کوثری: بعد از توافق ژنو حتی یک دلار هم برداشت نکرده‌ایم

حق نشر عکس non

اسماعیل کوثری، نماینده مجلس و از فرماندهان پیشین سپاه، گفت به دنبال توافق ژنو، ایران "حتی یک دلار" هم نتوانسته از دارایی‌های خود برداشت کند.

آقای کوثری در برنامه 'شناسنامه' شبکه سه تلویزیون ایران گفت: "نماینده بانک مرکزی، هواپیمایی و کشتی رانی در کمیسیون امنیت [مجلس] حضور پیدا کردند و گفتند از بعد از لغو برخی تحریم‌ها هنوز هیچ تغییری ایجاد نشده و ما حتی یک دلار هم نتوانسته‌ایم برداشت کنیم، فقط فضا خوب شده است."

او گفت شرکت‌کنندگان در جلسه "دلواپسیم"، که در نقد سیاست هسته‌ای دولت حسن روحانی برگزار شد، به دنبال ایجاد "جنجال" نبودند، بلکه می‌خواستند صحبت‌های خود را مطرح کنند.

این چندمین باری است که یکی از منتقدان محافظه‌کار سیاست خارجی و هسته‌ای دولت ایران، منافع توافق شش ماهه ژنو برای ایران را زیر سوال می‌برد.

مطابق این توافق بخشی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران، در مقابل محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای این کشور معلق می‌شوند. از جمله ایران می‌تواند به بیش از ۴ میلیارد دلار درآمدهای حاصل از فروش نفت، که پیش از توافق بلوکه می‌شد، دست پیدا کند.

دولت ایران و کشورهای غربی اعلام کرده‌اند که بخش عمده این مبلغ در چند قسط به ایران پرداخت شده است.

برخی از چهره‌های منتقد دولت و هواداران تندروی آیت‌الله علی خامنه‌ای می‌گویند ایران عملا نتوانسته است از این مبلغ پرداخت‌شده استفاده کند. روزنامه وال‌استریت ژورنال هم چندی پیش گزارش مشابهی در این زمینه منتشر کرده بود.

'موسوی شورای نگهبان را قبول نداشت'

اسماعیل کوثری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اعتراضات سال ٨٨ پرداخت.

او گفت در سال ٨٨ در جلساتی با میرحسین موسوی، مهدی کروبی، اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری شرکت داشته است.

آقای کوثری گفت در جلسه با میرحسین موسوی او گفته است: "من نه شورای نگهبان و نه وزارت کشور را قبول ندارم."

چهره‌های نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای در بیش از سه سالی که از حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی می‌گذرد بارها از اینکه این سه رهبر معترضان از مواضع خود اظهار پشیمانی نمی‌کنند انتقاد کرده‌ و آن را دلیل ادامه حبسشان دانسته‌اند.

مطالب مرتبط