بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۲۷ اردیبهشت

روزنامه های اول هفته در صفحات اول خود پیروزی کشتی گیران فرنگی ایران را بر تیم ملی روسیه و احراز مقام اول جهانی را بزرگ داشته داشته وبا عکس هایی منعکس کرده اند.

حق نشر عکس Mardomsalari Newspaper May17
Image caption تیتر و عکس های صفحه اول مردم سالاری

سخن معاون هیات مذاکره کننده هسته ای درباره بی نتیجه ماندن این دور از گفتگوهای هسته ای در وین، در روزنامه های مختلف امروز صبح با اهمیت ترین خبر امروز دیده شده. به جز دو روزنامه تندرو دیگر روزنامه های امروز در مقالات خود ابراز امیدواری کرده اند که توافق نهایی بین ایران و کشورهای پنج به اضافه یک صورت پذیرد.

مذاکرات را گروگان گرفته‌اند

در حالی که دکتر ولایتی مشاور بین المللی رهبر و ناطق نوری مسوول بازرسی دفتر آیت الله با تاکید بر این که رهبر جمهوری اسلامی بر جزییات مذاکرات هسته ای اشراف دارد و جای دلواپسی نیست کیهان در سرمقاله خود نوشته اینکه کسانی بگویند چون مذاکرات تحت نظارت کلی رهبر انجام می‌شود پس نباید هیچ دغدغه‌ای داشت، تحلیل دقیقی نیست.

به نظر این روزنامه تندرو: رفتار آمریکا و غرب در مذاکرات ۶-۷ ماه اخیر شبیه رفتار نزولخوار ان است که چند برابر وام پرداختی را بازپس می‌گیرند اما وام‌گیرنده همچنان به اندازه اصل وام یا بیشتر بدهکار می‌ماند؛ با این تفاوت که آمریکا و غرب چیزی به ایران نداده و با این وجود، برای هیچ امتیازی که نداده‌اند مدام طلب‌های جدید می‌تراشند! آنها مذاکرات را گروگان گرفته‌اند

کیهان در عین حال نوشته: اکنون قریب ۶ -۷ ماه از زمانی که آقای هاشمی با برخی رسانه‌های زنجیره‌ای هم‌کلام شد و ضمن میانه‌رو توصیف کردن اوباما گفت در مذاکرات با آمریکا تابو شکست، می‌گذرد. حقیقت تلخی است؛ از زمانی که گفتند تابو شکست و فصل آشتی با آمریکا رسید، ۷ ماه می‌گذرد. آمریکا در این مدت بیش از همیشه گزینه نظامی روی میز را به رخ کشیده است. توهین‌آمیزتر از همه اینکه بیش از ۳ ماه است آقای ابوطالبی نماینده جدید ایران در سازمان ملل را به نیویورک راه نمی‌دهد.

اما علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: نگارش پیش نویس توافق‌نامه نهایی هسته‌ای، آخرین گام قبل از امضای توافق است و گمان نمی‌رود اتفاقی بتواند مانع امضای توافق نهایی هسته‌ای ایران و جامعه جهانی شود.

به نوشته سردبیر اطلاعات:آخرین گام توافق، شروع نخستین گام برای برداشتن موانع توسعه یافتگی کشوری است که در سالیان اخیر، غمگنانه فرصت‌های بسیاری را برای پیشرفت و همپایی با دنیا از دست داد و مدیران دولتش، همراه با صداهای جریان‌های بین‌المللی مخالف، شعار ما را تحریم کنید و قطعنامه بدهید سر دادند و با شعار و غوغا و هوچی‌گری و هل من مبارزه طلبی، خواسته یا ناخواسته ملتی را از جایگاه و حق طبیعی‌اش در جامعه جهانی و رقابت با ملت‌های صاحب دانش دنیا باز داشتند.

در ادامه مقاله این روزنامه آمده: نرخ رشد اقتصادی منفی ۶ر۵ درصد، یکی از سهمگین‌ترین ضرباتی بود که گریز و حتی تقابل با عقلانیت، عاید کشور کرد و طنز تلخی که بر جا گذاشت. در گرما گرم همه شعارهای عجیب و غریبی که رئیس جمهوری سابق برای رسیدن به مدیریت جهان می‌داد، اتفاقی که افتاد این بود که اقتصاد یک ملت به نقطه‌ای زیر صفر رسید که اکنون، همه مردم باید برای دستیابی به نقطه صفر تلاش کنند.

اطلاعات ابراز امیدواری کرده که: آخرین گام برای توافق هسته‌ای، در واقع نخستین گام برای بازسازی اقتصاد سقوط کرده کشور است. اقتصاد وقتی سقوط می‌کند، هم به معیشت مردم آسیب می‌زند هم به دین مردم، هم به تغذیه مردم آسیب می‌زند هم به تن پوش و هم به سلامت و هم اخلاق و هم رفتار و هم گفتار و هم کردار و هم پندار آدمیان. بازسازی اقتصاد آسیب دیده و بلکه منهدم شده نیاز به یک جهاد دارد.

حق نشر عکس Etemaad Newspaper May17
Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی، اعتماد

دلواپسان

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: اصحاب دلواپس باید نگران باشند و با استدلال حقوقی ثابت کنند که آیا متن در مسیر حقوق ملت بوده است یا خیر؟ در گذشته تاریخی نیز بی دقتی مقاماتِ وقت در تنظیم سندها موجب لطمات جبران ناپذیری به حقوق ملت شد. میزان توانمندی، صداقت و راستی آزمایی راهی که تیم ظریف شروع کرده است، با متن مکتوب شد محک خواهد خورد. نکته دوم و پراهمیت، موضوع مدت زمان توافق نهایی است. طرف غربی اصرار بر چند ده سال دارد ولی ایران اصرار بر زمانی کمتر از پنج سال دارد. پایان زمان مورد توافق، ابتدای ورود ایران به باشگاه هسته ای و برخورداری از حقوق کامل NPT می باشد.

به نوشته این مقاله‫:‬ آنچه تا امروز پیرامون تیم هسته ای کنونی و دولت روحانی گفته شده، بیشتر جناحی و سیاسی بوده و البته به دور از منطق و استدلال و انصاف! آنان به خاطر کار نکرده رَجم و برای گناه مرتکب نشده توبیخ شدند. اما حالا هم چشم ها به متن نهایی دوخته شده است. مقاومت و سخت کوشی تیم مذاکره کننده در این مرحله نشان از عزم آنان در پاسداشت حقوق ملت دارد.

اشکان بنکدار جهرمی در سرمقاله مردم سالاری نوشته برگزاری همایش «دلواپسیم» که با بازتاب خبری گسترده ای در رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرای کشور مواجه شد و به زعم برگزارکنندگان آن منع کننده نگرانی گروهی از دانشجویان و فعالان دارای گرایش‌های مختلف سیاسی، از مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی بود اهداف پشت پرده‌ای داشت که کشف آن با مروری بر اسامی برگزارکنندگان آن چندان سخت به نظر نمی‌رسد. این گروه که مسوولیت برگزاری تجمع اعتراضی در فرودگاه مهرآباد در هنگام برگشت رئیس‌جمهور از سفر نیویورک را برعهده داشت اسم همایش خبرساز خود را از نام یک سی دی تخریبی علیه دولت که سه ماه پیش، به طور گسترده از سوی سایت‌های وابسته به جریان افراط توزیع شد، گرفته است.

این مقاله یادآوری کرده: در سی دی «دلواپسیم»، گروهی از کسانی که در همایش اخیر علیه سیاست هسته ای دولت سخنرانی کردند به بیان سرفصل‌های سخنرانی‌های اخیر پرداخته بودند. با بررسی هویت افراد تشکیل‌دهنده این همایش و گرایش سیاسی آن‌ها و همچنین نوع موضع‌گیری‌هایشان می‌توان متوجه شد که اعضای این گروه نزدیکی ویژه‌ای به اعضای جبهه پایداری و همچنین ستاد انتخاباتی سعید جلیلی دارند پس عجیب نیست که تعریف آنها از منافع ملی، تعریفی متناسب با دیدگاه‌ها و سلایق رادیکال اعضای این جبهه باشد.

نصرت‌الله تاجیک در مقاله ای در شرق با تاکید بر این که دلواپسی برای مذاکرات هسته‌ای و کفن‌پوشی سیاسی نوعی کاسبی شده نوشته: ظاهرا منافع تحریم‌ها برای عده‌ای شیرین است ولی مساله اصلی موج جدید کاسبان، مذاکرات هسته‌ای نیست بلکه مشکل دست‌بالانداشتن سیاسی- اقتصادی است. متاسفانه این جماعت آنقدر کم‌حوصله هستند که طاقت صیفی‌کاری هم ندارند چه رسد به باغداری و رعایت قوانین اقلیت و اکثریت و آماده‌کردن خود برای سر صندوق‌ها تا سال دیگر!

به نوشته این دیپلومات سابق: رنگ‌‌وبوی سخنان برخی از حاضران در همایش دلواپسان سفارت سابق آمریکا آنقدر حماسی بود که به‌وضوح نشان از آن داشت که آنچه در ذهن برخی از حاضران می‌گذرد و بر زبانشان جاری شد، فرا‌تر از اعلان دلواپسی است. یکی مردم رابه قیام و دیگری، آنها را به شورش دعوت کرد و سومی هم گفت علاقه‌مند است گلیم از زیر پای دولت بکشد.

مقاله شرق توضیح داده: آنچه آفت سیاست خارجی کشور و سم مهلک برای آن محسوب می‌شود، پوشاندن لباس جناحی بر آن، بر سر هر کوی و برزن‌نشاندن و به‌تاراج‌گذاشتنش و نهایتا هر دم آن را به رنگ و بویی آغشتن است که نه خود بدانیم چه معجونی است و نه دیگران تکلیف خود را با ما می‌دانند!

دغدغه حجاب و فرهنگ؟

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته‫:‬ برخلاف خیلی‌ها که به تظاهرات علیه بدحجابی و برخی سخنرانی‌ها علیه برنامه‌های فرهنگی دولت یازدهم با دیدی تردیدآمیز می‌نگرند و معتقدند همه ماجرای تظاهرات حجاب و در سطحی گسترده‌تر علیه وزارت ارشاد و برنامه‌های فرهنگی دولت، یک حرکت سیاسی است، با دیدی خوشبینانه نگاه می‌کنم. تلاش می‌کنم باور کنم معترضان مشکل سیاسی نداشته و همه انگیزه و هدفشان «خدایی» و «با قصد قربت» است. من خوشبینانه نگریسته و می‌گویم آنها که نگران بازگشت وضعیت فرهنگی به دوران اصلاحات هستند و به دولت زنهار می‌دهند مبادا خدای ناکرده برگردیم به وضعیت اجتماعی و فرهنگی دوران اصلاحات، واقعا نیتشان خیر است.

این استاد دانشگاه سپس به طعنه نوشته: اگرچه بنده هرچه به ذهن فشار آوردم که در دوران اصلاحات وضعیت عفاف و حجاب و فرهنگ در جامعه چگونه شده بوده و سپس در دوران آقای احمدی‌نژاد و اصولگرایان چه تغییر و تحولی پیدا کرد، چیزی به ذهنم نرسید! نمی‌دانم اگر مشاهده‌گری در دوران اصلاحات یکی، دوسالی در ایران اقامت داشت و سپس از کشور رفته و چندسال بعد در دوران مدیریت اصولگرایان به ایران بازمی‌گشت کدام تفاوت‌های چشمگیر را در عرصه حجاب، فرهنگ، سینما و تئاتر و سایر جنبه‌های فرهنگ جامعه ایرانی مشاهده می‌کرد؟

شرق در پاسخ امام جمعه هایی که هشدار داده بودند که مبادا اما میلیون‌ها ایرانی که هم دوران اصلاحات را دیده‌اند و هم دوران احمدی‌نژاد را واقعا متحیرند که مگر در دوران اصلاحات وضع فرهنگ و حجاب چگونه شده بود که برخی امروز به دولت روحانی زنهار می‌دهند مبادا خدای‌ناکرده یک وقت بازگردیم به آن دوران؟

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper May17
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

بوکوحرام و اسلام

اعتماد خبر داده که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به اقدامات گروهک تکفیری تروریستی «بوکوحرام» واکنش نشان داد و خواستار وحدت و خودآگاهی تمامی مسلمانان دنیا برای عدم قدرت گرفتن گروه‌های افراطی تکفیری شد.

به نوشته این روزنامه علی جنتی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نسبت به اقدامات گروهک تکفیری تروریستی «بوکوحرام» واکنش نشان داد و نوشته: خبر هراس‌انگیز ربودن ۲۷۵ دختر دبیرستانی در نیجریه توسط گروهک تکفیری تروریستی «بوکوحرام» و اعلام فروش آنها به بردگی چنان شوک‌آور بود که وجدان هر انسانی را به درد آورد. آنها با برداشت محدود و واپس‌گرایانه از آرای مهجور ابن تیمیه دست به کشتار و دزدی و آدم‌ربایی می‌زنند و آن را مطابق شریعت قلمداد می‌کنند.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: «این اقدام انزجارآمیز آنها، چنان جوی از اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در جهان ایجاد کرده است که به هیچ‌وجه جبران‌پذیر نیست. آنها آسیب‌پذیرترین قشر جامعه یعنی دختر معصوم دبیرستانی را به خشونت‌بارترین شیوه ربوده‌اند و به جرم مشارکت در امر سوادآموزی به ضدیت با اسلام متهم کرده‌اند و حکم به فروش آنها به عنوان برده داده‌اند. اسلام با ندای برابری و رفع تبعیض و با شعار آزادی و آزادگی به آفریقا آمده است. اکنون «بوکوحرام» به اسم اسلام ولی به رسم جاهلی دختران را دوباره زنده به گور می‌کنند.

خداحافظ آقای زرین‌کلک

پژمان موسوی در صفحه آخر شرق نوشته: انگار آمده بودند تا از زبان خودش بشنوند که وقت رفتن رسیده، انگار باور نکرده بودند که وقت شنیدنش، آنقدر بلند بغض سالن ترکید؛ فرقی هم نمی‌کرد این بغض چسبناک راه گلوی گلی امامی را بسته باشد یا به ساعد مشکی اجازه مرور خاطرات کودکی‌اش با نقاشی‌های او را ندهد؛ یا جواد مجابی را مجاب نکند از هجرت ناخواسته‌اش به غربت و صدای توران میرهادی را لرزان‌تر از همیشه نشان ندهد چرا که هجرت را از هر طرف بخوانی، حکایت رفتن است و شاید هرگز برنگشتن.

نویسنده تشریح کرده که: شب نورالدین زرین‌کلک که با حضور استاد برگزار شد، داستان تعظیم بود و تکریم؛ تعظیم به استادی که شناسنامه فرهنگی‌مان است و بی‌شک بخشی از خاطرات سال‌های کودکی و نوجوانی‌مان با نام او گره خورده است؛ سال‌هایی که «تصویر»، روح دیگرگونه‌ای به کتاب‌هایمان داد و ذایقه‌مان را یکسره عوض کرد.

مقاله شرق بدان جا رسیده: حالا که نورالدین زرین‌کلک عزم رفتن کرده است، تنها می‌توان امیدوار بود که این رفتن، از جنس برنگشتن نباشد و روزی در همین روزهایی که قرار است بیاید، خبر برسد که او برگشته است تا هنر انیمیشن و تصویرگری، بی‌«بزرگ» نماند و حضورش، نمادی باشد از نسلی که در این شهر شلوغ، دیگر کم‌کم دارند فراموش می‌شوند.

دعای رجب

حق نشر عکس Arman Newspaper May17
Image caption ظریف در اردوی فوتبال ملی، کار محمد طحانی، آرمان

ابراهیم رها در دعایی به مناسب فرارسیدن ماه رجب نوشته است:

-خدایا در اسرع وقت اگر صلاح می‌دانی برای جمیع دلواپسان – که در هشت سال گذشته احتمالا دل‌شان گمشده بود و لای جوراب‌شان بود – یک تعداد قرص دل‌درد و دل‌پیچه نازل بفرما. شخصا دو تا رانیتیدین به همراه یک کلینیوم سی را پیشنهاد می‌کنم!

- خداوندا تو بی‌نهایت رحمانی و رحمتت بی‌انتهاست چنان که ما احتمال می‌دهیم حتی بعضی دوستان چهار ساله پیش هم امید بخشش داشته باشند. خدایا واقعا؟!

- بار الها لطفا در صورت امکان فرج سلحشور دیگر فیلم نسازد. همان مشغول شرکت در تجمع باشد بهتر است، مرسی.

- پروردگارا، اختلاس از گوش و حلق و بینی ما بالا رفته، به بعضی بندگانت که از نمد تحریم برای خودشان کت و شلوار و جلیقه دوختند هنر دیگری بیاموز، هر مملکت مگر چقدر اختلاس‌گر نیاز دارد خدا وکیلی؟

مطالب مرتبط