مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنجشنبه اول خرداد ۱۳۹۳

حق نشر عکس arman

بازداشت و در نهایت آزادی به قید وثیقه اغلب عوامل تولید ویدئوکلیپ آهنگ هپی یا "خوشحال" در فضایی سنگین در برخی از روزنامه‌های امروز صبح منعکس شده اما با ایما و اشاره‌هایی. در این میان سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به پکن و دیدار با روسای جمهوری چین و روسیه بازتاب متفاوتی در روزنامه‌ها دارد.

پازلی به نام شادی

ماجرای ویدئوکلیپ هپی امروز فقط در دو یا سه روزنامه آنهم بیشتر در صفحه حوادث به صورت خبر بازداشت رقصندگانش منعکس شده است. در این میان روزنامه ایران مطلبی را با عنوان "تلخند یک کلیپ" در صفحه یازده منتشر کرده و روزنامه شرق هم در صفحه دوم خود به نقل از توئیتر منسوب به حسن روحانی جملات کوتاه او را در باره شادی جوانان منتشر کرده است. اما فارغ از این موضوع، سهیل سراییان در روزنامه اعتماد نوشته است که اینکه بتوانیم برای حتی لحظاتی از زندگی لذت ببریم و شاد باشیم، شاید کمترین توقع بشر از زندگی در این جهان است.

به نوشته آقای سراییان شادی‌های جوانان جنس خودشان را دارد. هرکسی با توجه به تیپ خودش خوشحال می‌شود. محروم کردن جوانان از خوشحالی‌های خودشان شاید در لحظه برای آینده کشور اتفاق خاصی تلقی نشود اما همچون کودکی که در مدت زمان خاص خودش حرف زدن را یاد نگرفته است، هرچه بزرگ‌تر می‌شود سخت‌تر می‌تواند حرف بزند و با همه ارتباط برقرار کند.

خلاصه به اعتقاد نویسنده جوان‌های ما هم هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، سخت‌تر می‌خندند و بیشتر معنای شادی را فراموش می‌کنند، حتی اگر تکه‌های پازل شادی را به آنها بدهند، شاید دیگر نتوانند پازلش را هم کامل کنند.

رایزنی روحانی در پکن

حق نشر عکس de

علی‌اکبر فرازی، سفیر سابق ایران در رومانی و مجارستان در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ دیدار عالی‌ترین مقام اجرایی ایران با روسای جمهور چین و روسیه در حاشیه نشست سیکا به آن دلیل مورد توجه ناظران واقع شده که این دو، عضو موثر پنج بعلاوه یک هستند.

نویسنده سرمقاله با اشتباه دانستن این که مذاکرات وین به بن‌بست رسیده نوشته که مطمئنا رایزنی‌های آقای روحانی در پکن راهگشای مذاکرات آینده هسته‌ای است. مذاکراتی با این اهمیت قطعا نیازمند توضیح و تشریح بیشتر اهداف و چارچوب‌هاست.

به این ترتیب آقای فرازی در پایان نوشته خود ابراز امیدواری کرده که مقامات تهران از فرصت پکن بیشترین بهره را ببرند.

رابطه استراتژیک با شرق اشتباه است

حق نشر عکس etemad

داود هرمیداس باوند، کارشناس مسائل بین‌المللی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ گرایش به چین و روسیه تا زمانی که با آمریکا ارتباط نداشته باشیم ادامه خواهد داشت. این همان رویکردی است که در دولت احمدی‌نژاد با عنوان نگاه به شرق یعنی روسیه، چین و هند شکل گرفت. اگرچه که هند استقبال چندانی از این تعاملات نکرد اما روسیه و چین در برابر صدور قطعنامه‌ها موضع تعدیل‌کننده‌ای اتخاذ کردند. در عین حال ایران بیش از آن که از این کشورهای منتفع شود، به آنها سود رساند.

نویسنده با دلایلی که در مقاله خود ذکر کرده به آنجا رسیده که نوشته، منافع ایران در شرایط کنونی برقراری ارتباط با آمریکاست و نه شرق. البته وجود تعاملات دوستانه با شرق مثبت است اما به نظر آقای باوند، چین و روسیه از شرایط ایران استفاده ابزاری می‌کنند؛ از همین رو ایجاد رابطه استراتژیک با شرق اشتباه است.

دلواپسان وزیر ارشاد!

حق نشر عکس jahane sanat

جمال هادیان طبایی، در روزنامه شرق نوشته است؛ تردیدی نیست که مدیریت فرهنگی در جامعه ما بسیار دشوار است. دلیل آن هم مثل روز روشن است. اول آنکه هنوز نظریه قابل اتکا و تعریف دقیق و مورد اجماعی از فرهنگ و هنر اسلامی تدوین نشده است. تقریبا هر کسی براساس سلیقه خویش اظهارنظر می‌کند و دوم آن که حدود ۳۰ نهاد متولی حوزه فرهنگ هستند که با این وضعیت، سیاستگذاری و اجرا در این حوزه کاری بس دشوار است؛ مضاف بر این که بسیاری از مشکلات فرهنگی ریشه در مسایل اجتماعی و اقتصادی همچون فقر و بیکاری دارد.

به نوشته این مقاله حتی اگر قصوری هم به گردن وزارت ارشاد است به اندازه نهادهای دیگر است که در این حوزه مسئولیت دارند اما خودشان را کنار کشیده‌اند. نکته جالب هم اینجاست که نقدهای غیرمنصفانه به وزارت ارشاد اغلب از کسانی صادر می‌شود که در دولت‌های نهم و دهم به ویژه در وزارت ارشاد بودند و به باور قاطبه اهل فرهنگ و هنر، دوره‌ای همراه با کاستی را رقم زدند.

ریشه‌یابی صف طولانی وام

حق نشر عکس khorasan

دکتر حجت قندی، مدرس اقتصاد در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ هرچند در شرایط فعلی اقتصادی ایران تعیین نرخ سود بانکی مهم است، اما مسائل مهمتری هم نسبت به آن وجود دارند. مساله مهم اول تورم بسیار بالاست که لزوما با بالا بردن نرخ سود بانکی کاهش نمی‌یابد.

مساله مهم دیگر این که سیستم بانکی که نمی‌تواند طلب‌های خود را وصول کند، سیستم درهم شکسته‌ای است. چه نرخ سود پایین و چه بالاتر از نرخ تورم باشد، اگر بانک‌ها نتوانند مطالبات خود را پس بگیرند، صف تقاضا برای دریافت وام بانکی بی‌نهایت بلند خواهد ماند. هرچند نرخ سود بانکی که کمتر از تورم باشد صف بی‌نهایت طولانی‌تری برای تقاضای وام ایجاد خواهد کرد.

از همین رو این استاد اقتصاد در دانشگاه واشنگتن اند لی به سه راهکار در شرایط فعلی اقتصاد ایران در ارتباط با نرخ سود بانکی اشاره کرده است؛ اول آن که سیستم بانکی اصلاح و تورم کنترل شود، دوم برای کنترل تورم، سیاست‌های انقباض پولی ضروری است و سوم هم آن که حتی اگر تورم کنترل شود، نرخ سود کمتر از نرخ تورم به معنای وجود صف تقاضای وامی است که برآن پایانی نیست.

مرثیه‌ای برای پهلوان سلیمانی

حق نشر عکس sharq

بسیاری از روزنامه‌ها با چاپ عکس و یادداشت‌های متعددی از علیرضا سلیمانی یاد کرده‌اند. کوروش شجاعی هم در سرمقاله روزنامه خراسان با یادآوری موفقیت‌های آقای سلیمانی به ویژه در سال ۱۹۸۹ مارتینی سوئیس که او مدال طلای کشتی سنگین وزن جهان را کسب کرد نوشته است؛ آنچه عزت و محبت او را پس از آن قهرمانی پرافتخار و بی بدیل تداوم بخشید، مشی و مرام و روحیه پهلوانی او بود.

به نوشته این مقاله، پهلوان سلیمانی از میان ما رفت در حالی که بسیاری از مسئولان در زمان حیات این قهرمان بلندآوازه چندان از او یاد نکردند و قدرش را ندانستند.

آقای شجاعی در پایان ابراز امیدواری کرده که برای احیا و ترویج کشتی و پهلوانی به قهرمانان و پهلوانانی که در بین ما هستند مانند رضا سوخته‌سرایی رسیدگی شود و اجازه ندهند یاد و نامشان فراموش شود.

مطالب مرتبط