خبرگزاری مهر: اینستاگرام در ایران با حکم قضایی فیلتر می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بسیاری از چهره‌های مشهور سیاسی، اجتماعی و هنری ایران در اینستاگرام حساب کاربری دارند

خبرگزاری مهر در ایران به نقل از یک مقام آگاه از فیلترشدن شبکه اینستاگرام با حکم دادستانی خبر داده است.

به گزارش این خبرگزاری، اینستاگرام که از شبکه‌های اجتماعی محبوب میان ایرانیان است، با شکایت شاکی خصوصی و حکم دادستانی فیلتر می‌شود.

بر اساس این خبر، حکم دادستانی برای اجرا به وزارت ارتباطات ایران ابلاغ شده است.

در ایران در بیشتر موارد دستور فیلترینگ توسط کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صادر می‌شود.

گرچه عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر این کمیته خود از قضات کشور است که به نمایندگی از دادستانی اداره کمیته تعیین مصادیق را به عهده دارد، اما کم‌سابقه است که دادستانی به‌طور مستقیم حکم فیلترینگ صادر کند.

محمدعلی اسفنانی، عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته دستگاه قضایی می‌تواند شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کند و "این کمیته نیز در کار قاضی دخالتی نخواهد کرد."

'این اتفاق می‌افتاد'

حق نشر عکس Instagram
Image caption سالار در اینستاگرام نوشته: هر دو دانشگاه درس می‌خوندن، صبح هر چقدر اصرار کردم گوش ندادن و مثل روزای گذشته همرام اومدن برای نشا، فرداشم رفتن سرکلاس

هنوز وزارت ارتباطات ایران درباره این موضوع واکنشی نشان نداده اما انتشار خبر فیلترشدن شبکه عکس اینستاگرام در ایران واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی و اعتراض بعضی از آنان را در توییتر به دنبال داشته است.

نریمان غریب، کار‌شناس شبکه‌های اجتماعی در لندن می‌گوید حتی اگر اینستاگرام به‌طور رسمی فیلتر نشود، انتقال سرورهای این سایت به فیسبوک، به‌تدریج باعث محدود شدن دسترسی ایرانیان به آن خواهد شد.

فیسبوک چندی پیش شبکه اینستاگرام را خریده است.

آقای غریب به بی‌بی‌سی می‌گوید "چون فیسبوک فیلتر است، سایت‌های وابسته به آن هم به‌طور ناقص بارگذاری خواهند شد. مثلا دامنه fbcdn. net که متعلق به فیسبوک است و گاهی اینستاگرام از آن استفاده می‌کند، در ایران فیلتر است. برای همین بعضی تصاویر در اینستاگرام بارگذاری نخواهند شد. در نتیجه می‌توانیم در آینده انتظار داشته باشیم که این مدل فیلترینگ ناخواسته بیشتر شود."

از برداشت گوجه‌سبز تا تهران‌گردی

اینستاگرام شبکه اجتماعی است که در آن کاربران می‌توانند از مکان و زمانی که در آن هستند عکس بگیرند و در لحظه منتشر کنند.

حق نشر عکس Instagram
Image caption مرتضی طلایی، نایب‌رییس شورای شهر تهران تصویر دیدارش از یک روحانی کوزه‌گر را در اینستاگرام منتشر کرده است

مثلا سالارپولاد، یکی از کاربران اینستاگرام است که از زندگی روزانه خود در مزرعه‌اش در شمال ایران از جمله از رابطه‌اش با حیوانات، کاشت و برداشت محصول عکس می‌گیرد و به اشتراک می‌گذارد.

عکس مقام‌های ایرانی مانند رهبر و رئیس‌جمهوری ایران هم در اینستاگرام در حساب‌هایی به نام آنان منتشر می‌شود.

بیش از ۲۸ هزارنفر حساب کاربری که عکس‌های رهبر ایران را می‌گذارد، دنبال می‌کنند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم ۲۵ هزار دنبالگر (فالوئر) دارد.

مرتضی طلایی، رئیس سابق پلیس تهران و عضو فعلی شورای شهر تهران هم عکس‌هایش از بازدید از نقاط مختلف شهر را در اینستاگرام منتشر می‌کند.

گرچه شبکه‌هایی مانند فیسبوک و توییتر در ایران فیلتر است، اما مقام‌های ایرانی در آنها حساب کاربری دارند.

اخیرا سانسور شبکه‌های اجتماعی به چالشی میان دولت حسن روحانی و کمیته فیلترینگ تبدیل شده است.

پیش‌تر این کمیته شبکه واتس‌اپ را فیلتر کرده بود اما به دستور حسن روحانی به عنوان رئیس شواری عالی فضای مجازی، این سایت رفع فیلتر شد.

مطالب مرتبط