ایران باستان‌شناس فرانسوی را از فرودگاه به کشورش برگرداند

حق نشر عکس ISNA
Image caption رمی بوشارلا در سال‌های گذشته مرتب به ایران رفت‌وآمد داشته است

ایران به یک باستان‌شناس فرانسوی که برای یک همایش علمی به تهران سفر کرده بود، اجازه ورود نداد و او را به محض ورود به فرودگاه تهران به کشورش بازگرداند.

خبرگزاری ایسنا نوشته است که مقام‌های ایرانی از او برای این سفر دعوت کرده بودند.

خبرگزاری دانشجویان ایران نوشته است روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ‌۲۰ مه، وقتی که رمی بوشارلا به ایران رسید، ماموران در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به او اجازه ورود ندادند و به فرانسه بازگشت.

این خبرگزاری وابسته به یک نهاد پژوهشی دانشگاهی نوشته است که آقای بوشارلا به دعوت ایران و برای حضور در گردهمایی سالانه باستان‌شناسان ایران به تهران سفر کرده بود.

ایسنا از قول فعالان حوزه گردشگری ایران نوشته است که وزیر اطلاعات در جلسه‌ای که به‌تازگی با آنان داشته گفته است که دستور داده هیچ مسافری از ورودی‌های مرزی ایران به کشورش بازگردانده نشود.

این خبرگزاری نیمه‌رسمی نوشته است که تاکنون توضیح روشنی درباره علت جلوگیری از ورود این باستان‌شناس فرانسوی به ایران مطرح نشده است.

رمی بوشارلا سال‌ها به همراه باستان‌شناسان ایرانی در محوطه تاریخی پاسارگاد فعالیت کرده است. ایسنا نوشته است او در سال‌های گذشته بارها به ایران رفت‌وآمد کرده و حین کار روی مکان‌های تاریخی٬ در همایش‌های مختلف هم سخنرانی کرده است.

زمستان سال گذشته کتاب "باستان‌شناسی امپراتوری هخامنشی" زیر نظر آقای بوشارلا در در ایران منتشر شد.

هفته پیش نیز همایشی که قرار بود با سخنرانی پیتر آیزنمن، معمار برجسته آمریکایی، در تهران برگزار شود، با فشار نیروهای تندرو منکر هولوکاست لغو شد.

برگزارکنندگان آن همایش معماری گفتند که پلیس ایران چند روز مانده به برگزاری مراسم، مجوز آن را صادر نکرد.

در هفته‌های گذشته برخی افراد و گروه‌های تندرو در ایران با حضور پیتر آیزنمن مخالفت کرده بودند چون او را به خاطر یکی از بناهای معروفی که ساخته است، "صهیونیست" خوانده‌اند.

اشاره آنان به "یادبود یهودیان کشته‌شده در اروپا"ست که این معمار آمریکایی در برلین آلمان ساخته است.

اما خود آقای آیزنمن در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی این تصور را رد کرد و گفت برای او به عنوان طراح، این بنا ربطی به هولوکاست ندارد.

در میان اعتراض‌هایی که به حضور این معمار نام‌آور شد، عبدالحمید نقره‌کار، معمار و چهره نزدیک به تندروها، در این باره نوشته بود که پیتر آیزنمن، یک "معمار پوچ‌گرا"ست و "سرباز شبیخون فرهنگی دشمن".

آقای نقره‌کار که پس از اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ مصاحبه‌هایی کرد و به باجناق خود میرحسین موسوی تاخت، این بار از "مسئولان" خواسته بود جلوی ورود پیتر آیزنمن را بگیرند.

مطالب مرتبط