترل پوشش شهروندان، به ویژه زنان و دختران، پلیس گروه‌هایی از جوانان را که بعضا سابقه بزهکاری دارند، تحت عنوان "اراذل و اوباش" بازداشت می‌کند.

احمدرضا رادان گفته است: "اجرای طرح امنیت اخلاقی مشکلی در سایر ماموریت‌های نیروی انتظامی ایجاد نمی‌کند چرا که نیروهای این طرح از سایر پلیس‌ها جدا هستند."

به گفته آقای رادان "نیروهای ویژه‌ای برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده‌اند که آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند."

چندی پیش حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور، اعلام کرد: "وزارت کشور با همکاری نیروی انتظامی برنامه‌هایی برای اجرایی کردن طرح عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر دارد که در زمان خود اجرا خواهد کرد."

مساله حجاب در هفته‌های اخیر در ایران خبرساز شده است و یک صفحه فیسبوکی با عنوان "آزادی‌های یواشکی" توجه زیادی را جلب کرده است. زنان ایرانی از شهرهای مختلف، تصاویر بدون حجاب خود را در این صفحه منتشر می‌کنند.

همچنین گروهی از هواداران حکومت تجمعی در مقابل وزارت کشور برگزار و از "بدحجابی" انتقاد کردند. ایلنا می‌گوید در شهر قم اس‌ام‌اس‌هایی ارسال شده است که اهالی قم را به یک تجمع مشابه با عنوان "ما نگرانیم" دعوت می‌کند.

مطالب مرتبط