ایران استخدام مهاجران افغان برای جنگ در سوریه را تکذیب کرد

مرضیه افخم حق نشر عکس Tasnim
Image caption خانم افخم گفت که وال استریت ژورنال می خواهد افغان ها را علیه ایران تحریک کند

دولت ایران شش روز پس از انتشار گزارشی در نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال دایر بر اینکه ایران برای جنگ با مخالفان دولت سوریه افغان ها را اجیر می کند آن گزارش را تکذیب کرده است.

وال استریت ژورنال در گزارشی در روز ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) نوشته بود که سپاه پاسداران ایران به هزاران افغان در ازای جنگیدن با شورشیان در سوریه، از جمله کارت اقامت ایران و ماهانه ۵۰۰ دلار حقوق می دهد.

مرضیه افخم روز چهارشنبه گفت: "ادعای روزنامه آمریکایی کاملا بی اساس بوده و با هدف تخریب وجهه ایران در افغانستان و القاء نگاه کاملا غیر انسانی به شهروندان کشور دوست و همسایه افغانستان صورت گرفته است، همانطور که در اخبار هم منتشر شده مقامات رسمی افغانستان نیز چنین ادعایی را تایید نکرده‌اند."

خانم افخم گفت که "شکست رویکرد جنگ طلبان در سوریه آنها را به دروغ پردازی و تحریک مردم کشور همسایه افغانستان کشانده است."

او گفت: "مطلب منتشره توهین به مردم افغانستان بوده و جا دارد روزنامه وال استریت ژورنال بابت این توهین از مردم افغانستان عذرخواهی کند."

ظاهرا این اشاره ای است به نقل قولی از یک مقام غربی در تهران توسط وال استریت ژورنال که می گفت هدف از استخدام افغان ها کاهش کشته ها در میان اعضای سپاه و همچنین حزب الله لبنان است.

وال استریت ژورنال نوشته بود که جزئیات استخدام در یک بلاگ که پناهندگان افغان در ایران را مخاطب قرار می داد تشریح شده بود و یک روحانی افغان آن را تایید کرده است.

اما دفتر آیت الله العظمی محقق کابلی روز ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) تشریح جزئیات اعزام مهاجران افغان از ایران به سوریه در وبسایتش را تکذیب کرد.

ایران رسما حضور نظامی در نبردگاه های سوریه را رد می کند اما گزارش ها حاکی از مشارکت ایران در این جنگ است.

حسین همدانی، فرمانده سابق سپاه محمد رسول‌الله تهران، روز ۱۴ اردیبهشت در شورای اداری استان همدان گفت: "به لطف خدا ایرانیان حزب الله دوم را در سوریه تشکیل دادند... با تدابیر مقام معظم رهبری و به کارگیری تاکتیک‌های جنگ شهری، تعداد کشته‌شدگان در این کشور کاهش و امنیت پایدار تا حدودی برقرار شده است."

خبرگزاری فارس از قول این فرمانده سپاه نوشت: "امروز ما به دلایل منافعی چون انقلاب اسلامی در سوریه می‎جنگیم و دفاع ما در حد دفاع مقدس است" و "امروز ۱۳۰ هزار بسیجی آموزش دیده منتظر ورود به سوریه هستند."

البته خبرگزاری فارس بعدا این خبر را از سایت خود حذف کرد.

اعتراضات عمومی در سوریه از بهار ۲۰۱۱ شروع و مدت کوتاهی بعد با سرکوب خونین مواجه شد.

این ناآرامی ها حدود یک سال بعد به یک جنگ تمام عیار داخلی تبدیل شد.

آمریکا از همان ابتدا به عراق اعتراض می کرد که به ایران اجازه می دهد با هواپیما برای سرکوب مخالفان به سوریه کمک بفرستد، اتهامی که عراق و ایران رد کردند.

اما در طول زمان گزارش هایی از کشته شدن بعضی سپاهیان ایران در سوریه منتشر شد.

از طرف دیگر آمریکا مدت هاست که می گوید کمک های غیرمرگبار در اختیار مخالفان سوریه می گذارد و اخیرا گزارش هایی دایر بر کمک های سبک نظامی از سوی این کشور منتشر شده است.

آمریکا به دلیل حضور پررنگ اسلام گرایان تندرو در میان مخالفان از کمک به نیروهای شورشی اکراه داشته است.

مطالب مرتبط