ایران از احتمال پرداخت غرامت بابت حمله به سفارت بریتانیا خبر داد

حق نشر عکس Getty
Image caption حمله دانشجویان به سفارت بریتانیا، باعث تعطیلی سفارت ایران و بریتانیا و کاهش سطح روابط شد

مجید تخت‌روانچی، معاون وزارت امور خارجه ایران در امور اروپا و آمریکا، پرداخت غرامت به بریتانیا بابت حمله به سفارت این کشور در پاییز سال ۱۳۹۰ را محتمل دانسته اما گفته ایران بابت این حمله از بریتانیا عذرخواهی نخواهد کرد.

آقای تخت روانچی به روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است پرداخت غرامت می تواند بخشی از گفت و گوها باشد، اما بحث عذرخواهی در میان نیست.

او گفت: "در گذشته موارد متعددی رخ داده و ما هیچ‌ عذرخواهی‌ای دریافت نکرده‌ایم. اما قطعا در مورد آنچه که اتفاق افتاد (حمله به سفارت) در حال همکاری با دولت بریتانیا هستیم."

در جریان حمله گروهی از "دانشجویان بسیجی" به سفارت بریتانیا در تهران و اقامتگاه رسمی کارکنان این کشور در قلهک، در اواخر پاییز سال ۱۳۹۰، بریتانیا تصمیم به خارج کردن همه کارکنان خود از ایران و اخراج دیپلمات های ایرانی از بریتانیا گرفت.

به دنبال اجرای این تصمیم، روابط ایران و بریتانیا به پایین ترین سطح ممکن پیش از قطع کامل رسید اما پس از پیروزی حسن روحانی سیاستمدار میانه روی ایرانی در انتخابات ریاست جمهوری، دو کشور تصمیم به بهبود گام به گام روابط گرفتند. در حال حاضر روابط دو کشور در سطح کاردار غیرمقیم است.

در ادامه بهبود گام به گام روابط دو کشور، سایمون گس، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا هم اوایل اردیبهشت از ایران دیدار و با آقای تخت‌روانچی ملاقات کرده بود. آقای گس عالی ترین مقام بریتانیایی است که پس از حمله به سفارت این کشور به ایران سفر کرده است.

آقای تخت روانچی درباره این سفر به روزنامه گاردین گفته "درباره بعضی چیزها توفق داریم و درباره برخی نه" اما گفته "داریم در جهت درستی حرکت می‌کنیم."

او درباره احتمال افزایش سطح روابط ایران و بریتانیا گفته امکان دستیابی به توافق تا پایان سال جاری میلادی (اوایل زمستان ۱۳۹۳) وجود دارد، اما هیچ جدول زمانی‌ای برای این کار تعیین نشده است.