دادستان کل ایران: وزیر ارتباطات در مورد واتس‌اپ خلاف قانون عمل کرده

حق نشر عکس FARS
Image caption دادستان کل ایران می‌گوید دستور احتمالی رئیس‌جمهور هم خلاف قانون است

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران خودداری وزارت ارتباطات از فیلتر کردن واتس‌اپ در پیروی از دستور حسن روحانی، رئیس جمهور را "خلاف قانون" خواند و گفت که وزیر باید پاسخگو باشد.

آقای محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) در یک کنفرانس خبری در تهران گفت که جلسه کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه، بر خلاف گفته وزیر ارتباطات، "طبق ضوابط قانونی تشکیل شده و رأیی هم که صادر شده مطابق قانون بوده است".

واتس‌اپ یک سرویس پیام رسان اینترنتی است که استفاده از آن در تلفن‌های هوشمند بین گروهی از کاربران ایرانی رواج دارد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود که آقای روحانی به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی، دستور داده که فیلترینگ سرویس پیام‌رسان واتس‌اپ متوقف شود.

آقای واعظی گفت تا زمانی که جایگزینی برای شبکه‌های اجتماعی در کشور ایجاد نشود، دولت موافق بسته شدن شبکه‌هایی که "مخرب نیستند و به اخلاق و عفت عمومی لطمه‌ای نمی‌زنند" نیست و در مورد جلسه کمیته تعیین مصادیق مجرمانه که موضوع فیلترینگ واتس‌اپ در آن مطرح شده، افزود که در رای‌گیری این جلسه "نقصان" وجود داشته است.

اکنون سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید: "اگر شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای داشته باشد، حتما به آن به منزله قانون عمل می‌کنیم. البته خود رئیس جمهور هم گفتند هیچگاه خلاف قانون عمل نمی‌کنند و من از اینکه آیا چنین دستوری داده‌اند یا نه اطلاعی ندارم، اما اگر چنین دستوری داده شده باشد خلاف قانون است."

'رئیس‌جمهور طعنه نزند'

محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران هم با انتقاد از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور درباره آزادی رسانه‌ها گفته است: "رئیس جمهور محترم در روز جهانی ارتباطات طی سخنانی به این مناسبت، مسایلی را مطرح کردند که به نوعی طعنه زدن به قانون بود."

آقای منتظری گفته است: "ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره قانونی است و باید اجرا شود نه این‌که به آن طعنه زد."

گروهی از مقام‌های محافظه کار در ایران نسبت به دسترسی کاربران به اینترنت پر سرعت و ابزارهای پیام رسانی که کنترل آنها توسط حکومت مشکل است، و همچنین دسترسی شهروندان ایرانی به شبکه‌های ماهواره‌ای، حساس هستند و آنها را خطر امنیتی می‌دانند.

حسن روحانی در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که در جهت دسترسی آزادتر کاربران ایرانی به شبکه‌های اجتماعی تلاش خواهد کرد.

دولت او در طول ماه‌های اخیر در موارد متعدد بر سر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و استفاده بعضی از مقام‌ها از این شبکه‌ها، با چهره‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار درگیر شده است.