بهزاد نبوی آزاد شد

حق نشر عکس Fars
Image caption نبوی از جمله متهمان دادگاه دستجمعی تلویزیونی بود

روز پنجشنبه، ١ خرداد (٢٢ مه)، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گزارش کرد که بهزاد نبوی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، از تشکل‌های جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی، از زندان آزاد شده است.

پیشتر، برخی سایت‌های مخالف و منتقد حکومت خبر آزادی آقای نبوی را منتشر کرده بودند اما این گزارش ها در خبرگزاری های داخلی منعکس نشده بود.

به گزارش این منابع، آزادی آقای نبوی از زندان اوین در پایان دوره محکومیت حبس او صورت گرفته است.

بهزاد نبوی در جریان اعتراضات نسبت به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١٣٨٨ بازداشت و محاکمه و به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. این دوره حبس بعدا به پنج سال تقلیل یافت.

وی از جمله کسانی است که در ماه‌های بعد از انتخابات، در یک دادگاه دستجمعی و در برابر دوربین تلویزیون محاکمه شدند. بعدها برخی از منابع مخالف دولت گفتند که بهزاد نبوی مانند بعضی دیگر از بازداشت شدگان ماجرای انتخابات برای انجام اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار گرفت اما این پیشنهاد را نپذیرفت.

آقای نبوی، که هفتاد و یک سال دارد، از جمله سالمندترین زندانیان سیاسی بوده و در طول دوره زندان، یک بار در بیمارستان بستری شد و یک بار نیز به مرخصی درمانی رفت.

بهزاد نبوی در سال‌های نخست وزیری میرحسین موسوی در سمت‌های وزیر صنایع سنگین و وزیر مشاور، عضو هیات دولت و از اعضای بنیانگذار سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود که بعدا از این سازمان کناره گرفت. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی چند سال بعد منحل شد.

در سال ١٣٧٠، وی همراه با تعدادی دیگر از فعالان سیاسی و چند عضو سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، تشکیلات جدیدی را با نام سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران تاسیس کرد.