فرماندار بروجرد در ارتباط با لغو سخنرانی حسن خمینی استعفا داد

حق نشر عکس
Image caption حسن خمینی معمولا از اظهار نظر در مورد مسائل سیاسی پرهیز می کند، اما از حامیان دولت حسن روحانی است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است که فرماندار بروجرد با "پذیرش قصور" خود در لغو همایشی درباره آیت‌الله خمینی، از سمتش استعفا داده و استاندار لرستان هم این استعفا را پذیرفته است.

وزیر کشور ایران به خبرگزاری رسمی این کشور گفته: "فرماندار مربوطه اذعان کرده است که در شرایط خاص و به صورت بسیار ناپخته ای تصمیم گیری کرده است."

در هفته های اخیر، خبر لغو سخنرانی حسن خمینی، نوه موسس جمهوری اسلامی ایران در همایشی در بروجرد خبر ساز بوده است.

هفته پیش ۴۰ نماینده مجلس ایران در تذکری کتبی به وزیر کشور، از "لغو" مراسم سخنرانی حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی در بروجرد به دلیل فشار "گروه های افراطی" انتقاد کرده بودند.

این گروه از نمایندگان مجلس ایران گفته بودند در پی "اعمال فشار گروه‌های افراطی و بعضا خودسر" علیه سخنرانی حسن خمینی "فرماندار و شورای تامین بروجرد، که خود باید تامین‌کننده امنیت این گونه محافل و مجالس باشد، از وظیفه اصلی خویش تخطی کرده و آسانترین راه یعنی لغو مراسم را بر گزیده."

علاوه بر حسن خمینی، قربانعلی دری نجف آبادی و هاشم رسولی محلاتی که هر دو از روحانیون محافظه کار هستند نیز از سخنران های دعوت شده به "همایش ملی تبیین شخصیت علمی امام خمینی" بودند که ظاهرا از میان آنها، حضور نوه آیت الله خمینی با حساسیت مواجه شده بود.

آقای خمینی معمولا از اظهار نظر در مورد مسائل سیاسی پرهیز می کند، اما از حامیان دولت حسن روحانی است و روابط نزدیکی با برخی از رهبران اصلاح طلبان دارد از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین دارد.

سخنرانی نوه آیت الله خمینی در جریان برگزاری مراسم سالگرد درگذشت موسس جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۹ در حضور آیت الله علی خامنه ای و قبل از سخنرانی رهبر ایران، با شعارهای برخی از مخالفان نیمه کاره ماند.

در حالی که لغو سخنرانی نوه آیت الله خمینی در روزهای اخیر خبرساز بوده، برخی از رسانه های ایران از ملغی شدن سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به اصفهان خبر می دهند.

ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران می گوید قرار بوده آقای هاشمی رفسنجانی برای شرکت در مراسم سالگرد امام جمعه پیشین اصفهان به این شهر سفر کند که با "فشار گروهای فشار" لغو شده اما خبرگزاری فارس به نقل از منابع خود می گوید این سفر لغو نشده بلکه آقای هاشمی رفسنجانی می خواسته در تاریخ پیش بینی شده برای حضور در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی در تهران باشد.

مطالب مرتبط