بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۹ اردیبهشت

بحث های بیشتر موافق با مذاکرات هسته ای و پاسخ به منتقدانی که خواستار قطع مذاکرات هستند، امروز هم در روزنامه های تهران ادامه یافته است.

انتقاد رییس دولت از کم بودن پنهای باندهای اینترنتی که موجب کاسته شدن از کیفیت خطوط آن می شود از جمله مسایلی که بعد از دو روز همچنان در روزنامه ها انعکاس دارد و همچون دیگر مسایل جاری روزنامه های اصولگرا و تندرو از نظرات رییس دولت انتقاد می کنند و اصول گرایان به تایید آن پرداخته اند.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

نقد گفته های رئیس جمهور

جمیله کدیور در مقاله ای در روزان به نقد گفته های رییس جمهور در همایش ارتباطات پرداخته و نوشته هرچند اشاره ظریف روحانی به نحوه برخورد با ویدیو و ماهواره در گذشته، و اجتناب ناپذیری قبول این واقعیت ها بعد از یک دوران شدت عمل، می تواند نشانه ای از این واقعیت باشد که حاکمیت به ناگزیر در رابطه با شبکه های اجتماعی نیز به تدریج ناگزیر از تمکین خواهد شد، ولی جای این سوال باقیست که جبران هزینه هایی که به خاطر این تاخیر و تاخرها نصیب کشور و توسعه آن می شود، با کیست؟

انتقاد دیگر این فعال اصلاح طلب این است که: رییس جمهور در کنار آماری که از میزان لایک های فیس بوک و دانلود یوتیوب و استفاده از گوگل در سطح جهانی ارایه داد، شایسته بود، به میزان استفاده ایرانیان از این شبکه ها به رغم فیلترینگ آنها هم اشاره می شد‫.

مقاله روزان به این جا رسیده که: این اشاره می توانست و می تواند نشانه ای باشد که سیاست حاکم در رابطه با شبکه های اجتماعی سیاستی شکست خورده و نیازمند به تجدیدنظر است.

اما کیهان در سرمقاله خود با سخنان رییس جمهور درباره شبکه های اجتماعی مخالفت کرده و نوشته: در حال حاضر فروش این پهنای باند تا سه برابر قیمت به شرکت‌های توزیع‌کننده اینترنت در داخل، سود عمده هنگفت را از این ماجرا می‌برد. نتیجه این وضعیت چنین می‌شود که شرکت ارتباطات زیرساخت سود شایانی را به خود اختصاص می‌دهد، شرکت‌های خارجی برای این سودبری و موج‌سواری بر اینترنت داخلی بسیار مشعوف هستند، اینترنت با پهنای باند پایین در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار می‌گیرد و البته رئیس‌جمهور محترم هم از پایین بودن پهنای باند اینترنت احساس نارضایتی می‌کنند!

نویسنده این مقاله به طعنه نوشته: از همه قابل توجه‌تر موضع‌گیری رییس جمهور است که گفته‌ از شرایط پهنای باند اینترنت راضی نیستم در حالی که اگر دکتر روحانی واقعاً از وضعیت پهنای باند ناراضی هستند، به دستگاه‌های زیرمجموعه خود از جمله وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت دستور بدهند که از سود خود چشم‌پوشی نموده تا مردم از پهنای باند بالای اینترنت بهره‌مند گردند و شما هم از نگرانی به درآیید‌!

با این همه سرمقاله کیهان نتیجه گرفته که: از یک سو، اعلام نگرانی ایشان از کم بودن پهنای باند اینترنت به وزارت ارتباطات مربوط است که زیرمجموعه ریاست جمهوری است و از این روی، گلایه رئیس جمهور را باید انتقاد از دولت تلقی کرد. اما از سوی دیگر، تعیین مصادیق و حفظ مصالح عالیه مردم و نظام در این زمینه بر عهده کمیته تعیین مصادیق مجرمانه است که در حوزه مسئولیت قوه قضائیه قرار دارد و اظهارات ایشان چنانچه دستورالعمل تلقی شود، دخالت در امور قوای دیگر و مغایر با قانون اساسی است.

اجابت دعوت دولت

پدرام ابراهیمی طنزنویس در ستون طنز شهروند نوشته: یکی از تفاوت‌های این دولت نسبت به دولت قبل این است که برعکس آن دوران، حالا مسئولان از مردم درخواست آب دارند. مثلا رئیس سازمان آب چندین بار دست یاری به سمت مردم دراز کرده که چون مردم می‌دانستند او رئیس سازمان فاضلاب هم هست و مطمئن نبودند دستش را شسته، زیاد رغبتی به دست دادن نشان نداده‌اند و او هم رفته بزرگترش را آورده و وزیر نیرو گفته: «اگر ۲۰درصد در مصرف آب صرفه‌جویی نکنید، همگی خشک می‌شویم و می‌رویم پی کارمان».

در ادامه این طنز آمده: به تازگی رئیس‌جمهوری از مردم دعوت کرده در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال‌تری داشته باشند (که البته این آخری به بحث مربوط نبود و خواستیم تبلیغی برای وی.پی.ان فروش محله‌مان کرده باشیم). حالا که سال‌هاست راه‌های قدیمی و تکراری صرفه‌جویی جواب نداده، گفتیم برای کاهش ۲۰‌درصدی مصرف آب، این راهکار جدید که خودمان تنهایی فکر کرده‌ و یافته‌ایم را با شما درمیان بگذاریم.

طنز نویس شهروند افزوده: انتظار نامعقولی است که از مردم بخواهیم زیر این آفتاب از خانه بروند بیرون و لیتر لیتر عرق بریزند و بشکه بشکه آب نخورند. تعرق بدن هم که با بخشنامه و دستور کم نمی‌شود. یقینا احیای سنت حسنه تعطیل کردن روزهای بین‌التعطیلین، هم مصرف آب شرب را کم می‌کند و هم ترافیک را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از سنن بسیار نیکویی که از دوره قبل به جا مانده، ریختن آب درست در جایی که می‌سوزد است.

حق نشر عکس sharvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

مریم میرزایی در گزارش اصلی شهروند نوشته: درخت‌ها یکی پس از دیگری روی خاک می‌افتند و نقش مرگ جنگل‌ها را بازی می‌کنند. آمارها هرچند هنوز هم رسمی نیستند، اما گواه واقعیتی تلخ شده‌اند از روزهایی که نقاط سبز از نقشه ایران خداحافظی می‌کند و باید با مداد قهوه‌ای رنگشان کرد. سال‌هاست، خبرها از قطع درختان جنگل‌ها برای قاچاق یا باز شدن راه ساخت و ساز حکایت می‌کنند. خبرهایی که می‌گویند سالانه ۱۰۰‌هزار هکتار از جنگل‌های کشور تخریب می‌شوند و حتی این رقم، با پنج صفری که دارد هم مورد تأیید کارشناسان محیط‌زیست قرار نمی‌گیرد. می‌گویند آمار درستی که اعلام نمی‌شود بسیار بیشتر از این میزان است.

گزارشگر شهروند اضافه کرده: استناد یکی از همین فعالان محیط‌زیست گزارش سالانه ناسا (سازمان فضایی آمریکا ) است. گزارشی که صراحتا به ایران اعلام کرده که سالانه ۱.۵ تا ۲‌درصد جنگل‌هایش را از دست می‌دهد.

مردم دلواپس منتقدان و شادمان

جواد دلیری در اعتماد نوشته: شاید کسی گمان نمی کرد وقفه طبیعی مذاكرات هسته‌‌یی در وین برخی چهره‌های سیاسی و منتقد داخلی را چنان شادمان كند كه بی‌محابا از آنچه «بی‌نتیجه بودن مذاكرات» می خوانند «ابراز خشنودی» كنند و به دولت توصیه كنند كه «اشتباهات فاحش توافقنامه ژنو» را بپذیرد.

به نظر سردبیر اعتماد: ‌آنچه امروز نصیب سیاستگذاران هسته‌یی شده تضارب آرا نیست که تعریف وارونه حقایق است و اندیشه‌یی که در برابر مذاكرات هسته‌یی به تحریف روی آورده است. مخالفان سیاست هسته‌یی پیش از اینها بسیار برای مذاکرات نسخه مرگ نوشته‌اند و هر دور از مذاكرات را به امید شكست دوره‌یی دیگر به سر می‌كنند. در این مسیر، آنها حتی نفی اصل مذاكره هسته‌یی که از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی و مذاكره‌كنندگان است را هم مجاز شمرده‌اند.

مقاله تاکید می کند: سیاست خارجی ایران برای اینكه از موج‌های سهمگین عبور كند ناگزیر از آویختن به قاعده طلایی عقلانیت و سنجش هزینه فایده در میدان رقابت است. باید به یاد داشت که انعطاف‌ناپذیری در سیاست خارجی و عدم هماهنگی با واقعیت‌های موجود، نه‌تنها ایران را به گذری خطرناک سوق می‌دهد که منافع و امنیت بازیگران طمع کرده به سفره تحریم را هم پایان خواهد داد.

صادق زیباكلام هم در اعتماد نوشته: اینكه بگوییم مذاكرات به شكست انجامیده فی‌النفسه گزاره درستی نیست. علت طولانی شدن مذاكرات و پیچیده بودن آن دقیقا به خاطر رویكرد و اهداف متفاوتی است كه در حقیقت هم از سوی ایرانی‌ها و هم از سوی غربی‌ها شاهد بوده‌ایم. در روند مذاكرات هسته‌یی مذاكره كنندگان ایرانی ‌خواهان این هستند كه تمامی تحریم‌ها هرچه سریع‌تر و در كوتاه‌ترین زمان برداشته شود اما غربی‌ها در حقیقت با چنین سرعتی موافق نیستند.غربی‌ها خواهان این هستند كه آن بخش از توان هسته‌یی ایران مانند غنی‌سازی كه می‌تواند در خدمت تولید سلاح هسته‌یی قرار بگیرد به حداقل ممكن كاهش یابد.

به تاکید این استاد دانشگاه: در واقع غربی‌ها به دنبال یك چنین رویكردی هستند كه در كل عملكرد آن بخش‌هایی كه می‌تواند در خدمت تولید هسته‌یی و تسلیحات كشتار جمعی قرار بگیرد، به حداقل برسد. به عبارت دیگر از یك سو آنها خواهان زیاد شدن نظارت بر امور هسته‌یی ایران هستند و از سوی دیگر می‌خواهند آن بخش از توان هسته‌یی ایران كه كاربرد نظامی پیدا می‌كند كاهش پیدا كند.

به نوشته مقاله اعتماد: این هدف اصلی غربی‌ها است و به همین دلیل است كه آنها اصرار و عجله‌یی برای لغو تحریم‌ها در یك مدت زمانی كوتاه مورد نظر ایران را ندارند و می‌خواهند مطمئن باشند كه واقعا برنامه‌های هسته‌یی ایران آن‌گونه كه گفته می‌شود به حداقل ممكن می‌رسد.

مردمانی در جستجوی دارو

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption تیتر و عکس های صفحه اول مردم سالاری

مرجان حاجی‌حسنی در مقدمه گزارشی درباره کمیابی دارو در کشور به هوای سرد چند روز پیش تهران اشاره کرده و نوشته در میان آن باران شدید می بینی هر روز صبح، خورشید که طلوع می‌کند، تهران پر می‌شود از آدم‌های رنگارنگ. کارمند و کارگر و پلیس و دکتر و معلم! بعضی‌ها اما اهل این شهر نیستند. غریبند بین این آدم‌ها. از لهجه‌هایشان پیدا است. اما بین این مردم هستند، بین تهرانی‌ها.

آن ها به نوشته این گزارشگر: نه از سر دلخوشی اینجا هستند و نه با میل و اشتیاق آمده‌اند. جبر روزگار، آنها را به این شهر شلوغ کشانده.

گزارشگر مردم سالاری تاکید کرده اگر با عجله از خیابان‌ها عبور نکنیم و کمی توجه داشته باشیم می‌بینیم‌شان. همین حوالی... نزدیک چهارراه پریشانی و کنار پیاده‌روی در به دری! اینها هموطن هستند، اما اهل تهران نیستند. مهمان شده‌اند چند روزی در این شهر. کسی برایشان دعوتنامه نفرستاده و به مهمانی دعوت‌شان نکرده اما آمده‌اند... بی‌خبر! چاره‌ای هم ندارند، بیماری هم بی‌خبر مهمان خانه‌هایشان شده! جگرگوشه‌شان، فرزند دلبندشان از درد به خود می‌پیچد.

هشدار جدی است

رضا زندی در مقاله ای در شرق به بررسی شرایط حاضر صنعت نفت و لزوم تلاش برای پایان دادن به تحریم ها پرداخته و نوشته: این هشدار جدی است که اگر ایران در چهار سال پیش‌رو در زمینه افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز، همچنان از همسایگانمان عقب بماند، شاید بیش از یک ربع قرن لازم باشد تا جایگاه خود را بازسازی کند. البته اگر تا آن روز نفت و گازی در میادین مشترک برایمان گذاشته باشند!

نتیجه گیری نویسنده مقاله این است ایران امروز واقعا نیازمند آن است که دیپلماسی خوب کار کند و توانمندی‌های داخلی به‌صورت جدی و شرافت‌مندانه در صحنه باشند. به دلسوزی دلاورانه نیاز مبرم داریم نه دلواپسی‌های ظاهری. در این‌باره راست و چپ، اصولگرا و اصلاح‌طلب هم نداریم. کشتی ذخایر ملی نفت و گاز متعلق به «همه» است.

مقاله شرق در نهایت به این جا رسیده که: اگر فشارها برداشته شود و تولید گاز در پنج سال آینده افزایش یابد، با این شرط که مصرف بی‌ضابطه داخلی کنترل شود، آنگاه می‌توان گفت اروپا مقصد صادراتی استراتژیکی برای گاز ایران خواهد بود. هر چند روسیه مانع بزرگی در این راه است. شرکت گازپروم به تنهایی حدود ۳۰ درصد گاز اروپا را تامین می‌کند. چرا ایران در آینده این اهرم را در اختیار نداشته باشد؟

نگرانی رفع شد

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

امیر فضل الهی در ستون طنز مردم سالاری نوشته: برخی از سایت های خبری که معلوم نیست از کجا پول گرفته اند در روزهای گذشته اعلام کرده بودند که حقوق فرهنگیان 25 درصد افزایش پیدا می کند. همین موضوع سبب شد تا وزیر مربوطه به سرعت وارد عمل شده وضمن تکذیب این خبر که مطمئنا با هدف «تشویش اذهان گروه های دیگر به غیر از فرهنگیان» منتشر شده بگوید: تا کنون در این خصوص خبری نشنیده‌ام.

طنزنویس به یاد آورده که محمود فرشیدی وزیر آموزش وپرورش دولت محمود احمدی نژاد هم که برای لحظاتی فراموش کرده بود که وزیر آموزش وپرورش است، در پاسخ به اعتراض فرهنگیانی که به خاطرکم بودن حقوق شان جلوی مجلس جمع شده بودند،گفته بود: مگه نمی دونستین حقوق معلم پایینه ؟چرا رفتین معلم شدین؟ تازه سه ماه تابستون هم تعطیلین. خب برین مسافر کشی کنین! (او فکر می کرد همه معلمان ماشین دارند)

در پایان طنز مردم سالاری آمده: به هرحال با این سخنان جناب وزیر، شایعه ای که می رفت کیان اقتصاد مملکت را متزلزل کند، تکذیب شد و آرامش را به بازار بورس، سکه و ارز برگرداند و از گران شدن ناگهانی قیمت لوازم خانگی و مواد مصرفی جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط